Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

2022-02-11 13:21

Niektóre dzieci rodzą się łyse, a inne z bujnymi czuprynami. Z czego wynikają te różnice? To, jakie mamy włosy, to kwestia uwarunkowań genetycznych. Co ciekawe, maluch może mieć włosy podobne nie tylko do rodziców, lecz także dalszych przodków.

Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

i

Autor: Getty images Od czego zależy długość włosów u noworodka?

Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami? Wiele zależy od genów. Dlatego, jeśli twój malec urodzi się z bujną czupryną, to pewnie zasługa któregoś z jego dziadków lub pradziadków.

Spis treści

  1. Co warto wiedzieć o włosach noworodka?
  2. Ile włosów ma na głowie dziecko, a ile dorosły?
  3. Od czego zależy to, czy włosy dziecka będą bujne?
  4. Co warto wiedzieć o włosach niemowlęcia?

Co warto wiedzieć o włosach noworodka?

Dzieci rodzą się już z włosami, ponieważ zalążki mieszków włosowych pojawiają się już w 10 tygodniu życia płodowego, a ich ostateczny kształt można zaobserwować około 6. miesiąca ciąży. Podczas całego życia człowieka z każdego mieszka włosowego wyrasta maksymalnie 70 włosów. Przy tym warto jednak wiedzieć, że jeśli mieszki zostaną zniszczone, to niemożliwe jest ich odrośnięcie bądź przywrócenie w inny sposób.

Pierwsze owłosienie, jakie powstaje na ciele dziecka to lanugo, czyli meszek płodowy. Włosy te pojawiają się w wieku płodowym, około 17-20 tygodnia ciąży. Są one długie, cienkie, bezbarwne i bez rdzenia oraz zwykle zanikają jeszcze przed narodzinami. Lanugo najczęściej po urodzeniu widoczne jest u wcześniaków, jednak czasami może pozostać na ciele dziecka nawet do około 6. miesiąca życia.

Z reguły jest to normalne i nie powinno niepokoić rodziców, gdyż to, kiedy owłosienie zniknie, ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi.

Następnie u dziecka pojawiają się już włosy dojrzałe, które oprócz włosów głowy stanowią także brwi i rzęsy. Powstają one z włosów meszkowych i są długie, grube oraz posiadają barwę i rdzeń.

Czym nie warto niepokoić się u noworodka

Ile włosów ma na głowie dziecko, a ile dorosły?

Na całym ciele człowieka znajduje się około 5 milionów mieszków włosowych. Na głowie mieści się średnio około 100 tys. włosów. Należy jednak pamiętać, że ich ilość różni się od koloru – najwięcej włosów mają blondyni (130 tys.), a najmniej rudzi (90 tys.).

Ciekawe jest jednak to, że największa gęstość włosów jest właśnie u niemowląt, a później wraz z wiekiem maleje. Gęstość włosów u malucha to zwykle 500-700 włosów na cm3, a u osoby dorosłej już tylko 200-300 włosów na cm3.

Od czego zależy to, czy włosy dziecka będą bujne?

To, jakie mamy włosy, zależy od genów. Kolor włosów, długość, a także ich inne cechy, podobnie jak kolor oczu, dziedziczymy po rodzicach, a także dalszych przodkach, czyli m.in. dziadkach. Oznacza to, że jeśli oboje rodziców ma ciemne, bujne włosy, to ich dziecko prawdopodobnie będzie także takie miało.

Nie jest to jednak pewne, bo dziecko dziedziczy te cechy także po dalszych członkach rodziny. Tym samym, chociaż w trakcie zapłodnienia, dziecko otrzymuje po 23 pary chromosomów od każdego rodzica, to w każdej z tych grup genów, znajdują się także geny dziadków, pradziadków itd.

Dlatego odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziecko urodziło się z bujnymi włosami, należy szukać w rodzinie. W podobnej sytuacji mógł się kiedyś znaleźć jeden z rodziców, dziadków lub pradziadków.

Zobacz także: Skąd się biorą piegi, dołeczki w policzkach i wgłębienie w brodzie?

Siwe włosy u dziecka - jaka jest przyczyna przedwczesnego siwienia?

Zobacz dzieci, które urodziły się z bujnymi czuprynami

Co warto wiedzieć o włosach niemowlęcia?

Kształtowanie wyglądu dziecka może trwać latami. Właśnie z tego powodu, chociaż niektóre dzieci rodząc się, mają jasne włosy, już po kilku latach mogą mieć włosy ciemne. To samo dotyczy ich struktury – nierzadko piękne kędziorki u niemowlaka bardzo szybko mogą przeobrazić się we włosy falowane, a nawet proste. Warto również podkreślić, że zmienia się również grubość i gęstość włosów.

Tym samym, należy obalić kilka mitów:

  • Przycinanie włosów u dzieci nie wpływa na zwiększenie ich gęstości, objętości i nie powoduje szybszego wzrostu.
  • Jeśli mama ma w ciąży zgagę, nie oznacza to, że jej dziecko będzie miało bujne włosy.
  • Dzieci, które rodzą się z długimi włosami, a później bardzo szybko je tracą, przechodzą przez normalny proces rozwoju.
  • Jeśli włosy niemowlaka są za długie i np. grzywka wchodzi mu do oczu, można je w dowolnym momencie przyciąć, gdyż w żaden sposób nie wpływa to niekorzystnie na jego rozwój.

Czytaj również: Dziedziczenie po rodzicach: jakie cechy osobowości dziedziczymy?

Dziedziczenie grupy krwi: czynnik Rh, grupa krwi dziecka, konflikt serologiczny

Jak dbać o włosy dziecka? Pielęgnacja włosów dziecka

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie