Spis treści
- Dieta niemowlęcia, które ma gorączkę
- Dieta dziecka po wymiotach i biegunce
- Kuracja antybiotykowa wymaga podawania dziecku probiotyków
- Dieta po chorobie
- Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada o to w jakich przypadkach antybiotyk jest rzeczywiście uzasadniony oraz przedstawia wszystkie mity dotyczące zażywania antybiotyków
Dieta chorego dziecka zmienia się wraz z fazą choroby. Niekiedy utrata apetytu bywa korzystna – jest tak np. w przypadku biegunki i wymiotów, gdy chwilowo pusty żołądek jest niezbędny, by dziecko wróciło do zdrowia. Zwykle jednak potrzeba dodatkowych kalorii i składników odżywczych, dzięki którym mały organizm będzie łatwiej zwalczać infekcję. Żywienie chorego niemowlaka trzeba dostosować do wieku dziecka, a także do rodzaju choroby i jej fazy. Inaczej trzeba karmić dziecko, gdy ma gorączkę, inaczej – gdy pediatra zalecił antybiotyk, inaczej zaś dziecko w fazie rekonwalescencji.
Dieta niemowlęcia, które ma gorączkę
Gorączkujące niemowlę może nie mieć apetytu ani pragnienia. Nie zmuszaj go do jedzenia, pilnuj jednak, by dużo piło – trzeba uzupełniać utracone w wyniku wysokiej temperatury płyny i elektrolity. Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej je do niej przystawiaj – na początku mleko jest bardziej wodniste, dzięki czemu dziecko zaspokoi pragnienie. Niemowlęciu karmionemu butelką regularnie podawaj do picia niewielkie ilości przegotowanej wody mineralnej i dostosowane do wieku soczki. W 2.–3. dobie infekcji, gdy gorączka spadnie, dziecko zapewne poczuje głód. Warto wówczas podać mu pierś bądź zachęcić do wypicia mleka z butelki. Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, możesz dać mu kilka łyżek przetartej zupy jarzynowej z kawałkiem mięsa drobiowego albo deser owocowy.
Przeczytaj również: Chore dziecko: co podawać dziecku do jedzenia i picia, kiedy gorączkuje?
Dieta dziecka po wymiotach i biegunce
U niemowląt biegunka i wymioty są najczęściej spowodowane zakażeniem rotawirusowym, choć mogą być też reakcją organizmu na leki bądź inną infekcję wirusową. Wtedy dziecko trzeba regularnie poić niewielką ilością przegotowanej wody mineralnej (lub na krótko przystawiać do piersi). Jeśli niemowlę nie chce pić albo wszystko zwraca, musisz jak najszybciej zawieźć je do lekarza, by uniknąć odwodnienia. Kiedy ustaną wymioty, ale biegunka nadal się utrzymuje, można karmić dziecko tak jak dotychczas – piersią lub mieszanką (dobrze, by zawierała probiotyki, które zmniejszają biegunkę). Dziecko należy karmić częściej, lecz podawać mu mniejsze porcje. Pokarmy, które podajesz mu dodatkowo, powinny być lekkostrawne i gotowane, nie surowe (np. zupka zamiast przetartych owoców). Do picia można podawać przegotowaną wodę lub niesłodzony kompot jabłkowy.Unikaj soków, zawarty w nich cukier fermentuje w jelitach i może przedłużać biegunkę.
Przeczytaj również: Objawy odwodnienia u dziecka. Jak rozpoznać odwodnienie?
Kuracja antybiotykowa wymaga podawania dziecku probiotyków
Gdy lekarz zaleci dziecku antybiotyk, istotnym elementem diety są probiotyki, odbudowujące zniszczoną antybiotykiem florę bakteryjną jelit. Kobiece mlek zawiera prebiotyki, czyli pożywkę, na której rozwijają się probiotyki. W czasie choroby dziecka nie przerywaj więc karmienia piersią, a po konsultacji z pediatrą podawaj niemowlęciu preparaty probiotyczne. Warto je również podawać butelkowemu niemowlakowi, można także, w porozumieniu z lekarzem, zmienić mieszankę na wzbogaconą w prebiotyki i probiotyki. Starszemu niemowlęciu możesz dawać do jedzenia zupki jarzynowe z jajkiem lub mięsem z drobiu, przetarte owoce, papki warzywne, jogurty – pod warunkiem, że jadło je już przed chorobą. Do picia podawaj soki i przegotowaną wodę mineralną. Pamiętaj, że antybiotyk można popijać wyłącznie wodą. Uwaga: mleka i jego przetworów nie wolno dawać dziecku bezpośrednio przed podaniem antybiotyku i nie wcześniej niż 2 godziny po jego zażyciu. Zawierają one dużo wapnia, który utrudnia wchłanianie antybiotyku w przewodzie pokarmowym.
Prezczytaj również: Probiotyki dla dziecka. Fakty i mity o dobrych bakteriach
Dieta po chorobie
Jeśli dziecko dotąd piło tylko mleko – twoje bądź z butelki – nie rozszerzaj diety tuż po chorobie, gdyż malec mógłby zareagować alergią na nowe produkty. Jeśli jednak malec wcześniej jadł już kaszki, warzywa i owoce, możesz mu je podawać i teraz. Cenne są jabłka, bogate w witaminę C, a także banany, gdyż zawarty w nich błonnik sprzyja rozwojowi probiotyków w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu flora bakteryjna jelit szybciej zostaje odbudowana. Nadal trzeba podawać dziecku preparaty probiotyczne. Do picia – oczywiście woda, herbatki oraz nieklarowane i niedosładzane gotowe soczki, dostosowane do wieku malca.
Przeczytaj również: Jak wzmocnić dziecko PO CHOROBIE?