Rumianek i preparaty z jego wyciągiem mają właściwości lecznicze chętnie wykorzystywane w medycynie naturalnej i w kosmetyce. Rumianek warto mieć w domu, w którym jest małe dziecko, bo często stosuje się je go pielęgnacji niemowląt. Ale trzeba uważać, bo niektóre dzieci mogą być uczulone na rumianek. Zobacz, na co tak naprawdę działa i kiedy stosować rumianek u niemowlaka?
Spis treści
- Rumianek - właściwości lecznicze
- Kiedy dziecku ropieją oczka
- Gdy niemowlę boli brzuszek
- Rumianek na ząbkowanie
- Rumianek do kąpieli łagodzącej podrażnienia
- Przy katarze i przeziębieniu
Rumianek - właściwości lecznicze
Surowcem zielarskim rumianku pospolitego są koszyczki kwiatowe. To z nich uzyskuje się to, co najcenniejsze – olejek eteryczny. Ma on charakterystyczną ciemnoniebieską barwę, a w jego składzie znajdują się miedzy innymi bisabolol i chamazulen, mające działanie przeciwzapalne i łagodzące.
W kwiatach są też flawonoidy, karotenoidy i sole mineralne. Do domowej pielęgnacji niemowlaka można stosować rumianek w czystej postaci, jako samodzielnie przyrządzony napar.
Rumianek można kupić w każdej aptece i sklepie zielarskim, a szczegółowa instrukcja przyrządzania naparu znajduje się na opakowaniu. Uwaga: rumianek, jak każde inne zioło, może powodować alergię. Nie stosuj go, jeśli twój malec ma skłonności do uczuleń.
Sprawdź również: kalendarz rozwoju dziecka
Mięta w ciąży – właściwości. Czy można ją pić w ciąży i podawać małemu dziecku?
Pielęgnacja noworodka. 25 pytań o pielęgnację dziecka, które zadaje każda mama
Kiedy dziecku ropieją oczka
Żółtawa wydzielina, która pojawia się w kącikach oczu malca, to sygnał, ze doszło do ropnej infekcji. Konieczna będzie wizyta u lekarza, ale niezależnie od tego maluszkowi można przemywać oczka wacikiem namoczonym w naparze rumianku rozcieńczonym wodą (płyn powinien mieć jasnożółty kolor).
Gdy niemowlę boli brzuszek
Herbatka z rumianku może łagodzić kolkę niemowlęcą, bo zawiera flawonoidy, które niwelują napięcia jamy brzusznej, działają rozkurczowo, zmniejszają ilość gazów i pomagają w ich eliminacji i zmniejszeniu bólu brzuszka. Ułatwia tez zasypianie i uspokaja.
W sprzedaży są gotowe herbatki, które można podawać już w pierwszym tygodniu życia. Jeśli jednak wolisz robić ją sama, łyżkę stołowa rumianku zalej szklanką wrzątku, parz przez dziesięć minut, a po ostudzeniu daj maluszkowi do picia.
Rumianek na ząbkowanie
Wyrzynanie się zębów bywa bardzo dokuczliwe. Ulgę w bólu przyniesie dziecku przemywanie dziąseł wacikiem zmoczonym w naparze rumianku. Skuteczniejszy, ale trudniejszy do przygotowania jest olej rumiankowy.
By go przygotować, garść koszyczków rumianku wsyp do słoiczka, zalej połową szklanki oliwy z oliwek albo oleju słonecznikowego. Słoik zakręć i odstaw na 6 tygodni, codziennie wstrząsając. Olej jest gotowy do użycia, gdy zrobi się ciemnobursztynowy. Wtedy przecedź go do butelki z nakrętką. Olejem można smarować maleństwu dziąsła dwa razy dziennie.
Rumianek do kąpieli łagodzącej podrażnienia
Niewielką ilość naparu z rumianku można dodać do wody w wanience wtedy, kiedy malec ma kłopoty ze skórą, np. odparzone pośladki albo pokrzywkę. Rumianek działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, taka kąpiel złagodzi wiec odparzenia, zmniejszy stan zapalny i swędzenie skóry.
Napar sporządzony z 30–50 g rumianku zalanych litrem wrzącej wody przecedź przez sitko (chyba że rumianek jest w torebkach), wlej do wanienki i uzupełnij wodą tak, by miała barwę jasnożółtą, a potem kąp w niej malca przez 10–15 minut.
Przy katarze i przeziębieniu
Inhalacje z rumianku pomagają udrożnić nosek podczas kataru, bo olejki eteryczne działają odkażająco. Parujący napar z rumianku postaw w dużej misce w okolicach łóżeczka (ale w takim miejscu, by maluszek niechcący na siebie jej nie ściągnął) po to, by dziecko mogło oddychać powietrzem zmieszanym z para.
Czytaj również: Przeziębienie u niemowlaka: 18 sposobów na szybki powrót do zdrowia
Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem
Zioła dla dziecka - napary roślinne zamiast leków
miesięcznik "M jak mama"