Czy można przekarmić niemowlę na piersi? Dlaczego noworodek ciągle "wisi na piersi"?

2021-10-11 10:55

Czy niemowlę na piersi można przekarmić? O ile maluszki karmione butelką otrzymują określone porcje mleka, o tyle niemowlęta karmione naturalnie jedzą, ile chcą - czasem "wiszą na piersi" godzinami. Jakie są objawy przekarmienia niemowlaka karmionego piersią i czy w ogóle to możliwe? 

Czy można przekarmić niemowlę? Po czym poznać, że dziecko za dużo je?

i

Autor: Getty images Po czym poznać, że dziecko za dużo je?

Wydaje ci się, że niemowlę jest przekarmione? Ale nie możesz nic zrobić, bo maluch ciągle „wisi na piersi” i płacze, gdy zostaje od niej odstawiony. Sprawdź, czy zbyt często podajesz mu pierś, czy może wszystko jest tak, jak powinno być. Wyjaśniamy, czy dziecko karmione piersią można przekarmić.

Spis treści

  1. Dlaczego noworodek wisi na piersi?
  2. Ile powinno jeść niemowlę, aby nie było przekarmione
  3. Jak poznać, że niemowlę jest przekarmione?
Karmienie piersią

Dlaczego noworodek wisi na piersi?

Są dzieci, które ssą pierś właściwie przez cały dzień, z krótkimi tylko przerwami. Dotyczy to zwykle noworodków i jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Maluchy wiszące na piersi to zwykle high need baby i dzieci, które potrzebują dużej bliskości i poczucia bezpieczeństwa - a to właśnie otrzymują przytulone do piersi.

Częste ssanie jest normalne, ponieważ dziecko w tym wieku ma malutki żołądek, a pokarm mamy jest lekkostrawny i szybko z niego "znika". Dodatkowo ssanie pobudza produkcję pokarmu, więc w pierwszych tygodniach po porodzie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju laktacji.

Warto jednak sprawdzić, czy dziecko ssie efektywnie - na początku może nie umieć tego robić, a ty również możesz mieć problemy z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi. O prawidłowym ssaniu mówimy wtedy, gdy:

  • dziecko ustami obejmuje brodawkę piersi wraz z otoczką
  • jego wargi są wywinięte na zewnątrz
  • rytmicznie posapuje jedząc
  • opróżnia do końca twoje piersi.

Jeśli tak właśnie jest, nie martw się, że noworodek nieustannie domaga się ssania - to nie oznacza, że twój pokarm jest niepełnowartościowy, że dziecko się nim nie najada. Nie martw się też, że dziecko jest przekarmione - noworodka ten problem raczej nie dotyczy.

Pamiętaj też, że im dziecko starsze, tym rytm jego karmień będzie coraz bardziej regularny i rzadszy. Dlatego warto przeczekać pierwsze trudne tygodnie.

Czytaj również: Ile powinien jeść noworodek - jak często karmić niemowlaka?

Jak karmić piersią: częstotliwość, długość i ilość potrzebnego dziecku pokarmu

Ile powinno jeść niemowlę, aby nie było przekarmione

Niemowlę karmione piersią powinno jeść co 2-3 godziny, ale rzeczywistość często mija się z teorią. Większość dzieci karmionych piersią po miesiącu-dwóch uczy się swojego rytmu dnia i zaczyna jeść regularnie oraz o stałych porach. To ważne, bo łączy się to również z nauką odróżniania dnia od nocy i zmniejsza trochę liczbę nocnych pobudek.

Dobrze, jeśli 2-3 miesięczne dziecko będzie jadło około 6-8 razy na dobę, potrafi też w nocy przespać bez przerwy 5-6 godzin. Oczywiście, każde dziecko jest inne, a specjaliści zalecają karmienie na żądanie. Nie chodzi więc o to, aby odmawiać niemowlakowi jedzenia.

Watro jednak trzymać się rytmu dnia i nie traktować piersi jako uspokajacza. Głodny niemowlak wyraźnie szuka piersi, wykręca główkę w bok, ssie piąstkę. To sygnał, że przystawienie do piersi jest konieczne. Gdy jednak dziecko tylko pokwękuje, zastanów się, czy nie chodzi mu o coś innego?

Nie podawaj maluchowi piersi, gdy tylko zapłacze. Płacz nie oznacza przecież zawsze głodu, być może dziecku jest za zimno, za gorąco lub potrzebuje twojej bliskości. Dwu-, trzymiesięczne dziecko potrzebuje już zabawy i czasem może marudzić, aby zwrócić na siebie twoją uwagę.

Jak poznać, że niemowlę jest przekarmione?

Jakie są objawy przekarmienia niemowlaka oprócz zbyt wysokiej wagi? Najłatwiej rozpoznać, że dziecko dużo je, gdy występują częste kolki u niemowlaka i ulewanie. Niemowlaka nie można odchudzać, można jednak sprawić, że w przyszłości nie stanie się otyłym dzieckiem.

Należy zadbać o prawidłowe żywienie niemowlaka. Na początku, gdy dziecko jest karmione wyłącznie naturalnie, zacznij od przyjrzenia się swojej diecie. Być może twój jadłospis obfituje w tłuszcze zwierzęce, obecne w wędlinach i czerwonym mięsie? Jeśli tak, zamień je na zdrowe tłuszcze z ryb, olejów i orzechów.

Gdy dziecko skończyło już pół roku i jest na etapie rozszerzania diety, sprawdź, czy nie przekarmiasz niemowlaka, podając mu pierś zbyt często. Wystarczy, że dziecko będzie ssało pierś 3-4 razy dziennie. Posiłki niemowlaka nie powinny zawierać cukru.

Przyjrzyj się składom kaszek i soków, które podajesz maluchowi. Unikaj słodzonych jogurtów i herbatników. Zachęcaj kilkumiesięczne niemowlę do ruchu, bawiąc się z nim i zachęcając do sięgania po zabawki.

Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka. O to najczęściej pytacie

Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?