Niemowlę nie chce pić. Czy zachęcać dziecko do picia?

2019-06-11 11:43

Nie wszystkie dzieci ochoczą piją podczas upałów. A regularne nawadnianie organizmu jest w tym okresie szczególnie ważne. Jak sobie wówczas radzić i co robić, gdy niemowlę nie chce pić?

Picie wody

i

Autor: thinkstockphotos.com Aby zachęcić dziecko do picia wody, warto od początku nie dosładzać mu napojów.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko nie chce pić?
  2. Kiedy dziecko trzeba dopajać?
  3. Ile wody powinno pić niemowlę? Wideo
  4. Czy dopajać dziecko karmione mlekiem modyfikowanym?
  5. Jak rozpoznać odwodnienie u niemowlaka?
  6. Jak przełamać w dziecku niechęć do picia?
  7. Polecamy wideo: Co zrobić, aby niemowlę przespało całą noc?

Niemowlę nie chce pić. Jakie mogą być tego powody? Jak się okazuje dzieci często odmawiają picia. Składa się na to wiele przyczyn.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego dziecko nie chce pić?
  2. Kiedy dziecko trzeba dopajać?
  3. Ile wody powinno pić niemowlę? Wideo
  4. Czy dopajać dziecko karmione mlekiem modyfikowanym?
  5. Jak rozpoznać odwodnienie u niemowlaka?
  6. Jak przełamać w dziecku niechęć do picia?

Dlaczego dziecko nie chce pić?

  • Czasem niemowlakowi nie odpowiada forma podania napoju, bo jest przyzwyczajone do ssania piersi, a nie smoczka.
  • Czasem nie smakuje mu to, co dostaje. Ziołowej, gorzkawej herbatce czy bezsmakowej wodzie trudno dorównać słodkiemu mleku matki. 
  • Bywa i tak, że dziecko nie jest spragnione. Warto przeanalizować jego jadłospis – być może w innych pokarmach dostarczamy mu płynów w odpowiedniej ilości.

Kiedy dziecko trzeba dopajać?

Matki karmiące piersią zwykle mogą być spokojne. Produkcja mleka przez gruczoły mlekowe to proces bardzo inteligentny. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem z piersi, nie potrzebuje dodatkowego dopajania.

Zwykle w pierwszym etapie karmienia - przez pierwszą minutę, z piersi leci bardzo rozwodnione mleko, które wystarczająco zaspokaja pragnienie dziecka. Dopiero w kolejnych minutach wyciekający pokarm staje się bardziej treściwy i kaloryczny.

Dopajanie niemowlaka karmionego piersią – jeśli ładnie przybiera na wadze i często moczy pieluszki - nie jest konieczne. Z czasem, gdy dojdą pokarmy stałe, mleko z piersi może stanowić również wystarczający napój.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka

Ile wody powinno pić niemowlę? Wideo

Woda dla niemowlaka
Dobrze wiedzieć

Czy dopajać dziecko karmione mlekiem modyfikowanym?

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, które jest bardziej gęste, mniej wodniste, dziecko powinno otrzymywać dodatkowe płyny.

Wodę można podawać nawet noworodkowi, herbatkę dla niemowląt - w zależności od produktu - miesięcznemu dziecku, natomiast soki, które traktowane powinny być jako przekąska, a nie jako napój, do diety dziecka wprowadzać najlepiej dopiero po pierwszych urodzinach.

Jeśli niemowlę nie chce pić niczego oprócz mleka z butelki, a zaczęliśmy rozszerzać jego dietę o nowe pokarmy - warto sprawić, by były one jak najbardziej bogate w wodę. Zupka czy soczysty owoc też dostarczy niemowlakowi odpowiedniego nawodnienia.

Jak rozpoznać odwodnienie u niemowlaka?

Niechęć dziecka do picia nie jest groźna, jeśli dziecko jest zdrowe i nie wykazuje objawów odwodnienia. Podstawą jest moczenie pieluszki kilka razy dziennie (jasnym moczem), brak zatwardzeń i zaparć oraz przybieranie na wadze.

Niebezpiecznie robi się wówczas, gdy pojawiają się oznaki odwodnienia w postaci:

  • suchego języczka
  • mało elastycznej skóry na brzuszku (należy delikatnie uszczypnąć brzuszek w okolicach pępka i sprawdzić czy fałd skórny szybko się ponownie spłaszczy - gdy dziecko jest odwodnione, fałdka bardzo powoli wraca do poprzedniej formy)
  • rzadkie oddawanie moczu (lub mocz bardzo zagęszczony i w małej ilości)
  • zapadnięte ciemiączko
  • senność
  • twarde kupki.

Wówczas należy za wszelką cenę przełamać dziecięcą niechęć do picia, a jeśli to nie pomoże – udać się dzieckiem do szpitala. Za wszelką cenę powinno dopajać się również niemowlaka, który jest chory i gorączkuje, ma biegunkę albo wymiotuje.

Dopajanie niemowląt: fakty i mity

Jak przełamać w dziecku niechęć do picia?

Na początku warto zastanowić się, dlaczego dziecko nie chce pić.

  • Jeśli widzimy, że problemem jest forma podania napoju, należy spróbować różnych rodzajów kubków. Zamiast smoczka, można spróbować podać napój przez słomkę, przetestować kila rodzajów kubków niekapków (nawet dać mu do zabawy, by sam odkrył tę przyjemność picia), a u małego dziecka wypróbować kilka kształtów smoczka.
  • Czasem maluch chętniej napije się z łyżeczki, więc i tym sposobem można go poić. Jeżeli problem ma podłoże smakowe i dziecku nie odpowiada po prostu to, co dostaje do picia – warto poszukać alternatywy.
  • Podstawą jest niesłodzenie napojów, by dziecka nie przyzwyczajać do słodkiego smaku. Jeśli nauczy się pić niesłodkie napoje, w przyszłości będzie nam łatwiej. Najlepiej zacząć od wody i herbatek. Jeśli napotykamy na opór, można wymienić ciepłe na chłodnawe (dziecko w lecie często wolałaby napić się czegoś chłodnego, co da mu orzeźwienie).
  • Nie ma potrzeby podgrzewania picia – wystarczy temperatura pokojowa. Czasem trzeba dziecku podać picie trochę na siłę, jeśli robimy to dla jego dobra. Ratunkiem może okazać się mała strzykawka.
  • Sprawdzoną metodą wielu rodziców jest podawanie picia przed karmieniem, gdy dziecko jest głodne i chętniej ssie smoczek butelki. Nawet jeśli szybko się zorientuje, że to nie mleko – te kilka łyków jest bardzo cennych dla jego organizmu.

Na koniec pamiętajmy o tym, by samodzielnie nie doprowadzać dziecka do przegrzania, bo to ma również wpływ na szybszą utratę wody z organizmu. W lecie ubieramy niemowlęta przewiewnie, nie przykrywamy grubymi kocykami i nie zakładamy ciepłych czapek.

Polecamy wideo: Co zrobić, aby niemowlę przespało całą noc?

Sonda
Co podajesz dziecku do picia?