Spis treści
Nawał pokarmu jest bardzo częstym problemem występującym podczas karmienia piersią. Jest to zjawisko fizjologiczne uzależnione od działania hormonów. Wystąpienie nawału mlecznego świadczy tak naprawdę o tym, że laktacja rozpoczęła się prawidłowo.
jak wygląda nawał pokarmu?
Często nawał mleczny pojawiaj się w 3-4 dobie karmienia piersią. Piersi stają się bolesne, twarde i obrzmiałe i jest w nich za dużo pokarmu - wtedy często dochodzi do samoistnego wypływania pokarmu. To dlatego, że jego produkcja rośnie i jest jeszcze nieadekwatna do potrzeb noworodka. Mleko zalega w przewodach mlecznych, powodując nieprzyjemne napięcie. Nawał pokarmu to stan fizjologiczny, związany z tym, że laktacja nie jest jeszcze ustabilizowana, ale warto zadbać o to, by minął jak najmniej kłopotliwie dla karmiącej. Aby nawal pokarmu szybko minął, trzeba odpowiednio postępować. Dzięki temu nie przerodzi się on w poważniejsze problemy z piersiami – zastój pokarmu czy zapalenie piersi.
LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało albo za dużo
Sposoby na nawał pokarmu
Aby pozbyć się problemu z laktacją i opanować nawał pokarmu, często przystawiaj dziecka do piersi (10-14 razy w ciągu doby). Nie używaj laktatora po karmieniu piersią, by całkiem opróżnić piersi (to tylko bardziej pobudzi produkcję mleka). Możesz ewentualnie odciągnąć trochę mleka przed karmieniem, by ułatwić dziecku uchwycenie piersi. Dbaj o to, by dziecko prawidłowo ssało (powinno mieć w ustach brodawkę wraz z otoczką), a także zadbaj też o swoją wygodną pozycję do karmienia. Na bolesne i obrzmiałe piersi pomogą ciepłe okłady przed karmieniem – ułatwią wypływ mleka, zimne okłady na piersi po karmieniu (np. z liści białej kapusty, żelowe) - zmniejszą obrzęk i ból.