Jajko ma zaledwie 150 kalorii, ale zawiera duże ilości białka, witamin, zwłaszcza z grupy B i witaminę A, a także selen i żelazo. Niestety jest częstym alergenem, dlatego wielu rodziców obawia się podawania jajek małym dzieciom z powodu ryzyka alergii.
Nie słusznie, bo jeśli wprowadzimy jajko do diety niemowlęcia w odpowiedni sposób, nie powinno uczulić, a jedynie przynosić same korzyści zdrowotne. Od kiedy warto podawać dziecku jajka?
Spis treści
- Od kiedy niemowlęta mogą jeść jajka?
- Dlaczego warto podawać dziecku jajka?
- Jak podawać jajko niemowlęciu?
- Jak objawia się alergia na jajka?
Od kiedy niemowlęta mogą jeść jajka?
Zdaniem specjalistów, około 6 miesiąca. To najlepszy czas, kiedy wprowadzamy do diety malca karmionego piersią pierwsze stałe produkty. Wówczas, najlepiej jest wprowadzić jajko do diety malca „pod osłoną mleka mamy”, jak mówią standardy PTGHiŻD, czyli w czasie kontynuowania karmienia piersią.
Jeśli podajemy malcowi mleko modyfikowane, jajko może pojawić się w jego diecie wcześniej, ale nie przed 17. tygodniem i nie później niż 26. tygodnia życia.
Nie powinno się odsuwać w czasie podanie jajka dziecku, np. do pierwszych urodzin, mimo że ok. 2 procent dzieci, jak pokazują statystyki, ma alergię na białko jaja kurzego.
Według American Academy of Pediatrics niektóre badania pokazują jednak, że niemowlęta, którym wprowadzono jajka po 12 miesiącu życia, są bardziej narażone na wystąpienie objawów alergii niż niemowlęta, które spróbowały jajek wcześniej. Unikanie typowych alergenów zwiększa prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się uczulenie.
Z tego samego powodu lekarze nie nakazują już oddzielania białka od żółtka, jak to było dawniej, w celu ograniczenia alergenów (żółtko jest "bezpieczniejsze" pod tym względem, czyli mniej alergizujace).
Czytaj również: Jak rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią? Wywiad z doradcą laktacyjnym
Alergia pokarmowa u dzieci: skaza białkowa - przyczyny, objawy, leczenie
Dlaczego warto podawać dziecku jajka?
Jajka są fantastycznym źródłem witamin, przeciwutleniaczy, minerałów i białka (duże jajko zawiera około 6 g tej substancji), w którym znajduje się aż 9 cennych aminokwasów, które wspierają rozwój dziecka i zapewniają mu zdrowie.
Samo białko jest głównym budulcem organizmu dziecka oraz składnikiem niezbędnym do regeneracji komórek oraz produkcji hormonów. Witaminy z grupy B wpływają na rozwój mózgu malca i jego prawidłowe funkcjonowanie, cholina natomiast to składnik wpierający rozwój pamięci u niemowląt.
Żółtko dużego jajka zawiera też 5 g tłuszczu, który dostarcza energii, a także pomagają dziecku przyswajać witaminy A, D, E i K.
Jak podawać jajko niemowlęciu?
Pierwsze jajko może zostać podane dziecku w formie ugotowanej. Specjaliści radzą, aby zacząć od porcji zawierającej ok. 1/4 jajka: jajko na twardo należy rozetrzeć i dodać np. do zupki lub przecieru warzywnego.
Gdy malec będzie starszy i nauczy się dobrze połykać większe kawałki jedzenia, można podawać mu omlet, i jajecznicę.
Z jajkiem na miękko lepiej poczekać. Niedogotowane żółtko może wywołać u niemowlęcia niestrawność, może też zawierać szkodliwe bakterie.
Czyta również: Jak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?
Jak objawia się alergia na jajka?
Alergia na białko jajka kurzego, bo to ono jest znacznie silniejszym alergenem niż żółtko, objawia się zwykle wymiotami, biegunką, ale również objawami ze strony układu oddechowego, takimi jak kaszel czy świszczący oddech.
Rzadkim objawem alergii na jajko jest wstrząs anafilaktyczny. Dobra informacja jest taka, że większość dzieci wyrasta w alergii na jajko w wieku dojrzewania.