Ta dieta dla niemowląt jest coraz popularniejsza. Eksperci mają jednak poważne wątpliwości

2023-01-20 14:40

W mediach społecznościowych jak grzyby po deszczu pojawiają się profile rodziców, którzy wychowują swoje dzieci na wegan. Popularnej diecie bez mięsa, ryb, jajek i mleka przyglądają się naukowcy, którzy wcale nie są zwolennikami tego rodzaju diety dla niemowląt. Ostrzegają, że weganizm u niemowląt może powodować problemy zdrowotne.

niemowlę w krzesełku jedzące paprykę i brokuły

i

Autor: Getty images Popularna dieta dla niemowląt na tik toku - dietetycy mają poważne wątpliwości

Coraz częściej dietetycy i lekarze wyrażają obawy dotyczące popularnego sposobu żywienia niemowląt. Ich zdaniem, dieta ta stosowana u najmłodszych dzieci może prowadzić do zahamowania wzrostu i osłabienia organizmu, narażając go na niedobory składników odżywczych. 

To odpowiedź na coraz popularniejsze wśród rodziców przechodzenie wraz z dziećmi na dietę wegańską. O ile dieta ta w dorosłym wieku nie jest szkodliwa, a nawet może nieść ze sobą wiele korzyści, o tyle dla rosnącego i rozwijającego się organizmu nie jest najlepszych rozwiązaniem.

Spis treści

  1. #vegebaby - popularny trend na TikToku
  2. Czy dieta wegańska dla niemowląt to dobry pomysł?
  3. Małe dzieci na diecie wegańskiej - co mówią badania?
  4. Dieta wege dla niemowląt może prowadzić do niedoborów
Dieta wegańska

#vegebaby - popularny trend na TikToku

Tymczasem w mediach społecznościowych zwłaszcza na zachodzie, pojawił się popularny trend #vegebaby. Każdego dnia zobaczyć można tam nowe profile mam, które nie dają swoim dzieciom produktów pochodzenia zwierzęcego, czyi mięsa, ryb, jajek, mleka. Wierzą, że mięso prowadzi do chorób lub ich wybór jest powodowany troską o dobrostan zwierząt. 

Na filmach oznaczonych hasztagiem #veganbaby mamy pokazują, co ich dzieci jedzą na śniadanie, obiad czy kolacje oraz jak zdrowo wyglądają i rosną.  

Czy dieta wegańska dla niemowląt to dobry pomysł?

Wielu dietetyków uważa, że dieta wegańska stosowana od urodzenia, może prowadzić w przyszłości do komplikacji zdrowotnych. - Dzieci na początku rozszerzania diety, jedzą tak małe porcje, więc dodatkowe ograniczanie im niektórych pokarmów, które potencjalnie służą ich rozwojowi i wzrostowi, wydaje się niepotrzebnym ryzykiem – mówiła dietetyk dziecięcy Cinthia Scott dla stacji Fox News Digital.

Zdaniem ekspertki pierwsze dwa lata życia to okres szybkiego wzrostu i rozwoju dziecka, dlatego zapewnienie w tym czasie odpowiednich składników odżywczych jest kluczowe. Skutki niedoborów, które mogą wtedy powstać, są zwykle widoczne dopiero w późniejszych latach. 

Małe dzieci na diecie wegańskiej - co mówią badania?

W ubiegłym roku w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka przy współpracy z londyńskim Instytutem Zdrowia Dziecka UCL ujawnili wyniki badań dzieci wychowywanych na diecie wegańskiej. Okazało się, że maluchy te mogą mieć zdrowsze serca i mniej tkanki tłuszczowej niż osoby mięsożerne, ale dorastają krócej i mają słabsze kości. 

Dzieci na diecie roślinnej były średnio o 3 cm niższe i miały o 4-6 procent mniej składników mineralnych w kościach - były ponad trzy razy bardziej narażone na niedobór witaminy B12 niż inne dzieci. Jednocześnie miały o 25 procent niższy poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL) – niezdrowej postaci cholesterolu – i niższy poziom tkanki tłuszczowej.

Czytaj również: Niemowlę na diecie wegetariańskiej: 6 porad eksperta dotyczących małych wegetarian

Dieta wegańska w ciąży. Sprawdź, czy weganizm w ciąży jest bezpieczny

Dieta wege dla niemowląt może prowadzić do niedoborów

Zdaniem dietetyków zagrożeniem w diecie roślinnej jest przede wszystkim brak wiedzy na temat jej prawidłowego stosowania. Wielu rodziców nie wie, jak ważne jest spożywanie odpowiednich ilości żelaza, tłuszczu i witaminy B12 w pierwszych dwóch latach życia, wierząc, że przestrzeganie diety roślinnej jest zdrowszą alternatywą dla ich dzieci. 

Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem składników odżywczych u dzieci, nawet wśród tych, które jedzą mięso. Może to powodować opóźnienia neurologiczne. Problemem zdaniem dietetyków jest również unikanie mleka w diecie wegańskich niemowląt. Mleko jest ważnym źródłem wapnia, białka i innych składników, których nie znajdziemy w mleku sojowym, które zresztą można podawać dzieciom tylko pod nadzorem pediatry ze względu na ryzyko alergii.    

A jeśli już o alergii mowa, lekarze przestrzegają, że dieta wegańska może być problemem w latach późniejszych, gdy dziecko jako dorosły zdecyduje się na porzucenie weganizmu. - Sposobem zapobiegania uczuleniom jest wczesna ekspozycja na alergen, więc brak kontaktu z pokarmami takimi jak jajka lub mleko zwiększa ryzyko potencjalnej alergii na te pokarmy - mówiła dietetyk dziecięcy Cinthia Scott dla stacji Fox News Digital.