Masz wrażenie, że tylko karmisz i karmisz? Oto 10 rzeczy, które możesz robić w przerwach między ssaniem

2023-02-02 12:48

Noworodki jedzą co 2- 3 godziny i długo wiszą przy piersi. Nic dziwnego, że masz poczucie, że twój dzień to jedno ciągłe ssanie. Zaplanuj sobie dobrze harmonogram karmienia i zrób plan zajęć na przerwy między nimi, a zobaczysz, ile rzeczy możesz zrobić w ciągu dnia mimo częstego podawania dziecku piersi.

kobieta karmiąca dziecko na sofie w pokoju

i

Autor: Getty images Masz wrażenie, że tylko karmisz i karmisz? Oto X rzeczy, które możesz, a nawet musisz robić w przerwach między ssaniem

Maluszki mają małe żołądki, więc jedzą często. Na dodatek każde karmienie piersiątrwa długo, bo dziecko oprócz zaspokojenia głodu lubi po prostu poprzytulać się do mamy i pospać przy jej piersi. To się zmienia wraz z wiekiem, ale faktem jest, że przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia dziecka masz wrażenie, że nie przestajesz go karmić.

24-godzinna doba zamienia się w jedno nieustające podawanie piersi, a godziny mijają ci w poczuciu straconego czasu. I nic nie możesz z tym zrobić, bo o ile twój mąż może przewinąć czy umyć dziecko, o tyle nie zastąpi cię w podaniu mu piersi. Nic więc dziwnego, że czujesz się przywiązana do dziecka, bez nadziei na wyjście z domu, odwiedzenie przyjaciół czy choćby – zrobienie zakupów bez pośpiechu. 

Spis treści

  1. Wprowadź "zasady" waszego karmienia
  2. Naucz dziecko, że karmienie ma określony czas
  3. Zaplanuj czas między karmieniami
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodz

Wprowadź "zasady" waszego karmienia

Aby pozbyć się wrażenia, że przez cały dzień tylko karmisz i karmisz, musisz uregulować rytm dnia malca i jednocześnie swój. Oczywiście, nie ma mowy o tym, aby tygodniowe dziecko jadło i spało według zegarka, ale im wcześniej zaczniesz wprowadzać rutynę w jego życie, tym łatwiej będzie przyzwyczaić go później do stałych pór spania, jedzenia i czuwania.

Bardzo istotne jest też wprowadzenie zasad karmienia, np. niepozwalanie dziecku na nieustanne ssanie piersi. Owszem – noworodki potrzebują ssania i przytulania nie tylko do zaspokojenia głodu, ale i poczucia bezpieczeństwa, ale wiszenie przy piersi jest przez pediatrów oceniane negatywnie. 

Lekarze zalecają, aby nie przyzwyczajać malca do spania przy piersi czy „wiszenia” na niej całymi godzinami. Noworodek powinien ssać aktywnie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, najeść się, a potem zasnąć lub czuwać. Jeśli malec jest typem high need baby, możesz tulić go, ile tylko on tego potrzebuje, ale bez traktowania przy tym piersi jak smoczka.

Czytaj również: Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka

Jak długo powinno trwać karmienie i jak często podawać niemowlęciu pierś?

Naucz dziecko, że karmienie ma określony czas

Noworodek będzie jadł w różnych porach, bo jeszcze nie odróżnia dnia od nocy, a jego brzuszek szybko robi się pusty. Ale na pewno po jakimś czasie zauważysz, że domaga się piersi coraz bardziej regularnie, np. najpierw co 2 godziny, potem co 3. W miarę możliwości pilnuj odstępów między karmieniami, bo karmienie "na żądanie" nie oznacza karmienia non stop. Karmienie na żądanie powinno być regularne i trwać określony czas.

Dlatego, jeśli malec zaczyna płakać, mimo że jadł pół godziny wcześniej, zamiast ponownie przystawiać go do piersi, zacznij się z nim bawić, nosić, tulić itd. Pilnuj też, by sesje karmienia nie trwały w nieskończoność. Gdy widzisz, że ssanie się przeciąga, bo malec zasnął, obudź go – niech je efektywnie przez 15-20 minut, a potem odłóż go do łóżeczka.

Zaplanuj czas między karmieniami

Gdy wprowadzisz już pewne zasady i pewną regularność w życie swoje i noworodka, zacznij planować czas miedzy karmieniami. Jeśli każdego dnia zapiszesz sobie kilka zadań do wykonania, nie będziesz mieć poczucia straconego czasu.

Nie chodzi o to, abyś zamiast w „wolnym” czasie wymyła w domu wszystkie okna albo ulepiła 300 pierogów, ale zaplanuj sobie drobne czynności, które nadadzą twojemu dniu sens.

