Dlaczego naukowcy radzą, by nie wstawać natychmiast do płaczącego w nocy noworodka?

2021-12-22 13:04

Badania japońskich naukowców wykazały, że wstawanie i branie na ręce nowo narodzonego dziecka,  gdy tylko zakwili, nie wpływa dobrze ani na jego rozwój, ani na wypoczynek mamy. Choć wydaje się to może szokujące, to jednak potwierdzają to wszyscy znawcy snu noworodka. Dlaczego nie warto wstawać do dziecka, natychmiast gdy zapłacze?

Dlaczego naukowcy radzą, by nie wstawać natychmiast do plączącego w nocy noworodka?

i

Autor: Getty images Dlaczego naukowcy radzą, by nie wstawać natychmiast do plączącego w nocy noworodka?

Lekarze z japońskiego Uniwersytetu Kiusiu przeprowadzili badania na grupie liczącej ponad 1100 kobiet, które dopiero co zostały matkami. Chodziło o ich nocny wypoczynek oraz o sen ich nowo narodzonych dzieci (w badaniach brano pod uwagę dzieci w 1 miesiącu życia). I... stwierdzili, że lepiej nie wstawać do płaczącego w nocy noworodka od razu? Szokujące? Wyjaśniamy, czym kierowali się specjaliści. 

Spis treści

  1. Co sprawdzali naukowcy?
  2. Brak snu nie jest dobry dla nikogo
  3. Płacze? Nie znaczy, że się obudziło! 
  4. Co robić, gdy noworodek zapłacze w nocy?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Co sprawdzali naukowcy?

Specjaliści zadali matkom pytanie dotyczące wstawania do płaczących dzieci w nocy. Panie miały do wyboru 4 możliwości:  "Od razu karmię", "Natychmiast biorę na ręce", "Chwilę obserwuję i czekam na rozwój wypadków", "Inne zachowania".

Zadaniem naukowców była określenie, czy nocne zachowania matek wpływają w jakiś sposób na ukształtowanie się rytmu dnia noworodków. Okazało się, że tak!.

Czytaj również10 pytań o nocne karmienie piersią niemowlęcia

Niemowlę nie śpi, wybudza się, zasypia tylko na rękach? Zobacz, co radzi konsultantka snu

Brak snu nie jest dobry dla nikogo

Wiadomo nie od dziś, że brak snu spowodowany nocnymi pobudkami noworodka wpływa negatywie na zdrowie i samopoczucie młodych rodziców. U kobiet jest nawet jednym z czynników depresji poporodowej. Lekarze podejrzewali również, że nocne pobudki mogą wpływać negatywnie i na same dzieci.  

Sprawdzili to japońscy naukowcy, którzy dowiedli, że u nowo narodzonych dzieci rytm snu i czuwania kształtuje się nie tylko wpływem rozwoju układu nerwowego, ale i pod wpływem czynników środowiskowych, np. zachowania matek.

Płacze? Nie znaczy, że się obudziło! 

Już wiele lat temu specjaliści zbadali fazy snu u noworodków i dowiedzieli się, że u maluszki częściej występuje aktywna faza snu (snu REM) w porównaniu z dorosłymi. Dzieje się tak, ponieważ aktywny sen jest ważny dla rozwoju mózgu

Podczas aktywnej fazy snu niemowlęta ruszają raczkami, nóżkami, często też pojękują i kwilą. Nie oznacza to jednak, że się obudziły! Jeśli jednak mama w tym momencie wyjmie dziecko z łóżeczka albo zacznie karmić – rzeczywiście je rozbudzi.

Taka ingerencja w sen noworodka może spowodować, że dziecko nie tylko nie wyśpi się w nocy, ale i nie będzie potrafiło nauczyć się prawidłowego rytmu czuwania i snu.

Czytaj równieżCo robić, gdy dziecko zasypia podczas karmienia piersią? 

Czym karmić niemowlę przed snem, by przespało całą noc?

Co robić, gdy noworodek zapłacze w nocy?

Japońskie badanie wykazało, że odczekanie chwilę, aż dziecko ponownie zapadnie w sen, pozwala wydłużyć sen nocny i zmniejszyły częstotliwość nocnych przebudzeni już trzy miesiące po urodzeniu. 

Oczywiście naukowcy przyznają, że radę tę trzeba stosować z głową - noworodki rzeczywiście budzą się przecież w nocy bardzo często np. na jedzenie. Dlatego, gdy dziecko zakwili w nocy, nie wyjmuj go od razu z łóżeczka - poczeka minutę, aby sprawdzić, czy się uspokoi.

Jeśli malec zapadnie w sen, to znaczy, że nie rozbudził się naprawdę. Jeśli natomiast płacz będzie się nasilał, wstań, aby go nakarmić.