Schemat żywienia niemowląt nie jest ścisłą wytyczną, której trzeba rygorystycznie przestrzegać Nie obawiaj się, gdy jednego dnia dziecko zje mniej posiłków albo jeśli któryś składnik wprowadzisz do jego diety z opóźnieniem. Oto wytyczne dotyczące rozszerzania diety dziecka, które ukończyło pół roku.
- 7. miesiąc. Niemowlę może już pić mleko następne. Włączamy żółtko, ugotowane na twardo i przetarte (połówkę podajemy co drugi dzień). Dochodzą: kalafior, buraczki, cukinia. Mleko można wzbogacać dodatkami, np. kaszką zbożową z glutenem (nadal 2–3 g na 100 ml), bezglutenowym kleikiem, kaszką z owocami. Dziecko powinno zjeść pięć posiłków – 3 porcje po 180 ml mleka, 150 ml kaszki bezglutenowej na mleku następnym i 200 ml zupki jarzynowej z mięsem lub rybą. Na deser – przecier owocowy albo sok.
- 8. miesiąc. Zwiększamy ilość glutenu – na 100 ml posiłku musi być go teraz 6 g. Posiłki nie muszą być już dokładnie przetarte. Malec może próbować sam jeść łyżeczką. W tym miesiącu można podawać brzoskwinie.
- 9. miesiąc. Zwiększamy wielkość porcji do 200 ml, a do zupy dodajemy nieco więcej mięsa albo ryby. Posiłków nie trzeba dokładnie miksować. Przykładowe menu: 1 porcja 200 ml mleka następnego z dodatkiem kaszki albo kleiku bezglutenowego, 1 porcja 200 ml mleka z dodatkiem kaszki glutenowej (6 g na 100 ml), 1 porcja 200 ml kaszki na mleku, 1 porcja 200 ml zupy jarzynowej z gotowanym mięsem lub rybą (15 g). Połówkę żółtka podajemy maluszkowi codziennie (albo całe żółtko co drugi dzień). Na deser 150 g przetartych owoców albo sok do picia.
- 10. miesiąc. Zwiększamy wielkość porcji do 220 ml. Malec powinien dostawać 3 porcje po 220 ml mleka (łączonego np. z kaszką mleczną bezglutenową). Nowością są dwudaniowe obiady: na pierwsze danie podajemy zupkę jarzynową z kaszą glutenową, na drugie – ziemniaki, warzywa i 15–20 g gotowanego mięsa albo ryby. Do diety można włączyć pieczywo z mąki z pełnego przemiału, np. graham.
- 11. miesiąc i 12. miesiąc. Menu maluszka powinno wyglądać podobnie jak w 10. miesiącu. Nowością jest to, że możemy do niego wprowadzić 2–3 razy w tygodniu twarożek, kefir lub jogurt (niesłodzone). Maluszek może także dostawać już kanapki z pieczonymi w domu wędlinami i mięsem.
Zobacz wideo: Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka
miesięcznik "M jak mama"