Spis treści
- >> Sprawdź: Dania dla dzieci. Kasza idealna na jesień >>
- Kaszka dla dziecka: po 4. miesiącu życia
- Kaszka dla dziecka: z mlekiem lub dodatkami
- >> Zobacz: Żywienie dziecka: kasza w diecie dziecka >>
- Kaszka dla dziecka: jak ją przygotować?
- >> Dołącz do dyskusji o kaszkach bezmlecznych na forum Mjakmama24.pl >>
Zalety kaszy znane są od wieków. To bardzo wartościowy i sycący, a jednocześnie lekkostrawny zbożowy posiłek. Kasza jest źródłem węglowodanów złożonych, dlatego energia, która z nich pochodzi, uwalnia się stopniowo i daje dziecku siły na długi czas. Zawiera też dużo witamin z grupy B, które wpływają pozytywnie na rozwój układu nerwowego człowieka. Dodatkowo kaszka dla dziecka wzbogacona jest witaminami, żelazem, wapniem, a nawet probiotykami, dzięki czemu jest jeszcze bardziej wartościowa. Co ciekawe, niektóre rodzaje kasz (np. kasza jaglana) poprawiają odporność i pomagają w walce z infekcjami, mają bowiem działanie antywirusowe. Większość niemowląt uwielbia je, bo mają dobry smak (często owocowy) i gładką konsystencję. To doskonałe danie zarówno na śniadanie, podwieczorek, jak i na kolację.
>> Sprawdź: Dania dla dzieci. Kasza idealna na jesień >>
Kaszka dla dziecka: po 4. miesiącu życia
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka oraz schematem żywienia kaszka dla dziecka nie powinna być wprowadzana do diety wcześniej niż po ukończeniu 4. miesiąca życia. Zazwyczaj kaszki i kleiki bezglutenowe (ryżowe, kukurydziane) podaje się niemowlakowi w 5. miesiącu życia (jeśli nie jest karmiony piersią) lub po ukończeniu pół roku (jeśli był tylko na piersi). Podobnie jest z kaszkami z zawartością glutenu (manna, pszenna), gdyż według najnowszych badań moment wprowadzenia tej substancji do diety niemowlęcia nie ma wpływu na ryzyko wystąpienia celiakii (czyli stałej nietolerancji glutenu). Gluten trzeba jednak wprowadzać powoli, zaczynając od małych ilości i obserwując, czy dziecko nie reaguje biegunką lub bólem brzuszka. Jeśli nie wystąpią problemy, można po miesiącu stopniowo zwiększać ilość podawanego glutenu.
Kaszka dla dziecka: z mlekiem lub dodatkami
Na rynku dostępne są zarówno kaszki ryżowe, pszenne, kukurydziane, jak i wielozbożowe (owsiane, pszenne, żytnie) oraz kleiki (mogą być nie tylko ryżowe, ale i kukurydziane). Są też bezmleczne i te z mlekiem modyfikowanym. Te pierwsze przeznaczone są dla dzieci karmionych piersią – rozrabia się je z wodą lub pokarmem mamy. Kaszki na mleku modyfikowanym jedzą zwykle dzieci karmione mieszanką. Wiele z nich zawiera dodatki owoców – truskawek, brzoskwiń, jabłek, bananów etc. Kiedy dziecko już się z nimi oswoi, można urozmaicać je dodatkowo według własnego gustu, np. dodając do nich zmiksowane lub rozdrobnione (w zależności od wieku malca) owoce czy warzywa – ze słoiczka albo gotowane w domu. To także sposób na zagęszczenie takich przecierów.
>> Zobacz: Żywienie dziecka: kasza w diecie dziecka >>
Kaszka dla dziecka: jak ją przygotować?
Dziecko w pierwszym półroczu życia i na początku drugiego może spożywać kaszki w formie płynnej (podawane w butelce lub kubeczku) lub w postaci papki jedzonej łyżeczką. Od tego, jaką formę preferuje, zależy proces przygotowania kaszy – jeśli domaga się picia jej przez smoczek, kaszka dla dziecka musi być bardziej rozcieńczona. Podawana dziecku z miseczki, też może być mniej lub bardziej gęsta, w zależności od upodobań małego smakosza (uważaj – potrawa ta gęstnieje z upływem czasu).
>> Dołącz do dyskusji o kaszkach bezmlecznych na forum Mjakmama24.pl >>
Jak przygotować kaszkę błyskawiczną dla dziecka? Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że posiłek jest odpowiednio sycący dla dziecka i że nie otrzyma ono zbyt małej lub zbyt dużej porcji witamin i minerałów (jeśli chcesz, by kaszka nadawała się do picia, zwiększ ilość wody, zamiast zmniejszać ilość kaszki). Zalewaj ją wystudzoną przegotowaną wodą (mleczne) lub mlekiem modyfikowanym przyrządzonym zgodnie z wytycznymi (bezmleczne). Nigdy nie podawaj dziecku resztek zaczętej wcześniej kaszki, bo mogły już rozwinąć się w niej bakterie.