Rodzaje krzesełek do karmienia - które są najpraktyczniejsze? Zobacz nasze propozycje

2020-07-02 13:13

Jest wiele rodzajów krzesełek do karmienia dla dziecka. Które z krzesełka do karmienia są najbardziej praktyczne? Prezentujemy klika modeli najlepszych i najwygodniejszych krzesełek i wyjaśniamy, czym się róźnią.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem krzesełka do karmienia?

i

Autor: Getty images

Wiele mam uwzględnia krzesełko do karmienia już na liście rzeczy koniecznych w wyprawce. Wiadomo jednak, że na rynku jest wiele rodzajów krzesełek do karmienia. Który model się sprawdzi najlepiej? Oto nasze propozycje  najpraktyczniejszych rodzajów krzesełek do karmienia

Spis treści

  1. Rodzaje krzesełek do karmienia
  2. Jaki rodzaj krzesełka do karmienia jest najpraktyczniejszy?
  3. Jaki rodzaj krzesełka do karmienia jest najbezpieczniejszy?

Rodzaje krzesełek do karmienia

Wybór krzesełka do karmienia wymaga jednak namysłu, bo w sklepach jest kilka różnych typów krzesełek, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też liczbą i rodzajem funkcji. Jeśli chodzi o materiał, są trzy rodzaje krzesełek do karmienia: do wyboru mam ma krzesełka plastikowe, drewniane i metalowe.

Rodzaje krzesełek do karmienia można też podzielić pod katem wieku, od którego dziecko możne z nich korzystać. W krzesełkach do karmienia z funkcją leżaczka można ułożyć już trzymiesięcznego niemowlaka.

Z modeli mających możliwość regulacji pozycji oparcia może korzystać niemowlak pięcio-, sześciomiesięczny, który nie siedzi jeszcze sam, ale fotelik można ustawić tak, że dziecko ma w nim pozycję półleżącą.

W krzesełku do karmienia bez regulacji sadzamy dziecko, który siedzi samodzielnie i jest w stanie wytrzymać w tej pozycji co najmniej przez kilkanaście minut.

Warto przestrzegać tych zasad, bo usadzenie w krzesełku niemowlaka, który nie jest na to jeszcze gotowy, może skutkować nadmiernym obciążeniem bioder i kręgosłupa.

Jaki rodzaj krzesełka do karmienia jest najpraktyczniejszy?

  • Krzesełka do karmienia dla dzieci z plastikowym stelażem

To najczęściej spotykane modele krzesełek. Zazwyczaj są przeznaczone dla dzieci o wadze maksymalnie do 15 kg (czyli do 3. roku życia).

Ich zaletą jest to, że mają regulację pozycji oparcia, a siedzisko można umieszczać na różnych wysokościach. Krzesełka do karmienia wykładane są miękką i odporną na zabrudzenia pianką, mają składany stelaż oraz blat, który zazwyczaj można zdjąć, dzięki czemu krzesełko daje się przysunąć bezpośrednio do stołu.

Kupując takie krzesełko do karmienia dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najważniejszy z nich to regulacja oparcia – jeśli można je rozłożyć tak, że maluszek będzie w nim mógł przyjąć pozycję półleżącą, z mebelka można będzie zacząć korzystać na długo przed tym, zanim dziecko nauczy się siadać.

Jeśli krzesełko ma kółka, trzeba sprawdzić, czy mają możliwość zablokowania, by malec nie mógł się samodzielnie poruszać, odpychając od mebli – taka zabawa może skończyć się wywrotką.

  • Krzesełka do karmienia drewniane.

Są wytrzymałe i eleganckie, ale nie zawsze praktyczne. Drewniane krzesełka do karmienia przeznaczone dla dzieci w różnym wieku – niektóre nadają się tylko dla niemowląt, inne można z czasem przerobić na niski stoliczek z krzesełkiem dla przedszkolaka, albo na duże krzesło dla nastolatka.

Zazwyczaj siedzisko nie ma miękkiej wyściółki (choć często istnieje opcja jej dodatkowego zakupu). W większości modeli krzesełek do karmienia drewnianych nie można regulować pozycji oparcia, wtedy krzesełko nadaje się najwcześniej dla maluchów, które same już siedzą.

Niektóre krzesełka drewniane mają możliwość złożenia (co ułatwia ich przechowywanie), inne nie – dlatego nadają się przede wszystkim dla osób, które mają je gdzie przechowywać.

Decydując się na taki mebelek, warto sprawdzić, czy blat można zdjąć albo chociaż wyregulować odległość, w jakiej znajduje się od dziecka – taka funkcja bardzo ułatwia maluszkowi naukę samodzielnego jedzenia.

Czytaj: O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?

Jak nauczyć dziecko jedzenia łyżeczką? Nauka samodzielnego jedzenia

  • Krzesełka do karmienia ze stelażem plastikowo-metalowym albo metalowym.

Te krzesełka do karmienia dla dzieci wyróżniają się wyglądem – pasują przede wszystkim do mieszkań wyposażonych w bardzo nowoczesne meble. Mają zupełnie inną konstrukcję niż krzesełka plastikowe czy drewniane.

Są też od nich dużo droższe (przeciętna cena to około 1–1,5 tys. zł). W zamian dostajemy mebel, którego wysokość można regulować, siedzisko obracać nawet o 360°, stolik w miarę potrzeby demontować (co pozwala maluszka dosunąć do stołu dla dorosłych), a samo krzesełko przekształcić w wygodny mebelek dla kilkulatka.

Czytaj: Fotelik samochodowy - jak wybrać fotelik dla dziecka?

Jaki rodzaj krzesełka do karmienia jest najbezpieczniejszy?

Dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka ważne są też zabezpieczenia, dzięki którym przypadkowo nie wyślizgnie się on z krzesełka.

Najczęściej są to pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które opasują barki i biodra niemowlaka, a zapina się je w kroku. Muszą mieć możliwość regulacji, by można je było dopasować do dzieci o różnym wzroście. Siedzący w krzesełku niemowlak zawsze musi mieć je zapięte.

Dodatkowym zabezpieczeniem w krzesełkach do karmienia są też barierki, umieszczane po bokach i między nóżkami dziecka. Zabezpieczają one dziecko skutecznie, pod warunkiem że dziecko ma je na wysokości pach. Bardzo ważna jest też stabilność stelaża krzesełka do karmienia.

Nie może być za lekki, a jego nogi muszą być szeroko rozstawione – dzięki temu krzesełko nie wywróci się pod wpływem ruchów dziecka.

Warto wiedzieć

Ważne bezpieczeństwo

Ważnym elementem każdego krzesełka są zabezpieczenia, dzięki którym niemowlę przypadkowo się z niego nie wyślizgnie. Producenci stosują różne rozwiązania. Najczęściej spotykane są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które opasują barki i biodra dziecka, a zapina się je w kroku.

Muszą mieć możliwość regulacji, aby można je było dopasować do dzieci o różnym wzroście. Siedzący w foteliku maluszek zawsze musi mieć je zapięte.

Rozwiązaniem stosowanym w niektórych fotelikach są również barierki umieszczane po bokach i między nóżkami dziecka. Zabezpieczają one malca skutecznie, pod warunkiem że są umieszczone wysoko – dziecko musi je mieć na wysokości pach.

Dla bezpieczeństwa maluszka bardzo ważna jest też stabilność stelaża. Nie może być za lekki, a jego nogi muszą być szeroko rozstawione – to daje gwarancję, że krzesełko nie wywróci się pod wpływem ruchów dziecka.