Żywienie dzieci i rozszerzanie diety w oparciu o dania gotowe w słoiczkach dla niemowląt jest obecnie normą. Ale czy wiesz, dlaczego gotowe potrawy dla dzieci mają taki a nie inny smak?
Ciekawy aspekt przy wprowadzaniu potraw dla niemowlaków stanowi ocena smaku produktu. Bo wielu rodziców po spróbowaniu obiadku, który zaraz mają podać dziecku, nie wypowiada słowa „pyszne”.
Producenci zgodnie twierdzą, że rodzice najczęściej wybierają dania tradycyjne, kojarzące się z polską kuchnią. Tworzeniem smaków i nowych kompozycji produktów w Nutricia Polska zajmują się specjaliści z działu rozwoju produktów. Pracuje w nim m.in. zespół nazywany panelem sensorycznym. To osoby wybrane na drodze testów organoleptycznych, mające szczególne zdolności w zakresie rozpoznawania smaków i zapachów. Poza tym ich wiedza pochodzi z badań dotyczących kształtowania zmysłów małego dziecka.
– Wiadomo na przykład o tym, że noworodek przychodzi na świat z naturalnym upodobaniem do smaku słodkiego, więc chętne ssie pierś mamy, wybierając jej mleko jako najlepszy pokarm. pozostałych smaków uczy się wraz z rozwojem. Jego podniebienie nie wie, w przeciwieństwie do dorosłego człowieka, co to sól, pieprz, ostre przyprawy, lecz wyczuwa naturalne smaki warzyw, mięsa, owoców. Ponieważ dotychczas dziecko wiedziało tylko o istnieniu mleka, są one dla niego bardzo intensywne – tłumaczy Małgorzata Kołodrub z Nutricia Polska.
– Wykonujemy badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne. Ponadto specjalnie dobrany i przeszkolony zespół panelistów ocenia walory smakowe. Uwzględniane są też opinie matek oraz lekarzy pediatrów – dodaje Bianka Madej-Maciusowicz z Nestlé Nutrition.
Żywienie dzieci: dlaczego dania w słoiczkach są bez smaku?
2012-05-28
18:03
Dlaczego to, co kupujemy niemowlętom, sami oceniamy jako wstrętne, a one wcinają z zapałem? Pytanie to tylko z pozoru ma sens, choć nie od razu jest to oczywiste. Żywienie dzieci to sztuka, która muszą mieć do perfekcji opanowaną firmy produkujące dania gotowe, a specjaliści w nich zatrudnieni dobrze wiedzą jak utrafić w gusta naszych dzieci. A te różnią się zdecydowanie od naszych.