Zupka dla niemowlaka

2011-05-25 16:25

Zupka dla niemowlaka to podstawowe danie, gdy zaczynamy rozszerzanie diety. Około szóstego miesiąca życia niemowlęciu przestaje wystarczać mleko. Jak przygotowywać zupkę dla niemowlaka? Które warzywa i jakie mięso będą najlepsze do jej przygotowania?

Jak ugotować zupkę dla niemowlęcia

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Pierwsza zupka niemowlaka: marchwianka
  2. Zupka dla niemowlaka: łatwy przepis
  3. Z jakich warzyw powinna być gotowana zupka dla niemowlaka?
  4. A może lepsza zupka dla niemowlaka ze słoiczka?

Pierwsza zupka niemowlaka: marchwianka

Pierwsza zupka niemowlaka jest tak naprawdę papką. Bo choć nie ma zasad, które określałyby, co ma być pierwszym, innym niż mleko, posiłkiem, lekarze radzą, by rozszerzanie diety niemowlęcia zacząć od papki jarzynowej o gęstej konsystencji, np. z marchewki czyli od popularnej marchwianki. Ma ona słodkawy smak i intensywny kolor, jest więc prawdopodobne, że dziecko chętnie jej spróbuje. Po kilku dniach do zupki można stopniowo dodawać inne warzywa – ziemniaki, cukinię, buraka. Wprowadzaj je po jednym, by w razie alergii móc ocenić, co ją wywołało. Unikaj warzyw, które mogą powodować wzdęcia i kolki, np. kapusty czy porów. Po kilkunastu dniach możesz wzbogacić zupkę łyżką mięsa z kurczaka, indyka czy cielęciny. Istotnym składnikiem papki jest odrobina oliwy z oliwek albo masło (nie margaryna!), bo dzięki nim organizm dziecka przyswaja witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Dobrze wiedzieć

Rozszerzanie diety niemowlęcia: nic na siłęJeśli dziecko stanowczo odmawia zupki, odczekaj i za kilka dni spróbuj znowu. Warto też zaproponować mu papkę z innej jarzyny. Jeśli jednak do końca 7. miesiąca niemowlę nadal nie będzie chciało jeść nic poza mlekiem, powinnaś skontaktować się z pediatrą – być może trzeba będzie podawać dziecku preparaty żelaza.

Zupka dla niemowlaka: łatwy przepis

Warzywa korzeniowe, z których zazwyczaj gotuje się pierwsze dania, są sprzedawane również zimą. Jeśli do zupki chcesz dodać inne jarzyny, możesz wykorzystać mrożonki.Warzywa starannie umyj i – jeśli to konieczne – obierz ze skórki. Nie mocz ich, bo powoduje to wypłukiwanie witamin rozpuszczalnych w wodzie: C i z grupy B. By zmniejszyć straty, wrzuć warzywa do wrzącej wody i gotuj pod przykryciem przez  kwadrans, aż zmiękną. Nie dodawaj soli. Ugotowane, zmiksuj z odrobiną tłuszczu.Do tego celu doskonale nadaje się elektryczny blender, którym rozdrobnisz nawet niewielką ilość warzyw. Możesz też zetrzeć je na szklanej lub plastikowej tarce. Metalowe się nie nadają – w zetknięciu z metalem rozkłada się bowiem witamina C.Zupkę najlepiej przygotować tuż przed podaniem, bo wtedy ma najwięcej witamin. Ale możesz też ugotować jej więcej i zamrozić.  Nie przechowuj jej jednak zbyt długo, bo już po tygodniu, dwóch papka straci  większość wartości odżywczych. Każdą porcję zamrażaj osobno, w foliowej torebeczce, opisując datę przygotowania. Przed podaniem rozmroź ją i podgrzej. Rozmrożonej zupki nie wolno zamrażać ponownie.

Z jakich warzyw powinna być gotowana zupka dla niemowlaka?

Warzywa na zupkę powinny pochodzić z pewnego źródła. Jest z tym kłopot, jeśli mieszkasz w mieście i nie masz własnego ogródka albo sprawdzonego dostawcy zieleniny ze wsi.Obecnie trudno jest bowiem kupić jarzyny nieskażone pestycydami albo toksynami ze spalin. Specjaliści szacują, że do jedzenia nie nadają się jarzyny rosnące bliżej niż 800 m od drogi, po której często jeżdżą samochody, a także w sąsiedztwie zakładów przemysłowych.Niewskazane są też warzywa z ogródka działkowego, który leży w centrum miasta. Związki ołowiu i kadmu ze spalin wywołują nadmierną pobudliwość i kłopoty z koncentracją. Idealne dla malucha są warzywa z upraw ekologicznych, leżących z dala od tras szybkiego ruchu. Jeśli nie masz dostępu do takich jarzyn, w sklepie staraj się wybierać warzywa niewielkie, ze śladami po wizytach owadów. Jest to bowiem dowód na to, że podczas ich uprawy nie stosowano nawozów sztucznych ani środków ochrony roślin.

Dobrze wiedzieć

Naczynia dla dzieckaNa początku karmienie może długo trwać, dlatego praktycznym rozwiązaniem jest miseczka z melaminy, która „podgrzewa” jedzenie. Jej dno ma dwie warstwy – wystarczy wlać między nie gorącą wodę, by zupka była ciepła przez dłuższy czas. Potrzebna będzie też łyżeczka, taka specjalna dla niemowląt, z tworzywa sztucznego. Zanim jej użyjesz, upewnij się, że nie ma zadziorów.

A może lepsza zupka dla niemowlaka ze słoiczka?

Alternatywa dla domowych zupek to dania gotowe. Są drogie, ale mają też plusy: są przygotowywane z warzyw rosnących na uprawach ekologicznych, producenci muszą przestrzegać rygorystycznych norm produkcji, zaś na opakowaniu każdego dania jest informacja, od jakiego wieku jest dozwolone.Na początek nie kupuj ich dużo – wystarczy jeden z każdego smaku. Dokupisz więcej, jeśli dziecku zasmakuje taka zupka i nie uczuli go żaden składnik.Najbardziej praktyczne są małe opakowania, bo dziecko na początku zje kilka łyżeczek. To, co zostanie, możesz przechowywać w lodówce przez trzy, cztery godziny – potem zaczynają namnażać się bakterie, które trafiły do słoiczka wraz ze śliną dziecka. Jeśli  słoiczek jest większy i szkoda ci wyrzucać niezjedzonej reszty, nie karm niemowlęcia bezpośrednio z opakowania, tylko przełóż porcję na talerzyk. Resztę możesz przechowywać w lodówce do następnego dnia. Zupki w słoiczkach trzeba podgrzać przed podaniem. Możesz to zrobić w podgrzewaczu do butelek (jeśli jest wystarczająco szeroki), w garnku z wrzącą wodą albo w mikrofalówce.W każdym przypadku słoiczek powinien być otwarty; musisz też pomieszać zawartość i sprawdzić temperaturę jedzenia, zanim  podasz je dziecku. Papkę możesz też przełożyć do rondelka i podgrzać na wolnym ogniu.

miesięcznik "M jak mama"