Czy dopalanie dziecka wodą z glukozą to zbrodnia? Wielu lekarzy i położnych nie pochwala tego zwyczaju, z kolei nasze mamy i babcie tłumaczą, że na wodzie z glukozą wychowały się całe pokolenia dzieci. Jaka jest prawda o dopajaniu niemowlęcia wodą z glukozą?
Spis treści
- Glukoza potrzebna do życia
- Glukoza w diecie niemowlaka
- Dlaczego kiedyś podawano dzieciom wodę z glukozą?
- Czy dopajać niemowlę wodą z glukozą?
Glukoza potrzebna do życia
Glukozy potrzebuje każdy z nas - również niemowlęta. Ten organiczny związek chemiczny, zaliczany wraz z fruktozą, rybozą i sacharozą do cukrów prostych (monosacharydów), pełni w ludzkim organizmie wiele ważnych funkcji.
Przede wszystkim jest podstawowym źródłem energii, ale nie tylko: glukoza bierze udział w syntezie białek i tłuszczów, do prawidłowej pracy potrzebuje jej także każdy z narządów wewnętrznych. Jest ona również niezbędna do tego, by układ nerwowy, w tym mózg, mogły odpowiednio funkcjonować.
Glukoza w diecie niemowlaka
Źródłem glukozy dla organizmu niemowlęcia jest mleko mamy lub mleko modyfikowane. Starsze niemowlę, które ma już rozszerzaną dietę, również otrzymuje ją wraz z pożywieniem: cukier ten obecny jest m.in. w warzywach, owocach, produktach mlecznych i zbożowych.
Czytaj również: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia
Produkty dla niemowląt i dzieci zawierają za dużo cukru! Gdzie ukryty jest cukier?
Dlaczego kiedyś podawano dzieciom wodę z glukozą?
Glukoza dostępna jest w aptekach w postaci proszku, który można rozpuścić w wodzie. Przez dziesięciolecia uważano, że jest wręcz niezbędny dodatek do niemowlęcej diety, zarówno w przypadku maluszków karmionych piersią, jak i tych, które dostawały mleko modyfikowane.
Dlaczego? Glukoza ma słodki smak, ale nie jest on tak intensywny, jak choćby smak sacharozy. Rozpuszczona w wodzie w niezbyt dużej ilości nadaje jej słodkawy smak - dużo lepiej tolerowany przez większość dzieci, niż smak czystej wody. Niemowlęta chętnie piły więc taką mieszankę, gdyż w smaku przypominała kobiece mleko, które również jest lekko słodkie.
Dlatego wodę z glukozą stosowano zarówno do dopajania niemowląt, jak i w sytuacjach, w których ważne było nawodnienie organizmu: podczas zaparć, żółtaczki fizjologicznej, czy nawet w trakcie biegunki (obecnie wiadomo, że cukier nasila fermentację w jelitach, dlatego glukoza nie tylko nie hamuje biegunki, ale wręcz może ją nasilać).
Czy dopajać niemowlę wodą z glukozą?
Jednak odpowiedź na pytanie, czy należy dopajać dzieci wodą z glukozą, brzmi: nie. Obecnie zaleca się, by niemowląt nie dopajać w ogóle. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, maluszkowi można podać wyłącznie czystą wodę.
Woda z glukozą dostarczy dziecku zupełnie niepotrzebnego mu cukru, zaspokoi również jego głód, a z tego powodu malec wypije mniej wartościowego mleka.
W ten sposób łatwo też przyzwyczaić dziecko do słodkiego smaku i wyrobić w nim nawyk picia słodkich napojów, a także doprowadzić do rozwoju próchnicy czy otyłości.
Czytaj również: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?
Soki dla dzieci: napój czy przekąska? Co warto wiedzieć o sokach dla dzieci?