Truskawki, poziomki i inne owoce jagodowe, mogą wywoływać alergie, dlatego dla wielu osób nie są wskazane. Ale nie znaczy to, że nie można jeść truskawek w czasie karmienia piersią. Nie są jednak szkodliwe ani dla kobiet w ciąży, ani dla mam karmiących piersią. Przeciwnie – są cennym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto je jeść zarówno w okresie oczekiwania na dziecko, jak i w czasie laktacji.
Spis treści
Truskawki w diecie karmiącej piersią mogą powodować alergie
Truskawki są owocem silnie alergizującym. Ponieważ alergeny przedostają się do mleka matki, dlatego zjedzona przez kobietę truskawka może wywołać negatywne objawy u dziecka karmionego piersią.
Dlatego truskawki były do niedawna owocem, którego jedzenie w okresie laktacji odradzano, nie pozwalano też podawać truskawek małym dzieciom na początku rozszerzania diety. Obecnie uważa się, że niewielkie ilości truskawek w diecie mamy karmiącej mogą uodpornić niemowlę na alergeny.
Przeczytaj także: Miód a karmienie piersią
Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów sprawdzonych i polecanych przez mamy
Lekarze umieścili więc truskawki na liście owoców zalecanych w trakcie karmienia piersią, pozwalają też podawać je maluchom. Warunkiem jest stały monitoring stanu dziecka karmionego piersią. Jeśli po zjedzeniu truskawki mama zauważy objawy uczulenia u niemowlęcia, powinna wykluczyć te owoce ze swojej diety.
Objawy alergii na truskawki to: problemy z oddychaniem, obrzęk języka, wymioty, bóle brzucha i biegunka, wysypka albo pokrzywka. Starsze dzieci mogą skarżyć się na mrowienie w ustach i na języku oraz twarzy.
Wartości odżywcze truskawek
Truskawki są bogate w witaminy, zwłaszcza A, C oraz witaminy z grupy B. Charakteryzują się też dużą zawartością żelaza, wapnia, magnezu, potasu i karotenu. To właśnie ze względu na żelazo i witaminy, truskawki mają działanie krwiotwórcze i wzmacniające organizm. Wiadomo też, ze poprawiają odporność oraz przemianę materii. To z kolei zasługa błonnika, w który obfitują te owoce oraz bromeliny, która poprawia trawienie, ma też działanie przeciwzapalne.
Przeczytaj także: Karmienie piersią a maliny