Twój maluch zasypia tylko podczas karmienia? Tak łatwo i łagodnie przełamiesz ten nawyk

2023-02-21 9:49

Pierwsze dni, tygodnie, a nawet miesiące, gdy noworodek zasypia karmiony piersią, to bezcenny i uroczy czas. Dzięki takim chwilom nawiązuje się między matką i dzieckiem niezwykła więź. Z czasem może to jednak zmienić się w nawyk, bez którego maluch po prostu nie jest w stanie zasnąć.

Twój maluch zasypia tylko podczas karmienia? Tak łatwo i łagodnie przełamiesz ten nawyk

i

Autor: Getty Images Twój maluch zasypia tylko podczas karmienia? Tak łatwo i łagodnie przełamiesz ten nawyk

Podczas karmienia niemowlę się uspokaja, wycisza i z każdą chwilą robi się coraz bardziej senne. Zamyka powoli oczy, a my tulimy je do swojego ciała, głaszczemy i tym samym bez problemu zasypia.

Problem może pojawić się w momencie, gdy dziecko wybudza się i nie potrafi już samo zasnąć. Ponownie szuka maminej piersi lub butelki mleka, która ukoi je do snu. Chce bowiem znowu poczuć to ciepło i ten spokój.

W takim przypadku warto wprowadzić nowe nawyki i harmonogram snu, które nauczą malucha samouspokajania. Te wskazówki pomogą zrobić to łatwo i łagodnie.

Zobacz także: Usypianie noworodka — jak usypiać noworodka bez kołysania?

Spis treści

  1. Związek między karmieniem a zasypianiem
  2. O tym pamiętaj
  3. Tak przełamiesz ten nawyk
  4. Początki mogą być trudne
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodz

Związek między karmieniem a zasypianiem

Specjaliści tłumaczą, że zasypianie podczas karmienia jest całkowicie normalne. Niekiedy jednak u dziecka występuje pewnego rodzaju uzależnienie od karmienia. Niemowlę nie potrafi bowiem zasnąć w inny sposób, niż otrzymując porcję ciepłego mleka mamy.

Niemowlę zaczyna wówczas kojarzyć zasypianie jedynie z karmieniem. Oznacza to, że za każdym razem, gdy obudzi się w nocy, będzie potrzebowało karmienia, aby ponownie zasnąć. Pierwsze objawy takiego uzależnienia są widoczne około 4.-6. miesiąca życia dziecka.

Warto tu podkreślić, że niemowlę nie odczuwa wówczas głodu. Potrzebuje jedynie formy uspokojenia, do którego się przyzwyczaiło.

O tym pamiętaj

Pamiętajmy jednak, że zmniejszenie ilości nocnych karmień jest kwestią indywidualną. Specjaliści podkreślają, że zazwyczaj około 6. miesiąca życia jedno kamienie w nocy zupełnie wystarcza.

Zawsze jednak warto pamiętać, żeby przed redukcją ilości karmień spytać o zdanie pediatrę. Szczególnie jeżeli dziecko miało problemy z przybieraniem na wadze lub mogą istnieć inne przesłanki medyczne.

Tak przełamiesz ten nawyk

Niestety związek między karmieniem a zasypianiem bardzo łatwo zbudować. Nieco trudniej go przełamać. Jeżeli masz wrażenie, że wpadłaś w cykl ciągłego karmienia w nocy i wybudzania co kilka godzin, warto spróbować zwalczyć ten nawyk. Wiąże się to ze zmianą harmonogramu zasypiania, ale na dłuższą metę – naprawdę warto.

Po pierwsze chcąc coś zmienić, nie należy się denerwować, że za pierwszym razem maluch znów zasnął w twoich ramionach. Ustalenie nowej rutyny zasypiania wymaga czasu, cierpliwości i spokoju.

Po drugie nie róbmy nic na siłę. Maluch wybudza się nawet sześć razy w ciągu nocy, wprowadzaj zmiany stopniowo i zrezygnuj tylko z kilku posiłków, a nie ze wszystkich.

Po trzecie ustalamy nową porę karmienia na noc i odkładamy niemowlę do łóżeczka senne, ale nie śpiące. Maluch nie powinien kojarzyć karmienia jako ostatniej rzeczy przed snem. Jednym z pomysłów może być zastąpienie dotychczasowej rutyny głaskaniem po główce lub plecach, a także śpiewaniem kołysanek.

Można również przenieść czas karmienia niemowlęcia na tuż przed kąpielą. Ciepła woda dodatkowo wyciszy i uspokoi niemowlę.

Początki mogą być trudne

Zmiany w harmonogramie snu nie przychodzą łatwo. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i wewnętrzny spokój rodziców. Dziecko z pewnością będzie się buntowało, krzyczało i płakało. To zwykły objaw protestu, że zmieniło się to, do czego wcześniej się przyzwyczaiło.

Stopniowe i konsekwentne wprowadzanie zmian zaowocuje szybciej, niż myślisz.

Czytaj także: Spał "jak złoto", a teraz nie może zasnąć i często się wybudza? Trenerka snu mówi, jak sobie z poradzić

Największy błąd, jaki popełniają rodzice odkładając śpiące niemowlę do łóżeczka. Sprawdź, czy go nie popełniasz