Robimy to dla bezpieczeństwa, ale utrudniamy karmienie. Ekspertka wyjaśnia typowy błąd

2024-02-14 16:35

Gdy rodzi się dziecko, rodzice robią wszystko, żeby było bezpieczne. Przed oczami mamy całą masę zagrożeń czyhających na małą, kruchą istotkę. Czasami jednak z nadmiaru ostrożności, robimy błędy, które mogą nam utrudniać rodzicielskie zadania. Jeden z takich scenariuszy ma często miejsce podczas karmienia piersią.

Jak przystawiać dziecko do piersi?

i

Autor: Getty Images Jak przystawiać dziecko do piersi?

Temat trzymania niemowlęcej główki podczas przystawiania i karmienia piersią poruszyła na swoim instagramowym profilu @thebalancedboob, Kelly Kendall, doradca laktacyjny. Ekspertka zdaje sobie sprawę, że mnóstwo rodziców martwi się o odpowiednie wsparcie główki podczas przystawiania do piersi. Paradoksalnie jednak w ten sam sposób rodzice ograniczają dziecku ważne podczas ssania piersi ruchy. 

Dowiedz się: Ratunku, mam za mało pokarmu - co zrobić, gdy nagle nie możesz wykarmić dziecka?

Spis treści

  1. Dlaczego swobodna główka dziecka jest ważna przy karmieniu?
  2. Jak poprawnie trzymać dziecko podczas karmienia?
Kamila Kamińska o swoim macierzyństwie: Karmienie piersią to dar

Przeczytaj: Co robić, gdy dziecko zasypia przy piersi w czasie karmienia? Czy budzić, aby zaczęło ssać?

Dlaczego swobodna główka dziecka jest ważna przy karmieniu?

Jak podkreśla Kelly, główka dziecka musi mieć możliwość odchylenia się do tyłu i wszelkich innych ruchów podczas zasysania piersi. Jeśli kurczowo ją przytrzymujemy, dziecko nie może instynktownie chwycić piersi w sposób, dzięki któremu karmienie będzie efektywne. 

"Naciskanie dłonią na główkę dziecka ogranicza wyprost szyi niezbędny do głębokiego przyssania, a także może spowodować, że dziecko odruchowo cofnie się, powodując płytsze przyssanie" - tłumaczy ekspertka.

Złe, płytkie zassanie piersi powoduje z kolei, że dziecko może się nie najadać, a pierś może być bardziej obolała i poraniona. 

Jak poprawnie trzymać dziecko podczas karmienia?

Ekspertka radzi, by zamiast przytrzymywać główkę, asekurować ramiona dziecka. 

"Skup się na umieszczeniu dłoni między ramionami dziecka i delikatnym owinięciu palców wokół jego szyi, aby zapewnić pewne wsparcie" - instruuje Kelly Kendall.

Ponadto, dzięki wolnej główce i możliwości poruszania szyją dziecko samodzielnie kontroluje umiejscowienie swojego noska, co także sprzyja sprawnemu karmieniu.