  • 1. Odpocznij

To podstawowe zdania niewyspanej i wyczerpanej opieką nad noworodkiem matki. Gdy nakarmisz malca, odłóż go do łóżeczka albo weź w ramiona (bez ssania) i po prostu przytulajcie się, ”rozmawiajcie”. Możesz śpiewać dziecku, pokazywać mu coś, ale równie dobrze możecie po prostu razem spać. Zaplanuj sobie, że codziennie jedną z jego drzemek również prześpisz. Potrzebujesz tego, jak nigdy wcześniej.  

  • 2. Weź prysznic

Masz tendencję do chodzenia w piżamie cały dzień? Ustal, że w pierwszej drzemce dziecka weźmiesz prysznic, ubierzesz się i doprowadzisz włosy do ładu. To ważne dla twojego samopoczucia, aby nie czuła się tylko matką karmiącą w dresie, ale i kobietą.

  • 3. Zjedz coś

Przerwy między karmieniami to dobry czas na posiłek. Karmiąc piersią nie możesz zapominać o dostarczaniu kalorii własnemu organizmowi. W wolnym od karmienia czasie przygotuj sobie śniadanie, obiad czy podwieczorek, a potem znajdź czas na ich zjedzenie. 

Szybkie, ale zdrowe dania to świeże owoce z jogurtem, jajecznica z warzywami, kromka pełnoziarnistego tosta z serem lub wędliną, zupa z wczoraj.

  •  4. Włącz telewizję

Zasługujesz na relaks, więc gdy dziecko zaśnie, włącz jeden odcinek ulubionego serialu albo obejrzyj wiadomości. Możesz też zastąpić telewizję książką lub komputerem – przejrzeć pocztę, facebooka, obejrzeć jakieś śmieszne filmiki podesłane przez znajomych. To nie strata czasu: potrzebujesz odskoczni od rzeczywistości.   

  • 5. Wypełnij swoje obowiązki

W przerwie między karmieniami załatw to, co należy do twoich obowiązków: zrób listę zakupów dla męża, zakupy online, zapłać rachunek za gaz, zapisz starsze dziecko do lekarza itd. To rzeczy, które i tak trzeba zrobić, a jeśli ustalisz, że robisz je właśnie dziś i dotrzymasz słowa, będziesz mieć poczucie dobrze wykorzystanego dnia.

Czytaj również: Fakty i mity na temat karmienia piersią

Chciałabyś karmić piersią, ale nie możesz się przełamać? Oto sposoby na pokonanie niechęci

  •  6. Zajmij się domem

Młoda mama powinna dzielić się obowiązkami z partnerem. To, co najczęściej należy do ciebie, powinno ci zająć jedną lub dwie przerwy między karmieniami. Przygotuj zdrowy posiłku dla rodziny, zwłaszcza jeśli masz inne dzieci w domu, wstaw pranie czy zmywarkę. Jeśli masz czas, uprasuj rzeczy maluszka. 

  • 7. Pobaw się ze starszym dzieckiem

Jeśli masz starsze dzieci, przerwa między karmieniami jest idealnym czasem, aby poświęcić im trochę uwagi. Noworodek wzbudza zazdrość w starszaku, więc chwila sam na sam z rodzicem jest właśnie tym, czego potrzebuje. 

Zagraj z nim w grę, pokoloruj obrazki, poczytaj książkę lub poproś ich o pomoc w obowiązkach, które należy wykonać. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni lub sortować pranie. 

  • 8. Idź na spacer 

Jedną z drzemek dziecka przeznacz na spacer.  Dziecko i ty potrzebujecie świeżego powietrza, aby mieć więcej energii i lepiej spać. Spacer to tez dobry sposób na zgubienie kilogramów po ciąży.  

  • 9. Poćwicz

Zaplanuj sobie, że dwie przerwy między kamieniami w tygodniu poświecisz na sport. Możesz ćwiczyć w domu: przez telewizorem lub według własnego planu, pilates, jogę lub inne ćwiczenia, które pomogą ci utrzymać formę (pamiętaj tylko, że musisz odczekać czas połogu i otrzymać pozwolenie na trening od swojego lekarza).

  • 10. Zadzwoń do przyjaciółki

Wiele mam przyznaje, że po urodzeniu dziecka straciły kontakt z niedzieciatymi przyjaciółkami. Poświęć jedną z drzemek dziecka na telefon do przyjaciółki, koleżanek z pracy, siostry czy kuzynki. Rozmowę z kimś dorosłym sprawi, że poczujesz kontakt ze światem zewnętrznym.