Spis treści
- Zdrowe musy i desery owocowe dla niemowląt
- Chrupiące przekąski dla niemowląt
- Jakich przekąsek nie podajemy niemowlętom?
- Zdrowe przekąski na bazie mleka
- Kiedy podawać dziecku przekąski?
Teoretycznie dziecko, które jest na etapie rozszerzania diety, powinno jeść pięć posiłków dziennie i nic pomiędzy nimi. W rzeczywistości sytuacja wygląda tak, że przekąski pojawiają się między posiłkami. Co prawda podjadanie zaburza apetyt i jest najprostszą drogą do nadwagi, ale unikanie przekąsek często nie jest możliwe. Żołądek małego dziecka często nie jest zbyt pojemny i naraz nie może zjeść zbyt wiele. Dlatego, kiedy maluch robi się głodny na przykład na spacerze, rodzice sięgają po przekąski. Tylko jakie produkty wybierać, aby były wartościowe, dostarczały cennych składników odżywczych, no i smakowały maluchowi?
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
Zdrowe musy i desery owocowe dla niemowląt
Wybierając przekąskę powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. Dla maluszków, które dopiero poznają nowe smaki, dobrą przekąską są owocowe lub owocowo-warzywne musy, deserki i przeciery, a także gęste i sycące soki przecierowe dla niemowląt. Można je łatwo przygotować w domu albo kupić gotowe, w poręcznych opakowaniach. Nie trzeba ich podgrzewać, wystarczy otworzyć słoiczek i nakarmić dziecko. Nowością są musy w tubkach, z których młodszemu niemowlęciu można wyciskać zawartość na łyżeczkę, a starszemu podawać ją bezpośrednio do buzi, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli jesteście poza domem.
Chrupiące przekąski dla niemowląt
Półroczne niemowlęta mogą brać do buzi, a nieco starsze nawet gryźć, chrupki kukurydziane. To dosyć bezpieczna przekąska, nie zawiera glutenu ani soli, jedynie mąkę kukurydzianą i wodę. Chrupki są lekkostrawne i na jakiś czas zaspokoją uczucie głodu. Alternatywą są miękkie owoce (lub ich cząstki), a także ugotowane warzywa. Na przykład jabłka, morele, brzoskwinie, banany, marchewka czy kalarepka. Można je podawać dziecku do rączki albo włożyć do specjalnego gryzaka do przekąsek. Cząstki owoców lub warzyw zamknięte są wtedy w siateczkowym pojemniczku, który malec może ssać, wyciskając dziąsłami niewielkie ilości posiłku. Maluchy, które mają już pierwsze ząbki i sprawnie gryzą, mogą dostać bezglutenowe pieczywo ryżowe albo biszkopty dla niemowląt.
Przeczytaj również pomysły na podwieczorek dla niemowlaka
Jakich przekąsek nie podajemy niemowlętom?
Nie dawaj maluszkowi przekąsek, których skład lub jakość budzi wątpliwości bądź które nie są przeznaczone dla tak małych dzieci. Nawet jeśli dziecko sprawnie już gryzie i jada prawie wszystko, co inni domownicy, nie dla niego: drożdżówka, parówka, pszenna kajzerka, słodkie wafelki, chrupki w czekoladzie i inne podobne przysmaki. Zawierają sporo cukru, który dostarcza pustych kalorii, a także sól, polepszacze smaku i konserwanty, wywołujące dolegliwości żołądkowe.
Zdrowe przekąski na bazie mleka
Już w 7. miesiącu życia maluchowi można podać na przekąskę mleczny deserek lub jogurcik, ale tylko taki przeznaczony dla niemowląt. Są pożywne, bogate w pełnowartościowe białko i wapń, i wygodne oraz bezpieczne. Nie trzeba ich przechowywać w lodówce, bo w sterylnie zapakowanych pojemniczkach nie mnożą się bakterie. Zwykły jogurt naturalny można podać dopiero, kiedy maluch skończy 11 miesięcy.
Przeczytaj również: Lody w diecie dziecka. Tak czy nie?
Kiedy podawać dziecku przekąski?
Podawane przed głównymi posiłkami przekąski mogą negatywnie wpłynąć na apetyt, zwłaszcza jeśli maluch zje ich zbyt dużo. Dlatego zarówno ich ilość, jak i czas podania trzeba tak zaplanować, aby malec zdążył zgłodnieć przed obiadem lub kolacją.