Podstawy karmienia piersią: co zrobić, by ułatwić sobie karmienie piersią

2020-07-31 17:03 Materiał sponsorowany

Karmienie piersią jest naturalną, biologiczną czynnością, ale dla wielu świeżo upieczonych mam wiąże się z obawami i stresem. Stres natomiast może negatywnie wpływać na laktację. Czy można przygotować się do karmienia piersią? Na pewno warto wiedzieć, czego się spodziewać.

Podstawy karmienia piersią: co zrobić, by ułatwić sobie karmienie piersią

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zalety karmienia piersią
  2. Trudne początki karmienia piersią
  3. Sposoby na ułatwienie karmienia piersią
  4. Zobacz, jak korzystać z laktatora Swing Maxi Flex™:
  5. Dyskretny sposób na zachowanie ochrony i pewności siebie:

Zwykle najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc karmienia piersią. Wymaga od mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji, co może powodować uczucie przytłoczenia. Nie martw się, problemy w karmieniu piersią na początku laktacji ma wiele kobiet - gdy laktacja się ustabilizuje, będzie Ci znacznie łatwiej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, kontynuację karmienia piersią do ukończenia 2. roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Zalety karmienia piersią

Badania jasno dowodzą, że karmienie piersią jest korzystne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. W przypadku malucha zmniejsza się ryzyko nadwagi, cukrzycy typu I, nadciśnienia tętniczego oraz astmy. Dodatkowo, karmienie piersią zwiększa odporność dziecka oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji, w tym zapalenia ucha oraz przewodu pokarmowego, co jest niestety bardzo częste u dzieci. Co ciekawe, karmienie piersią zmniejsza też ryzyko (i ewentualne objawy), jakie daje popularna kolka.

Nie tylko dziecko korzysta na karmieniu piersią – mama, która karmi piersią szybciej wróci do formy sprzed porodu. Karmienie piersią zmniejsza też ryzyko wystąpienia w przyszłości osteoporozy, nowotworów, depresji, a także pomaga odzyskać masę ciała sprzed ciąży. Mówi się także, że mamy, które karmią piersią wytwarzają bardzo silną więź emocjonalną z dzieckiem. Oczywiście istnieją czynniki, które utrudniają a czasem nawet uniemożliwiają karmienie naturalne.

Trudne początki karmienia piersią

Karmienie piersią to naturalny proces, ale czasem jest zaburzany. Zacznijmy więc od problemów, z którymi musi uporać się młoda mama. Piersi są bardzo tkliwe, brodawki sutkowe obolałe, często pękają lub nie mają dobrego kształtu (maluch nie może prawidłowo złapać brodawki, żeby ssać). Dziecko także początkowo może mieć problemy z ssaniem, dlatego nieograniczony dostęp do piersi od razu po urodzeniu ma ogromne znaczenie. W ten sposób u mamy wytworzy się laktacja, a dziecko będzie najedzone i spokojne. W 2-6 dobie zwykle pojawia się nawał pokarmu, który zwiastuje udaną laktację.

Jak często karmić dziecko? Zasada jest prosta: na żądanie dziecka, zgodnie z potrzebami malucha i mamy. Na początku jest to 8-12 karmień w ciągu doby (w tym 1-2 w nocy), a ok. 7 miesiąca jest to 6-8 karmień na dobę.

Ile czasu trwa karmienie? Na to nie ma reguły, ale przyjmuje się, że od 10 do 40 minut. Ważne, aby dziecko przystawiać raz do jednej, raz do drugiej piersi. Po 2-3 tygodniach od porodu dziecko może być najedzone po karmieniu jedną piersią, jednak warto proponować mu zawsze drugą. Pomoże to uniknąć problemów z zastojem pokarmu.

Sposoby na ułatwienie karmienia piersią

Każda mama może skorzystać z porady laktacyjnej i dobrze, żeby to zrobiła. Położna pomoże i pokaże różne pozycje, w których można bez obciążania kręgosłupa karmić dziecko. Można także korzystać z poduszek do laktacji. Ważne, aby pozycja była komfortowa zarówno dla mamy, jak i dziecka. Kobiety zwykle intuicyjnie obierają na samym początku pozycję klasyczną, w której mama siedzi i przytula dziecko brzuchem do brzuszka. Następnie, podpierając łokciem jego główkę i przedramieniem plecy, podaje maluchowi pierś.

Są także inne problemy, które pojawiają się już na samym początku. Jeśli maluch nie chce ssać piersi po 6 godzinach od porodu, należy odciągnąć siarę i podać mu ją (np. strzykawką). I tu warto zastanowić się nad wyborem laktatora. Warto wybrać taki, który zapewni komfort odciągania i sprawi, że proces ten będzie przebiegał sprawniej. Laktator sprawdzi się także w sytuacjach takich, jak: obrzęk piersi, zastój pokarmu, czy rany brodawek.

Przykładowo, laktatory marki Medela wyposażone są w nową technologię Flex™, czyli owalny lejek o kącie rozwarcia 105° umożliwiający idealne dopasowanie do zmieniającego się kształtu mamy. Lejek przylega do piersi i odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu komfortu i wydajności podczas odciągania.

Inżynierowie firmy Medela opracowali także miękką, gładką i elastyczną krawędź lejka PersonalFit Flex™. Zapewnia ona nie tylko doskonałe dopasowanie oraz komfort odciągania, lecz także delikatne uszczelnienie pomiędzy piersią a powierzchnią lejka. Dzięki temu odciąganie, nawet z bardzo obolałych piersi, jest skuteczne, szybkie i efektywne.

Zobacz, jak korzystać z laktatora Swing Maxi Flex™:

Jak jeszcze młoda mama może sobie pomóc? Przede wszystkim poprzez dobranie odpowiedniej bielizny - dobrze dobrany biustonosz do karmienia umożliwi łatwe i dyskretne karmienie piersią. Biustonosze do karmienia nie zawierają fiszbin i dopasowują się do kształtu ciała, prosto się rozpinają i są wygodne w użyciu.

Bielizna marki Medela kompleksowo dba o młode mamy. Biustonosze ciążowe i do karmienia, majtki i pasy ciążowe - nie tylko świetnie wyglądają, ale i doskonale dopasowują się do ciała, zapewniając delikatne podparcie, tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Możesz zacząć nosić biustonosz do karmienia już w czasie ciąży, gdy Twoje standardowe biustonosze okażą się zbyt małe. Po rozpoczęciu laktacji biustonosze z całkowicie odpinanymi miseczkami umożliwią Ci łatwe i dyskretne karmienie piersią.

Na koniec warto wspomnieć o wkładkach laktacyjnych, które również ułatwiają karmienie. Wymieniaj je często, najlepiej po każdym karmieniu. Gdy dziecko ssie jedną pierś, z drugiej także może płynąć pokarm.

Dyskretny sposób na zachowanie ochrony i pewności siebie:

Pamiętaj: najtrudniejsze są pierwsze 4 do 6 tygodni, potem sytuacja zaczyna się normować. Korzystaj ze wsparcia bliskich, a jeśli masz wątpliwości dotyczące zainicjowania i rozwijania laktacji poproś o pomoc w poradni laktacyjnej.