Spis treści
- Warzywa dla niemowlaka: jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?
- Warzywa dla niemowlaka dobieraj do wieku dziecka
Szpinak, brukselka, brokuły i wszystkie inne warzywa to skarbnica witamin i minerałów. Dostarczają organizmowi składników, które powinien otrzymywać codziennie, bo są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju i dobrej odporności. Skutkiem ubogiej w warzywa diety są niedobory ważnych składników, w tym witaminy C, beta-karotenu, witamin z grupy B, E i K, potasu, magnezu, a nawet wapnia i żelaza.
Najzdrowsze warzywa dla niemowlaka pochodzą z upraw ekologicznych albo ściśle kontrolowanych (tak jest w przypadku dań w słoiczkach dla niemowląt). Choć rodzice na ogół zdają sobie sprawę z tego, że warzywa są niezbędnym składnikiem diety, dzieci w Polsce jedzą ich zdecydowanie zbyt mało. Bywa tak dlatego, że ich mało zdecydowany smak przegrywa ze smakiem słodkich owoców, a i konsystencja czy kolor nie zawsze zachęca do jedzenia. Dlatego oswajanie malca z warzywami najlepiej zacząć wtedy, kiedy jest on podatny na eksperymenty, czyli na początku rozszerzania diety. Starszemu niemowlęciu można je zaś przemycać, stosując sprytne tricki.
Czytaj także: >> Jak sprawdzić, co uczula dziecko? >>
Warzywa dla niemowlaka: jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?
Choć zgodnie z nowym schematem rozszerzania diety obecnie panuje pełna dowolność w zakresie tego, które warzywo można podać maluszkowi jako pierwsze, warto zacząć wedle starych zasad – od marchewki. Ugotowana (najlepiej na parze, bez żadnych przypraw) i przetarta, prawdopodobnie przypadnie dziecku do gustu, bo ma przyjemny, słodkawy smak. Najlepsze w smaku są marchewki jędrne, niezbyt wyrośnięte (te podeschnięte są gorzkawe).
Czytaj także: >> Rozszerzanie diety niemowlaka: które owoce sezonowe można podawać niemowlakowi? >>
Warzywa dla niemowlaka dobieraj do wieku dziecka
Ważna jest też odpowiednia konsystencja. Bywa, że dziecko zniechęca się do warzyw nie z powodu ich smaku, tylko ze względu na to, że nie jest w stanie ich przełknąć. Dlatego konsystencja warzywnych posiłków musi być dopasowana do możliwości malucha. Zasada jest taka, że im mniejsze niemowlę, tym danie powinno być dokładniej zmiksowane. Jeśli maluch wyczuje grudki, może zareagować odruchem wymiotnym, co zniechęci go do danej potrawy. Dania miksujemy na gładko do 8.-9. miesiąca życia dziecka.
O tym, co jeszcze można robić, by niemowlę polubiło warzywa, przeczytasz w majowym numerze "M jak Mama".