Przeziębienie i karmienie piersią nie wykluczają się wzajemnie. Zdecydowana większość drobnoustrojów jest raczej przenoszona przez błony śluzowe, powietrze czy skórę, a nie przez mleko matki. Za to, wraz z mlekiem przeziębionej mamy, dziecko przyjmuje przeciwciała wytworzone przez jej organizm.
Spis treści
- Przeziębienie w czasie karmienia piersią
- Jak nie zarazić dziecka przez karmienie piersią w czasie przeziębienia?
- Domowe sposoby na przeziębienie w czasie karmienia piersią
- Leki na przeziębienie w czasie laktacji
- Poważniejsze infekcje w czasie karmienia piersią
- Leki przeciwbólowe w czasie karmienia piersią
Przeziębienie w czasie karmienia piersią
Gdy karmiącą piersią mamę dopadnie przeziębienie, powinna najpierw wypróbować domowe sposoby leczenia. A więc gdy np. zaboli ją gardło, powinna zacząć leczenie od płukania go naparem z szałwii czy wodą z solą (łyżeczka na pół szklanki wody). Jeśli ma katar w czasie karmienia piersią, może stosować roztwory z soli fizjologicznej, wody morskiej oraz pić zioła na katar. Jeśli te metody okażą się nieskuteczne, trzeba wytoczyć silną broń przeciwko wirusom i zarazkom.
Wiele leków, w tym antybiotyków, można przyjmować w czasie laktacji (ale przeziębienie raczej nie wymaga ich podania). Są to środki, które nie przechodzą do pokarmu albo ich stężenie jest niewielkie, dlatego karmiąca mama może je zażywać bez potrzeby przerywania karmienia piersią.
Jednak są również farmaceutyki, które po zażyciu przez mamę trafiają z mlekiem do organizmu dziecka i mogą mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój lub proces laktacji. Dlatego zanim zażyjesz jakikolwiek lek, przeczytaj dołączoną do niego ulotkę i upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania preparatu przez kobietę karmiącą piersią.
Jak nie zarazić dziecka przez karmienie piersią w czasie przeziębienia?
Pamiętaj, że infekcje przenoszone są droga kropelkową, dlatego musisz stosować środki ostrożności, które zapobiegną zarażeniu niemowlaka:
- Postaraj się ograniczyć fizyczny kontakt z maluchem tylko do karmienia piersią. Niezbędna w tym będzie pomoc bliskich, którzy zajmą się maluchem, w czasie gdy ty będziesz dochodziła do zdrowia.
- Zanim dotkniesz dziecko, dokładnie umyj ręce, ponieważ to właśnie dłonie są największym siedliskiem zarazków.
- Powinnaś zaopatrzyć się w jednorazową maseczkę ochronną na usta. Przyda się w czasie karmienia, bo przecież nie jesteś w stanie zapobiec kichaniu lub kaszlaniu.
- Staraj się często wietrzyć mieszkanie.
- Zanim zażyjesz jakikolwiek preparat, upewnij się, że możesz go stosować w czasie laktacji.
- Szukaj w aptece leków przeznaczonych specjalnie dla kobiet karmiących piersią.
- Nie przerywaj karmienia piersią. Wraz z twoim pokarmem dziecko otrzymuje przeciwciała, które chronią je przed infekcjami.
- Nie stosuj antybiotyków na własną rękę, zwłaszcza resztek z poprzedniej kuracji. Nawet dodatkowe witaminy powinien przepisać lekarz.
Domowe sposoby na przeziębienie w czasie karmienia piersią
Przeziębienie to bardzo uciążliwa infekcja wirusowa, która objawia się kaszlem, katarem, gorączką w czasie karmienia lub stanem podgorączkowym. Podczas lekkiego przeziębienia warto stosować domowe sposoby, np. syrop z cebuli, napar z lipy, herbatę z sokiem malinowym. Gorączkę możesz spróbować zbić za pomocą zimnych okładów.
Warto też płukać gardło naparem z szałwii lub wodą z solą. Jednak nie zawsze domowe sposoby są w stanie pomóc karmiącej mamie. Warto wybrać się do lekarza lub po poradę do farmaceuty, który zaproponuje bezpieczne leki dla mam karmiących piersią. Pamiętaj, żeby dokładnie czytać ulotki leków przez rozpoczęciem ich stosowania.
Leki na przeziębienie w czasie laktacji
Gdy podczas przeziębienia doskwiera ci katar przydadzą się środki rozrzedzające i ułatwiające usunięcie wydzieliny (jeśli katar jest gęsty), a więc sól fizjologiczna w kropelkach lub roztwór wody morskiej.
Na wodnisty katar pomogą krople do nosa obkurczające naczynia krwionośne śluzówki i homeopatyczne preparaty. Niewskazane są leki na katar w postaci tabletek – mogą zaburzać laktację. Podrażnioną skórę pod nosem warto posmarować maścią majerankową lub maścią z witaminą A.
Na kaszel, karmiąca mama może stosować większość syropów bez recepty. Jednak zawsze warto zapytać farmaceutę i dokładnie przeczytać ulotkę leku. Bez obaw można wypróbować syropy ziołowe. Niewskazane podczas karmienia piersią są natomiast środki z kodeiną – mogą zmniejszać laktację.
Chcąc zwalczyć ból gardła, sięgnij po tabletki do ssania, np. z miodem i cytryną, preparaty homeopatyczne lub leki w aerozolu. Jeśli ból gardła jest bardzo silny, utrudnia przełykanie i towarzyszy mu wysoka gorączka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo to może być angina.
Bezpieczne dla maluszka i niezakłócające laktacji są ziołowe preparaty na gorączkę przeznaczone dla dzieci. Możesz też bez obaw zażyć tabletkę lub czopek z substancją czynną paracetamolu, działa do 6 godzin. Silniej, dłużej, a także dodatkowo przeciwzapalnie działają preparaty z ibuprofenem.
Poważniejsze infekcje w czasie karmienia piersią
Gdy gorączka i kaszel nie przechodzą, a pojawiają się dodatkowe dolegliwości (bóle mięśni, ogólne osłabienie), to może oznaczać bakteryjne zakażenie układu oddechowego. Koniecznie trzeba iść wtedy do lekarza, bo prawdopodobnie niezbędny będzie antybiotyk.
Bez obaw, wszystkie leki na bazie penicyliny i cefalosporyny są wydzielane do mleka kobiecego w niewielkich stężeniach, nie stanowią więc zagrożenia dla dziecka. Gdy poczujesz poprawę, nie przerywaj kuracji, bo może to grozić nawrotem zakażenia, powikłaniami, a nawet uodpornieniem się bakterii na leki.
W czasie antybiotykoterapii warto przyjmować probiotyki – zawsze lepiej w pewnym odstępie czasowym od antybiotyku (2–3 godziny). Uwaga: wszystkie leki przeciwbakteryjne, które są wydzielane do mleka kobiecego, potencjalnie mogą wywoływać zmiany flory jelitowej u dziecka i tym samym powodować u niego biegunkę.
Czytaj: Dobre bakterie probiotyczne - jak rozwija się flora jelitowa u niemowląt?
Dieta na przeziębienie: tygodniowy jadłospis wzmacniający odporność
Leki przeciwbólowe w czasie karmienia piersią
Gdy karmiącą mamę dopadnie ból głowy podczas przeziębienia, może sięgnąć po preparaty na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Niewskazane są środki na bazie substancji czynnej metamizolu - to silny środek przeciwbólowy, ale przenika do pokarmu mamy i może powodować uszkodzenie szpiku dziecka.
miesięcznik "M jak mama"