Żywienie niemowląt: czy konieczna jest weryfikacja zaleceń?

2012-05-28 17:44

Niezwykła wagę przywiązujemy do żywienia niemowląt, ale im dziecko jest starsze, tym mniej uwagi przywiązujemy do tego, co ma na talerzu. Taką graniczną cezurą wydaje się być ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia, gdy wielu rodziców dochodzi do błędnego wniosku, że żywienie rocznego dziecka nie musi różnić się od żywienia dorosłych.

Żywienie niemowląt: czy konieczna jest weryfikacja zaleceń?

i

Autor: _photos.com|photos.com Żywienie niemowląt: czy konieczna jest weryfikacja zaleceń?

Tymczasem sprawy nie przedstawiają się tak prosto. Naukowcy analizujący żywienie dzieci w wieku 13–36 miesięcy zauważyli, że u coraz większej liczby dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia zaczynają występować drobne problemy zdrowotne, co często związane jest z nieodpowiednią dietą. 

– Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ nawet bardzo opiekuńcze mamy nie wiedzą, jaką dietę powinny zapewnić szybko rosnącemu dziecku, którego zapotrzebowanie na energię oraz różnorodne składniki odżywcze i mineralne ulega zmianom.

Z przeprowadzonego badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13–36 miesięcy w Polsce”, zrealizowanego przez Instytut Matki i Dziecka z inicjatywy Fundacji Nutricia, wynika, że:

  • 54,5 proc. badanych dzieci ma nieprawidłowy wskaźnikmasy ciała BMI,
  • 90 proc. spożywa za dużo soli,
  • 80 proc. – za dużo cukru,
  • 80 proc. dzieci ma dietę zbyt ubogą w wapń i witaminę D
  • jednocześnie ilość białka w codziennym jadłospisie badanych przekracza średnio trzykrotnie aktualne normy żywieniowe.

- Dlatego konieczna jest weryfikacja aktualnych zaleceń żywieniowych dladzieci w wieku 1–3 lata – mówi Małgorzata Kołodrub, kierownik ds. komunikacji Nutricia Polska.

miesięcznik "M jak mama"