Kikut pępowiny odpada zazwyczaj po 5-15 dniach i choć jego pielęgnacja nie jest specjalnie skomplikowana, wielu rodziców przeraża. Martwią się, że kikut pępowiny wygląda nie tak jak powinien, dużą uwagę poświęcając m.in. jego barwie.
Zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowiny w ostatnich latach zmieniły się, dlatego część mam, które mają też starsze dzieci może uważać, że kilka razy dziennie pępuszek dziecka trzeba odkażać.
Nie ma takiej potrzeby, jedyne co musisz robić to delikatnie przecierać i osuszać po kąpieli oraz zapewnić dostęp świeżego powietrza (najlepiej, by pieluszka sięgała niżej niż pępek noworodka). Dziecko może leżeć na brzuszku, nie należy też obawiać się zamoczenia kikuta podczas kąpieli. Tym bardziej, że kąpiel niemowlęcia trwa zwykle bardzo krótko.
Dlaczego kikut pępowiny ma czarny kolor?
Być może nie zwróciłaś na ten fakt uwagi w szpitalu, jednak po powrocie do domu wnikliwie obserwujesz dziecko i zaczynasz analizować, czy wszystko jest tak, jak być powinno. Wygląd noworodka po porodzie potrafi zaskoczyć, a gdy obok nie ma lekarza czy położnej w głowie młodej mamy mnożą się pytania o to, czy te rzeczy u noworodka są normalne, czy wymagają konsultacji ze specjalistą.
Z pewnością czarny kolor kikuta pępowiny nie jest czymś, czym powinnaś się martwić. Dlaczego? Bo choć w pierwszych godzinach po porodzie i odcięciu pępowiny jest elastyczny, szybko zaczyna ciemnieć i wysychać.
Zjawisko to jest efektem nagłego zatrzymania przepływu krwi w tętnicach i żyle pępowinowej oraz gromadzenia się krwi w obrębie kikuta pępowiny
− wyjaśnia położna Aleksandra Przekwas, która swoją wiedzą dzieli się na profilu @panna.oksytocyna na Instagramie.
Krótko po narodzinach tym, co rodzice mogą brać za ropę, mogą być resztki galarety Whartona - twardej substancji o szarej barwie, której zadaniem w trakcie życia płodowego dziecka jest utrzymywanie drożności pępowiny.
Tak wygląda pępek maluszka? Zobacz kiedy odwiedzić pediatrę
W szpitalu dziecku zostaje założony klips, dlatego mama nie do końca wie, jak wygląda sam kikut. Przed wypisem klips ten najczęściej jest zdejmowany, a mama dziecka otrzymuje instrukcję, jak dbać o pępek dziecka, by nie wdało się zakażenie. To dlatego zmiany takie jak czernienie kikuta pępowiny mogą przestraszyć rodzica, który sądzi, że zbiera się w nim ropa.
Polecany artykuł:
Jest to jednak całkiem naturalne, że kikut ciemnieje, wysycha, a później (najczęściej do 2 tygodni) odpada.
Nie należy tego przyspieszać mechanicznie, bo odrywając kikut (nawet gdy twoim zdaniem ledwo się trzyma) można doprowadzić do infekcji. Zaleca się tzw. suchą pielęgnację, a więc unika stosowania środków na bazie spirytusu profilaktycznie, jeśli lekarz wyraźnie tego nie zaleci.
Niepokoić powinny:
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- krwawienie,
- wyciekanie płynu z pępka,
- nieprzyjemny zapach.
Warto wybrać się z dzieckiem do pediatry także wtedy, gdy u nasady kikuta tkanka nierówno narasta lub gdy minęło 15 dni od narodzin, a kikut do tej pory nie odpadł. Tym, co może wpływać na dłuższe utrzymywanie się kikuta są poród przez cesarskie cięcie, niska masa urodzeniowa dziecka, poród przedwczesny czy stosowanie spirytusu do pielęgnacji kikuta.