Spis treści
Przywrócenie laktacji jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami:
- dobry stan zdrowia matki i dziecka
- odruch ssania u dziecka
- silna motywacja ze strony matki i wsparcie najbliższych.
Relaktacja wymaga od kobiety całkowitego niemal poświęcenia się temu zadaniu. Zajmuje ono dużo czasu, można więc zapomnieć o sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów czy innych czynnościach. Potrzebna jest osoba, która w czasie przywracania laktacji zajmie się domem.
>>Czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy? Relaktacja krok po kroku
Jak przywrócić laktację - zasady
Chcąc wrócić do karmienia piersią, należy wiedzieć jak pobudzić laktację. W tym celu warto pamiętać o kilku zasadach. Należy przystawiać dziecko przynajmniej 10-12 razy na dobę (co 1,5 godziny, w nocy co 3 godziny). Szczególnie ważne jest nocne przystawianie dziecka do piersi, to wtedy właśnie jest najwyższy poziom stymulującej laktację prolaktyny. Każdą pierś dziecko musi ssać 10-15 minut. Jeśli przerwa w laktacji była dłuższa, a pokarmu jest mało lub wcale, dziecko nie będzie chętnie ssać. Dlatego trzeba wiedzieć jak pobudzić laktację laktatorem, zwłaszcza w pierwszych dniach. Pokarm odciągaj przez kilkanaście minut po każdym odstawieniu dziecka od piersi. Nie zrażaj się tym, że w ciągu pierwszych 4-5 dni pokarmu nie będzie w ogóle albo będzie go bardzo mało. Wkrótce się pojawi. Laktację da się rozbudzić nawet u tych kobiet, które nigdy nie rodziły!
>>Laktacja. Gdy masz za mało pokarmu
Jak karmić dziecko w okresie przywracania laktacji?
W tym czasie należy przestawić się na karmienie butelką, ale bez smoczka(zaburza prawidłowy odruch ssania). Mleko modyfikowane trzeba podawać strzykawką, łyżeczką, w kubeczku lub systemem karmienia zastępczego SNS. Składa się on z butelki, do której wlewa się mleko odciągnięte lub modyfikowane, z nasadką, od której wychodzi długa rurka. Przylepia się ją do piersi, by jej koniec był przy brodawce. Dziecko ssie pierś, jednocześnie pobierając pokarm z butelki. Dzięki temu niemowlę chętnie ssie, ponieważ kojarzy pierś z jedzeniem. Do tego gruczoły sutkowe są pobudzane do produkcji mleka.
>>Jak zwiększyć laktację. Zobacz, co powinnaś zrobić, żeby karmić jak najdłużej
www.dlarodzinki.pl