SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT - zalecenia dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci

2013-05-13 16:12

Schemat żywienia niemowląt to podstawa, na której opiera się żywienie niemowlęcia, bez względu na to, czy jest ono karmione piersią czy butelką. Każda mama powinna się zapoznać ze schematem żywienia niemowląt i starać się układać jadłospis wojego dziecka w oparciu o niego.

schemat zywienia niemowlat zalecenia dotyczace zywienia niemowlat i malych dzieci

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Schemat żywienia niemowląt – mleko w pierwszych miesiącach życia to podstawa diety
  2. Schemat żywienia niemowląt – rozszerzanie diety niemowlęcia

Schemat żywienia niemowląt to opracowane przez specjalistów wskazówki, dotyczące żywienia dzieci. Ideą jego stworzenia jest ustalenie takiego sposobu żywienia dziecka, by sprzyjał zdrowemu rozwojowi niemowląt i był zgodny z najnowszą wiedzą naukową. To dlatego schemat żywienia niemowląt co parę lat ulega zmianie, więc warto trzymać rękę na pulsie. Istotne jest też to, że schemat żywienia niemowląt karmionych piersią jest nieco inny niż schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie.

Schemat żywienia niemowląt – mleko w pierwszych miesiącach życia to podstawa diety

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku swojego życia, zaś mleko mamy powinno być jednym ze składników menu do drugiego roku życia. Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe. Przyczyny są różne, najczęściej jednak kobiety rezygnują z karmienia naturalnego, gdy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim bądź tracą pokarm. Są też i takie mamy, które od początku wiedzą, że będą karmić niemowlę sztucznie. Niezależnie od powodów, decyzja o zmianie sposobu karmienia jest jedną z najważniejszych w życiu młodej mamy. A ponieważ mleko jeszcze długo będzie stanowiło podstawę diety niemowlęcia, pokarm naturalny trzeba zastąpić odpowiednią mieszanką modyfikowaną.

Schemat żywienia niemowląt – rozszerzanie diety niemowlęcia

Jednak dość szybko nadchodzi czas, gdy samo mleko to za mało. Pora na rozszerzenie diety niemowlęcia. Polscy lekarze zalecają, by pierwszym bezmlecznym posiłkiem była zmiksowana na gładko papka z jarzyny, najlepiej ugotowanej marchewki (rzadko uczula i ma przyjemny smak). Na pierwszą próbę wystarczy porcja wielkości jednej łyżeczki od herbaty. Jeśli organizm dziecka dobrze na nią zareaguje – niemowlę nie będzie miało biegunki, wysypki czy innej reakcji alergicznej – tę ilość stopniowo można zwiększać. A po kilku dniach do diety można wprowadzić kolejny składnik, np. ziemniaki, buraki, selera, cukinię czy kabaczka. Należy unikać warzyw mogących powodować wzdęcia, czyli cebuli, kapusty albo porów. Po upływie dwóch, trzech tygodni można do diety niemowlęcia wprowadzić mięso z kurczaka, królika albo indyka. Na początek również wystarczy porcja wielkości łyżeczki, docelowo zaś powinna być to łyżka na 200 ml zupy. Wymiennie z mięsem można dziecku podawać pół ugotowanego na twardo żółtka. Ważne, by nowości wprowadzać pojedynczo i w kilkudniowych odstępach – gdyby dziecku coś zaszkodziło, łatwo będzie wykryć winowajcę. Do zupki trzeba zawsze dodać odrobinę masła albo oliwy, które zawierają tłuszcze niezbędne do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Gdy dziecko rośnie, ilość mleka w jego diecie zaczyna stopniowo się zmniejszać, ustępując miejsca stałym pokarmom. Na początku zupką zastępujemy jeden posiłek mleczny, zaś po pewnym czasie – zazwyczaj po tygodniu, dwóch – wprowadzamy drugi papkowaty posiłek (najczęściej kaszkę). Dziecko siedmio-, ośmiomiesięczne powinno już zjadać pięć posiłków dziennie, wśród których jeden jest warzywno-mięsny (albo warzywno-jajeczny lub warzywno-rybny), jeden owocowy, jeden zbożowy, i do tego dwie porcje mleka. Ważne, by dieta była różnorodna, bo tylko wtedy dostarcza ona dziecku odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Aktualny schemat żywienia niemowląt zarówno tych karmionych naturalnie, jak i sztucznie, znaleźć można na stronie mz.gov.pl

miesięcznik "M jak mama"