Odstawienie od piersi porównała do wyjazdu na studia. „Uczysz je jak iść dalej po rozwój, mimo utraty”

2024-10-01 13:12

Zakończenie etapu karmienia piersią to rewolucja nie tylko dla dziecka, lecz także dla mamy. Dlatego proces ten bywa trudny, jednak jest on konieczny do tego, by dziecko, po przeżyciu utraty mogło iść dalej.

Odstawienie od piersi porównała do wyjazdu na studia. „Uczysz je jak iść dalej po rozwój, mimo utraty”

i

Autor: Instagram/ @psychologiczna.szkolarodzenia @pantabletka & Getty images Odstawienie od piersi porównała do wyjazdu na studia. „Uczysz je jak iść dalej po rozwój, mimo utraty”

Jedne mamy na zakończenie karmienia piersią decydują się dość wcześnie, dlatego maluch w zamian dostaje mleko modyfikowane. W przypadku starszaka, który je pokarmy stałe i pije wodę, pierś pozostaje głównie źródłem ukojenia i sposobem na to, by być blisko mamy.

Odstawienie dziecka od piersi bywa trudne zarówno dla niego jak i dla mamy. Nierzadko pojawia się żal, poczucie straty, tęsknota za bliskością malucha, poczucie winy, smutek. Możesz chodzić poirytowana i zauważyć problemy z zasypianiem.

W przypadku starszych dzieci warto dziecko od piersi odstawiać stopniowo. Możecie umówić się np. na karmienie tylko przed snem lub 1-2 razy w ciągu doby. Dzięki temu i tobie i dziecku będzie łatwiej, bo to dla was obojga ogromna zmiana.

Oczywiście możesz czekać na moment, kiedy to dziecko samo odstawi się od piersi. Jednak ta decyzja powinna należeć również do ciebie, dlatego nie wyrzucaj sobie, gdy już ją podejmiesz. Warto odstawienie od piersi postrzegać w kategoriach rozwoju.

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Dziecko coś traci, ale wiele zyskuje

Zwykle odstawiając dziecko od piersi mamy czują, że zabierają mu coś cennego. Owszem, pierś jest dla dziecka źródłem ukojenia, dlatego nierzadko właśnie w ten sposób usypiają, nawet wtedy, gdy od dawna nie są już niemowlętami.

Karmienie piersią jest nie tylko zalecane przez Światową Organizację Zdrowia i uważane za najlepszy sposób karmienia niemowlęcia, lecz także korzystne z punktu widzenia zdrowia mamy a także psychiki ich obojga. I choć zdarza się, że kobiety od początku do karmienia piersią czują niechęć, większość mam decyduje się karmić maluchy naturalnie po porodzie.

Badania pokazują też, że w Polsce kobiety dość szybko rezygnują z karmienia piersią, jednak warto pamiętać, że to ty jako mama masz prawo podjąć decyzję o tym, jak będziesz karmić dziecko.

Niektóre dzieci od piersi odstawiają się można powiedzieć „bezboleśnie”, ale zakończenie mlecznej przygody bywa też wyjątkowo trudne. Aleksandra Fabjańska z @psychologiczna.szkolarodzenia tłumaczy, że dla dziecka to oczywiście strata, ale też szansa na rozwój.

Odstawiając dziecko od piersi tak naprawdę uczysz je bardzo ważnej rzeczy. Uczysz je jak przeżywać utratę

- mówi psycholożka i psychoterapeutka Aleksandra Fabjańska.

Zakończenie karmienia piersią jest jak wyjazd na studia

Psycholożka użyła dość zaskakującego porównania by zobrazować, co może w takim momencie czuć dziecko. Odstawienie od piersi porównała do wyjazdu z rodzinnego miasta na studia.

Być może wcale nie miałaś ochoty opuszczać rodzinnej miejscowości, w której się czułaś dobrze i bezpiecznie. No ale czy zostanie w rodzinnym mieście i nie pójście na studia byłoby rozwojowe?

- pyta psycholożka. Jak tłumaczy, pozostanie dziecka przy karmieniu piersią na pewno byłoby dla niego bezpiecznym i przyjemnym rozwiązaniem, ale od pewnego momentu nie byłoby już dla niego rozwojowe.

Ekspertka dodaje, że przeprowadzając dziecko przez ten proces z empatią i szacunkiem do jego potrzeb uczymy je tego, jak zostawiać coś znanego i bezpiecznego po to, by iść dalej. To umiejętność, która bardzo przyda mu się w przyszłości.

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu: