Co dać dziecku na śniadanie? Zdrowy pierwszy posiłek niemowlaka

2022-02-11 15:12

Śniadanie dla niemowlęcia jest tak samo ważnym posiłkiem, jak dla starszego dziecka. Kiedy nadejdzie pora na rozszerzanie diety niemowlaka, trzeba zmierzać do tego, by dziecko jadło pięć posiłków dziennie. Jak komponować śniadanie dla niemowlaka, by było pożywne i zdrowe?

Co dać dziecku na śniadanie? Zdrowy pierwszy posiłek niemowlaka

i

Autor: Getty images Co dać dziecku na śniadanie? Zdrowy pierwszy posiłek niemowlaka

Roczne dziecko powinno otrzymywać trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację oraz dwa mniejsze: drugie śniadanie i podwieczorek, które pozwolą dziecku dotrwać do głównego posiłku. Maluch, który ma już rozszerzaną dietę, może rano pić mleko, ale im jest starszy, tym częściej będzie sięgał po bardziej "dorosłe" śniadania. 

O ile obiady dla niemowlęcia nie budzą zwykle wątpliwości (zwykle jest to zmiksowana warzywno-mięsna zupka), o tyle kwestia śniadań jest częstym tematem na forach rodzicielskich. Co dać niemowlakowi na śniadanie, by był to pożywny i zdrowy posiłek?

Spis treści

  1. Śniadanie dla niemowlaka to ważne źródło energii
  2. Śniadanie niemowlaka komponuj w zgodzie z piramidą żywienia
  3. Z czego powinno składać się śniadanie niemowlaka?
Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt?

Śniadanie dla niemowlaka to ważne źródło energii

Rozszerzanie diety niemowlęcia sprawia, że rytm posiłków dziecka zbliża się do rytmu posiłków dorosłych. Śniadanie to pierwszy posiłek po nocnej przerwie. Niemowlęta również go potrzebują. Dzieci mają bowiem szybszą przemianę materii niż dorośli i gorzej znoszą dłuższe przerwy między posiłkami.

Śniadanie niemowlaka ma dostarczyć mu potrzebnego ładunku energii i składników pokarmowych – nie zastąpi tego inny posiłek w ciągu dnia. Bez śniadania niemowlę może być apatyczne bądź rozdrażnione i szybciej będzie się męczyć.

Badania dowodzą również, że dzieci, które regularnie jedzą śniadania, już w okresie niemowlęcym mają lepszą odporność, a w późniejszych latach są bardziej energiczne od rówieśników, którzy śniadań nie jadali. Wreszcie podawanie dziecku prawidłowo skomponowanego porannego posiłku pozwala kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

Dobrze wiedzieć

Śniadanie niemowlaka: 3 ważne zasady

Śniadanie powinno być spożywane mniej więcej o tej samej porze. Warto zarezerwować na nie trochę czasu, aby malec nie musiał jeść w pośpiechu. Jeśli dziecko ma już kilka mlecznych zębów, zwracaj uwagę, by dokładnie gryzło jedzenie. Do nieprzeżutego pokarmu nie dotrą enzymy trawienne, co może spowodować przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Śniadanie niemowlaka komponuj w zgodzie z piramidą żywienia

Zgodnie z wyliczeniami dietetyków śniadanie powinno dostarczyć dziecku 15 proc. dziennej energii. Nie powinno być ani za skąpe, ani zbyt obfite. W tym pierwszym przypadku bowiem zapotrzebowanie na kalorie nie zostanie zaspokojone, w drugim zaś organizm zajmie się trawieniem, przez co dziecko może być ospałe.

Jednocześnie pierwszy dzienny posiłek powinien być daniem pełnowartościowym, to znaczy dostarczać maluchowi niezbędnych składników pokarmowych: białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. Docelowo malec powinien dostawać na śniadanie potrawy pochodzące ze wszystkich pięciu podstawowych grup piramidy żywienia, a więc:

Czytaj równieżOmlet dla dziecka - czy podawać go maluchowi i jak go zrobić?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – podstawa diety całej rodziny

Z czego powinno składać się śniadanie niemowlaka?

Niemowlę wielu potraw jeszcze jeść nie może, mimo to śniadanie  dla takiego malucha też może być zróżnicowane. Co powinno znaleźć się na jego talerzu?

  • Kaszki – źródło węglowodanów, witamin i składników mineralnych; można je przygotowywać na wodzie albo mleku modyfikowanym. Smaczne są kaszki i kleiki z owocami, gotowe do spożycia. Niektóre z nich można podawać już w 4. miesiącu.
  • Mleko modyfikowane i jogurty dla niemowląt – idealne źródło wapnia, witaminy D3, żelaza, składników mineralnych. Jogurty „niemowlęce” można dawać dzieciom powyżej 6. miesiąca, zaś jogurt naturalny można podawać maluchom po 11. miesiącu.
  • Jaja – żółtko zawiera witaminy A, E i z grupy B, a także minerały (wapń, żelazo, potas, sód, cynk, fosfor) i kwasy tłuszczowe. Można podawać je dzieciom po 6. miesiącu. Białko jaja nie jest tak cenne a poza tym jest silnym alergenem, kiedyś wprowadzano je do diety dziecka dopiero pod koniec pierwszego roku, dziś - w tym samym czasie, co żółtko. Podając dziecku jajka, pamiętaj, że muszą być one mocno ścięte bądź ugotowane na twardo. Przed rozbiciem sparz skorupki, bo mogą na nich żyć pałeczki salmonelli.
  • Wędliny – można je podawać dopiero rocznym dzieciom. Te ze sklepu zawierają jednak mnóstwo soli, konserwantów i substancji poprawiających smak, dlatego lepiej zastępować je upieczonym w domu schabem lub szynką. Dzieciom, które skończyły roczek, można również dawać specjalne niemowlęce paróweczki.

miesięcznik "M jak mama"