5 zmian w SCHEMACIE ŻYWIENIA NIEMOWLĄT 2014. To dziecko decyduje ILE JE

2014-05-27 12:45

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci przedstawiło nowy schemat żywienia niemowląt. Zaszły w nim dość wyraźne zmiany, a najważniejszą z nich jest to, że to dziecko decyduje, czy posiłek zje i ile zje.

Niemowlę

i

Autor: thinkstockphotos.com W nowym schemacie żywienia niemowląt to rodzice decydują, kiedy dziecko je i co je.

Spis treści

  1. Zacznij od wprowadzenia warzyw
  2. Mało soków, dużo wody
  3. Już w 6. miesiącu wprowadź alergeny
  4. Nie przesadzaj z białkiem
  5. Pół żółtka aż do 11. miesiąca życia

Nowy schemat żywienia niemowląt wnosi wiele zmian. Najważniejsze z nich dotyczą podejścia rodziców do samej kwestii odżywiania - od teraz to oni powinni decydować o tym, co dziecko zje, kiedy zje i w jaki sposób. Dziecko z kolei może odmówić przyjęcia pokarmu albo zjeść jedynie jego część.

Zacznij od wprowadzenia warzyw

Już w 5. miesiącu dietę niemowlaka powinno się poszerzyć o wprowadzenie warzyw. Nowy schemat żywienia niemowląt zaleca podawanie zupek przecierowych przed owocami - wtedy dziecko nie będzie miało problemu z zaakceptowaniem smaku warzyw.

Mało soków, dużo wody

Soki owocowe (a właściwie przeciery) można wprowadzać do diety dziecka od 5. miesiąca życia. Należy to jednak robić stopniowo, nie przekraczając granicy 50-100 g dziennie.

Czytaj także: Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

Soki nie powinny gasić pragnienia dziecka - do tego celu trzeba używać wody. Warto od małego przyzwyczajać dziecko do wypijania odpowiedniej ilości wody, ponieważ prawidłowe nawodnienie ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie młodego organizmu.

Już w 6. miesiącu wprowadź alergeny

Nowy schemat żywienia niemowląt zaleca wprowadzenie w 6. miesiącu życia dziecka alergenów. Dopiero po podaniu danych produktów (glutenu, jogurtu, truskawek) można zobaczyć, jak dziecko na nie zareagowało i dowiedzieć się, czy jest uczulone. Oczywiście, nie wolno przesadzać, alergeny trzeba wprowadzać stopniowo, w niewielkich porcjach, dodając je do standardowych posiłków, np. do kaszy manny.

Nie przesadzaj z białkiem

Mięso powinno pojawić się w diecie niemowlaka w 6. miesiącu życia. Dobrze jest podawać mięso bogate w cynk i żelazo, czyli drób, wołowinę, jagnięcinę. Nie należy podawać dziecku zbyt wiele białka, ponieważ w przyszłości może to doprowadzić do otyłości. Na początku rozszerzania diety wystarczy 10 g.

Nowy schemat żywienia niemowląt zaleca również systematyczne podawanie ryb. Na początku wystarczy to robić raz w tygodniu, później dwa. Ryby zawierają cenne kwasy omega-3, które działają korzystnie na układ immunoliczny, wpływają na prawidłowy rozwój serca i układu krążenia. Wpływają również na funkcjonowanie mózgu, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Pół żółtka aż do 11. miesiąca życia

Od 7. aż do 11. miesiąca życia zaleca się podawanie dziecku połowy żółtka. Według nowego schematu żywienia niemowląt, w 7. miesiącu życia należy robić to co drugi dzień, od 9. miesiąca życia codziennie. W 11. miesiącu życia można wprowadzić już całe jajko. Należy podawać je 3-4 razy w tygodniu.