Spis treści
- Karmienie piersią w ciąży zagraża dziecku?
- Karmienie piersią w ciąży a przedwczesny poród
- Karmienie piersią w ciąży a ilość mleka
- Czy można używać laktatora w ciąży?
- Karmienie piersią w ciąży a skład mleka
- Karmienie piersią w tandemie
- Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży
Karmienie piersią w ciąży to temat kontrowersyjny. Wiele mam uważa, że karmienie piersią w tym okresie nie jest bezpieczne ani dla nich, ani dla dzieci. Czy rzeczywiście karmienie piersią w ciąży szkodzi?
Karmienie piersią w ciąży zagraża dziecku?
Powszechnie uważa się, że karmienie piersią w ciąży zagraża rozwijającemu się dziecku. To mit. Nie ma żadnych medycznych dowodów na to, że karmienie może szkodzić. Faktem natomiast jest, że rozwijający się płód pobiera od mamy dużo witamin i minerałów. Karmienie piersią w ciąży w tej sytuacji jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu mamy. Jeśli decyduje ona, że chce dalej karmić dziecko, musi zadbać o swoją dietę i przyjmować preparaty witaminowe.
Karmienie piersią w ciąży a przedwczesny poród
Wiele mam obawia się, że karmienie piersią w ciąży może wywołać ryzyko porodu przedwczesnego. Wszystko przez to, że stymulacja sutków może doprowadzić do skurczów macicy - są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. W przypadku zdrowej ciąży nie powinno jednak się to wydarzyć. Do 38. tygodnia skurcze nie są groźne, a macica chroni rozwijający się płód przed przedwczesnym porodem. Jeśli więc lekarz ginekolog nie widzi żadnych medycznych przeciwwskazań, mama może karmić w ciąży. Po 38. tygodniu, kiedy ciąża jest już donoszona, skurcze faktycznie mogą doprowadzić do wywołania porodu.
Zobacz: Okres a karmienie piersią
Jak rozpoznać skurcze Braxtona-Hicksa?
- Występują nieregularnie
- Mogą trwać do 2-3 minut
- Nie są bardzo bolesne
- Mijają po zmianie pozycji (np. z siedzącej na stojącą), zastosowaniu technik relaksacyjnych czy zrobieniu ciepłej kąpieli
Karmienie piersią w ciąży a ilość mleka
W ciąży zmniejsza się ilość mleka. U niektórych mam może ona spaść nawet o 75 procent! To między innymi dlatego mamy często podejmują decyzję o zakończeniu karmienia i odstawieniu dziecka od piersi. Na mniejszą ilość mleka wpływa zwiększona produkcja progesteronu. Częste przystawianie dziecka do piersi niewiele tu zmieni - ilość pokarmu i tak się zmniejszy.
Czy można używać laktatora w ciąży?
W ciąży można używać laktatora. Trzeba jednak pamiętać, że mleka w piersiach już i tak jest mniej. Dodatkowe odciąganie pokarmu nie zwiększy produkcji mleka. Jeśli jednak mama czuje potrzebę korzystania z laktatora, nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, by tego nie robiła.
Karmienie piersią w ciąży a skład mleka
W czasie karmienia piersią w ciąży zmienia się skład mleka. W dalszym ciągu odpowiada jednak ono na potrzeby dziecka. Na czym więc polega zmiana? Mleko zawiera więcej przeciwciał. Przed porodem mamy często zaczynają produkować żółtą siarę - wszystko po to, by w pierwszej kolejności zaspokoić potrzeby noworodka. W tym momencie u starszych dzieci często zaczynają pojawiać się luźniejsze stolce. Mijają one, gdy po porodzie siara zamienia się w mleko dojrzałe. Niektóre dzieci rezygnują również ze ssania piersi mamy w momencie pojawienia się siary.
W ciąży brodawki stają się bardziej wrażliwe. Ssanie piersi może powodować dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji można zacząć stosować nakładki laktacyjne, osłonki na sutki, a w przypadku poranionych brodawek - maści i żele.
Karmienie piersią w tandemie
Czy można piersią karmić piersią dwoje dzieci w różnym wieku? Oczywiście, że można. W pierwszej kolejności należy jednak przystawiać noworodka i bacznie obserwować, czy prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli wszystko jest w porządku, a mleka jest dużo, nie ma żadnych przeciwwskazań, by karmić również drugie dziecko. To może być zresztą świetna metoda na zbudowanie bliskości między rodzeństwem. Starsze dzieci odczuwają zazdrość w stosunku do niemowląt, które pojawiają się nagle i zabierają uwagę mamy, która do tej pory należała tylko do nich. Karmienie piersią w tandemie może pomóc im oswoić się z nową sytuacją i przekonać je, że mama nie przestała ich kochać tylko dlatego że w domu pojawiło się kolejne dziecko.
Przeczytaj: Różnica wieku między dziećmi. Czy istnieje idealna różnica wieku?
Przeciwwskazania do karmienia piersią w ciąży
Nie w każdej sytuacji można karmić piersią w ciąży. Przed podjęciem decyzji o karmieniu mama powinna udać się do ginekologa i potwierdzić, czy w jej przypadku karmienie będzie bezpieczne. Każda ciąża jest inna, dlatego decyzja o karmieniu powinna być rozpatrywana indywidualnie. Jest jednak kilka przeciwwskazań, które wykluczają karmienie piersią:
- obciążony wywiad okołopołożniczy
- plamienia
- krwawienie
- silne skurcze macicy
- skrócona szyjka macicy