Karmienie sztucznym mlekiem modyfikowanym od urodzenia jest możliwe i pozwala noworodkowi na prawidłowy rozwój. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to opcja mniej zdrowa - specjaliści podkreślają wyjątkowe zalety karmienia piersią.
Karmienie butelką jest jednak bardziej komfortowe dla rodziców, dlatego wielu z nich decyduje się na rezygnacje z piersi i zastąpienie mleka mamy mlekiem modyfikowanym. Co trzeba wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na sztuczne karmienie noworodka?
Spis treści
- Jak przygotować się do karmienia sztucznego od urodzenia?
- Jak często karmić noworodka sztucznym mlekiem?
- Jakie mleko modyfikowane wybrać?
- Wady sztucznego karmienia noworodków
- Zalety sztucznego karmienia noworodków
Jak przygotować się do karmienia sztucznego od urodzenia?
Do szpitala warto zabrać własne 2–3 butelki do karmienia wraz ze smoczkami. Na początek wystarczą małe butelki o pojemności 125 ml i smoczki mini o wolnym przepływie (czyli z małym otworem). Smoczki i butelki trzeba wysterylizować – przed pierwszym użyciem, a potem po każdym karmieniu. Do szpitala nie trzeba jednak zabierać własnego sterylizatora – powinien być dostępny na oddziale (ale lepiej zapytać o to wcześniej).
Pediatra opiekujący się dzieckiem w szpitalu po kilku dniach powinien już wiedzieć, czy mieszanka, którą się karmi malucha, odpowiada dziecku, czy nie. Mleka różnych firm mają bardzo podobny skład, ale różnią się trochę smakiem i dlatego jedne mogą dziecku smakować bardziej, a inne mniej.
Mieszankę powinny przygotowywać i przynosić pielęgniarki, a więc na razie odpadnie ci problem z gotowaniem wody. Ale gdy wrócisz do domu, pamiętaj, że mleko modyfikowane powinno być przyrządzane z wody oligoceńskiej albo mineralnej o niskiej zawartości sodu.
Wodę zawsze trzeba najpierw przegotować, a mieszankę przyrządzać dopiero, gdy wystygnie. Mleko powinno mieć tę samą temperaturę, co pokarm kobiecy, czyli ok. 37°C.
Uwaga: ściśle przestrzegaj proporcji proszku do wody, podanych na opakowaniu mleka.
Czytaj również: 10 zasad karmienia butelką noworodka. Poradnik dla mam karmiących sztucznie
Tata karmi butelką - poradnik karmienia niemowlęcia dla ojców
Jak często karmić noworodka sztucznym mlekiem?
Nie ma tu ścisłych wytycznych. Trzeba po prostu obserwować dziecko i karmić tyle, ile potrzebuje: częstotliwość karmienia powinna też zależeć od tego, jak szybko dziecko robi się głodne. Niektóre dzieci wolą mniejsze porcje, ale częściej, inne większe, ale rzadziej. Trzeba jednak zachować 3-4-godzinne przerwy między karmieniami, ponieważ takie mleko dłużej się trawi.
Noworodki najczęściej jadają 6–8 razy na dobę. Trudno określić ilość mleka na jedno karmienie, bo jest to sprawa indywidualna. Warto kierować się schematem żywienia mlekiem modyfikowanym, które znajdziesz na opakowaniu.
Karmiąc malucha, ułóż go tak, by był w pozycji półsiedzącej (jego główka powinna być nieco wyżej niż reszta ciała), potem włóż smoczek do ust i pozwól ssać. Gdy malec nie chce otworzyć buzi, możesz delikatnie potrzeć wargę smoczkiem.
Podczas karmienia pilnuj, by butelka przez cały czas była przechylona tak, aby jej szyjka i smoczek były wypełnione mlekiem. W przeciwnym razie dziecko będzie zasysało powietrze, a to może być przyczyną kolki.
Jakie mleko modyfikowane wybrać?
Do sztucznego karmienia noworodków przeznaczone są specjalne mieszanki dla noworodków. Są one produkowane z modyfikowanego mleka krowiego. Modyfikacje te mają na celu maksymalne upodobnienie mieszanki do pokarmu kobiecego, jednak nie są w stanie usunąć wszelkich różnic.
Mleko matki zawiera przeciwciała chorób przez nią przebytych, których nie ma w mleku modyfikowanym. W procesie modyfikacji mleka krowiego zmniejszana jest w nim ilość białka, zmienia się jego rodzaj, zmniejsza się też ilość minerałów. Część tłuszczu mlecznego zamieniana jest na tłuszcze roślinne, dodawane są witaminy, cukier mleczny, prebiotyki i enzymy ułatwiające trawienie.
Do karmienia noworodków przeznaczone jest tzw. mleko początkowe, które można podawać dziecku od narodzin do 4. miesiąca życia. Jest ono oznaczone cyfrą 1. Mleka bardziej wyspecjalizowane, np. dla dzieci alergicznych, kupuje się na receptę, ale ty jeszcze nie wiesz, czy twoje dziecko będzie wymagało specjalnych mieszanek.
Zresztą, w ogóle nie musisz kupować mleka zawczasu, bo nie ma potrzeby zabierania go do szpitala – na oddziałach noworodkowych zawsze takie mleko jest dostępne.
Czytaj: Jak przygotować mleko modyfikowane dla niemowlęcia?
Jak zatrzymać laktację? Sposoby na zahamowanie produkcji mleka po porodzie
Wady sztucznego karmienia noworodków
Wadą sztucznego karmienia jest to, że mleko dla dziecka trzeba przygotować tuż przed podaniem, nie jest ono zawsze dostępne i gotowe, jak w przypadku karmienia piersią. Konieczne jest też mycie i sterylizowanie butelek.
Ważną wada sztucznego karmienia jest też oczywiście cena mleka modyfikowanego. Karmienie butelką niemowlęcia to koszt ok. 250 zł miesięcznie plus koszt akcesoriów do karmienia (butelki, smoczki, sterylizator itd).
Zalety sztucznego karmienia noworodków
Mimo że mleko matki jest dla dziecka najlepsze, nie zamartwiaj się, jeśli z różnych względów nie karmisz piersią. Sztuczne karmienie noworodka ma też swoje dobre strony:
- dziecko może nakarmić każdy – tata, babcia, opiekunka; masz więc więcej swobody, możesz wychodzić z domu, wrócić szybko do pracy
- nie musisz karmić dziecka w nocy, równie dobrze może to robić partner
- wiesz dokładnie, ile zjada dziecko
- łatwo możesz nakarmić malucha w miejscu publicznym
- dzięki temu, że cała rodzina może karmić malca, dziecko nawiązuje z nią lepszy kontakt
Czytaj: Pytania o karmienie butelką: jak często ją podawać, co robić, gdy dziecku się nie odbija?