Rozszerzanie diety dziecka – schemat żywienia niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca życia

2013-04-04 16:38

Rozszerzanie diety niemowlaka bardzo ułatwia schemat żywienia niemowląt, który odpowiada na większość pytań, które zadją sobie rodzice na temat zdrowego żywienia dziecka. Poza tym schemat żywienia niemowląt warto znać, bo pomoże nam w zaplanowaniu codziennego jadłospisu i podpowie, kiedy należy zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia.

rozszerzanie diety dziecka schemat zywienia niemowlat od urodzenia do 6 miesiaca zycia

i

Autor: _photos.com|photos.com

Schemat żywienia niemowląt to zbiór wskazówek i zaleceń dotyczących karmienia niemowlaka  – rozszerzania diety dziecka i produktów, jakie powinny się w niej znaleźć. Nie jest on ścisłą wytyczną, której trzeba rygorystycznie przestrzegać  Nic się nie stanie, jeśli jednego dnia malec zje mniej posiłków albo jeśli któryś składnik wprowadzisz do jego diety z opóźnieniem. Rozszerzanie diety niemowlęcia powinnaś zacząć, gdy dziecko ukończy 4. miesiąc życia. Ale nie znaczy to wcale, że już następnego dnia musisz wprowadzać do jego jadłospisu przecierane zupki.

  • 1.-4. miesiąc. Niemowlę może jeść tylko mleko modyfikowane początkowe (oznaczone nr 1). W pierwszym miesiącu życia maluszek powinien otrzymać w ciągu doby 7 porcji mleka po 90–110 ml. W drugim – 6 porcji po 110–130 ml. W trzecim miesiącu powinien wypijać 6 porcji po 130 ml, a w czwartym – 6 razy po 150 ml.
  • 5. miesiąc. Do diety można włączyć pierwsze nowe dania. Specjaliści zalecają, by była to papka z ugotowanej marchewki, a gdy malec dobrze ją będzie tolerował, po kilku dniach można dodać ziemniaka. Do zupki trzeba dodać łyżeczkę masła. Można ją zagęścić odrobiną kaszki bezglutenowej. Porcja powinna mieć 150–180 g. Musi być dokładnie zmiksowana. Malec powinien też dostać pierwszy sok (najlepiej przecierowy, bo zawiera więcej błonnika niż soki klarowne) – nie więcej niż 50 ml dziennie. Można też dawać skrobane jabłko (50–100 g dziennie) albo kleik ryżowy lub kukurydziany z tartym jabłkiem (100 g). W ciągu doby powinien dostać pięć posiłków, każdy po 180 ml – 4 porcje mleka, zupkę jarzynową, do tego sok, kleik, przecier owocowy albo skrobane jabłko.
  • 6. miesiąc. Do diety maluszka wprowadzamy gluten. Niepełną płaską łyżeczkę kleiku glutenowego dodajemy do 100 ml posiłku. Do zupy zaczynamy też dodawać 10 g ugotowanego i przetartego mięsa z kurczaka, albo indyka lub królika (bez wywaru, który jest silnym alergenem). Mięso musi być bardzo dokładnie zmiksowane. Raz, dwa razy w tygodniu można je zastąpić rybą ugotowaną na parze. Na deser bobas może dostać kleik ryżowy albo kukurydziany z przetartymi owocami lub same przetarte owoce
miesięcznik "M jak mama"