W marcu jak w garncu – mówi stare polskie przysłowie. Oznacza to, że twoje dziecko może się urodzić równie dobrze w dzień mroźny i śnieżny, jak i w ciepły, wiosenny. Badania pokazują, że dzieci urodzone w marcu wyrastają na optymistów o wysokim wzroście, ponieważ pierwsze miesiące ich rozwoju przypadają na okres, gdy dni są już dłuższe i bardziej słoneczne.
Przeczytaj także: Imiona jak kwiaty - najpiękniejsze imiona dla dziewczynek inspirowane nazwami kwiatów i roślin
Spis treści
- Zmienna wiosenna pogoda, a wyprawka dla dziecka
- Zmiana czasu na letni
- Aktywność przed porodem
- Wiosenne alergie - uczulenie na pyłki
- Uwaga na nowalijki - młode warzywa nie zawsze są zdrowe!
Zmienna wiosenna pogoda, a wyprawka dla dziecka
Marcowa pogoda jest kapryśna, dlatego musisz przygotować wyprawkę dla dziecka w taki sposób, aby mieć wybór i możliwość dostosowania jej i do niskiej, i do wysokiej temperatury za oknem. Musisz kupić malcowi kombinezon, ale już niezbyt ciepły. Lżejszy może być także śpiworek do wózka.
Postaw za to na grubsze, polarowe sweterki i ciepłe kaftaniki – jeśli na dworze będzie zimno, będziesz ubierać malucha na cebulkę. Przygotuj się też na to, że może padać zarówno deszcz, jak i śnieg, dlatego dziecko, wychodząc ze szpitala, powinno być dobrze osłonięte przed opadami. Koniecznie zaopatrz się w folię do wózka, bo być może pierwsze spacery dziecka urodzonego w marcu będą odbywały się w wiosennym deszczu.
Czytaj także: Powrót do domu z noworodkiem. Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala i jak z nim podróżować?
Zmiana czasu na letni
W nocy z soboty 26 na niedzielę 27 marca będziemy przestawiać wskazówki do przodu. Dla niemowlęcia, które dopiero zaczyna przyzwyczajać się do stałego rytmu dnia, będzie to zmiana prawdopodobnie niezauważalna. Gorzej z tobą. Jeśli jesteś niewyspana z powodu nocnych pobudek, to dodatkowa „skradziona” godzina może być prawdziwym problemem.
Przez kilka dni zapomnij o zegarku. Próbuj kłaść się spać zgodnie z rytmem snu dziecka, aby maksymalnie wykorzystać ten czas na regenerację własnego organizmu. Stopniowo przyzwyczaisz się do wcześniejszego wstawania i późniejszego zasypiania. Przyzwyczajaj też dziecko urodzone w marcu do rytmu dnia zgodnego z nowym czasem.
Czytaj także: Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu?
Aktywność przed porodem
Jeśli w marcu trafią się ładne dni, w oczekiwaniu na poród wiosną korzystaj z nich i chodź na spacery. Aktywność fizyczna (regularna, ale niezbyt męcząca) w ostatnich tygodniach ciąży może pomóc maluchowi prawidłowo ułożyć się w macicy i wpasować główką w kanał rodny. To wszystko zasługa grawitacji i ruchów bioder w czasie chodzenia. Dzięki temu twój poród będzie łatwiejszy i szybszy. Możesz też korzystać z siłowni plenerowych.
Pamiętaj, by ćwiczyć w umiarkowanym tempie, nie przesadzać z intensywnością ani z długością treningu. Wskazana dawka ruchu to 30–45 minut dziennie, a sprzęty, z których możesz korzystać, to wszystkie te angażujące ręce, wymuszające ruchy przypominające kroczenie (orbitreki) oraz wahadła poruszające stawy biodrowe.
Czytaj także: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży, które przygotują cię do rodzenia!
Wiosenne alergie - uczulenie na pyłki
Jeśli cierpisz na alergię wziewną, uważaj, bo marzec to miesiąc, w którym zaczynają się pojawiać pierwsze pyłki drzew: leszczyny, topoli, wierzby i przede wszystkim – najbardziej alergizujące – pyłki olchy. Ponieważ w ciąży większość leków przeciwuczuleniowych jest zakazana, musisz pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Po przyjściu z dworu weź prysznic i umyj włosy, na których osiadają pyłki. Możesz nawet przepłukać nos i oczy roztworem soli fizjologicznej. Nie otwieraj okien w suche i bezwietrzne dni, kiedy stężenie alergenów jest najwyższe.
Czytaj także: Alergia w ciąży - czy w ciąży można brać leki przeciwalergiczne?
Uwaga na nowalijki - młode warzywa nie zawsze są zdrowe!
Marzec to także czas, kiedy na straganach pojawiają się pierwsze młode warzywa. Po długich miesiącach zimowych, gdy pomidory smakowały jak kartofle, masz pewnie ochotę sięgnąć po nowalijki. Uważaj jednak, bo to może być pułapka, zwłaszcza jeśli urodziłaś dziecko w marcu i karmisz piersią. Nowalijki są często pełne sztucznych nawozów i mogą zaszkodzić noworodkowi podczas karmienia piersią. Dlatego poczekaj jeszcze kilka tygodni – aż pojawią się warzywa, które wyrosną same, bez pomocy chemii. Będą dużo zdrowsze i znacznie smaczniejsze.
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Jak je rozpoznać?