Naukowcy obliczyli, że niemowlę przez pierwsze sześć tygodni życia płacze średnio przez trzy godziny dziennie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia płacze więc więcej niż na jakimkolwiek innym etapie dzieciństwa. A my, rodzice, jesteśmy wiernymi słuchaczami tego płaczu, któremu nie zawsze możemy zaradzić i którego nie potrafimy ukoić.
Najgorsze uczucie dla każdego rodzica to bezsilność, która pojawia się, gdy nie umie pomóc swojemu dziecku. Zdarza się często, że dziecko płacze z powodu kolki, nadmiaru bodźców lub dlatego, że jest zmęczone. Płacze, bo inaczej nie potrafi pokazać, że coś je boli, że nie potrafi zasnąć, że jest mu zimno. W takich sytuacjach większość z nas ma ochotę płakać razem z dzieckiem, bo widok łez i łkanie maluszka jest nie do zniesienia.
Dlaczego dziecko płacze? Nie zawsze to odgadniesz
Pierwsze tygodnie z dzieckiem to okres niepokoju i stresu. Nawet doświadczona mama nie zawsze wie, jak sobie poradzić z noworodkiem. Nie od razu potrafi rozpoznać przyczynę płaczu dziecka, potrzeba czasu, aby odkryła, co je uspokaja, a co tylko rozdrażnia.
Zdarza się, że nie potrafisz uspokoić swojego dziecka? Pewnie serce ci pęka, szalejesz z nerwów, a ono płacze i płacze. To problem nie tylko dla dziecka, które wyraźnie cierpi, ale i dla matki, którą denerwuje płacz i własna bezsilność. Kobieta czuje, że zawodzi jako matka, jest niesamowicie przytłoczona. To kombinacja, która w końcu może spowodować wybuch wściekłości lub załamanie.
Dlatego tak ważne jest znalezienie sposobów na zachowanie spokoju i radzenie sobie z emocjami, gdy jesteś zmęczona płaczem dziecka. W takich momentach najlepiej odpuścić i zrobić jedną z tych rzeczy, żeby wrócić do równowagi, odzyskać spokój i… móc zacząć rozsądnie działać.
Polecany artykuł:
Jak uspokoić płaczące dziecko? Najpierw uspokój siebie
1. Weź oddech, a najlepiej dziesięć
Może wydawać się to banalne, ale naprawdę działa - weź kilka głębokich oddechów. Usiądź w fotelu i zacznij głęboko i powoli oddychać, skupiając się na samym oddechu. To pomaga zrelaksować się i rozluźnić wszystkie mięśnie spięte z powodu stresu. Oddychanie działa na wyłączanie współczulnego układu nerwowego, co sprawia, że płacz staje się do wytrzymania, bo emocje opadają, a ty znów jesteś w stanie zacząć podejmować decyzje.
2. Wyjdź na chwilę z pokoju
Gdy twoje rozdrażnienie osiąga punkt kulminacyjny, połóż dziecko do łóżeczka, aby było bezpieczne i wyjdź na chwilę z pokoju. To pozwoli ci zdystansować się do sytuacji i ostudzić emocje. W końcu lepiej jest pozwolić dzieciom płakać przez minutę w samotności, niż zacząć działać po omacku popadając w jeszcze większą złość.
3. Zapytaj siebie, dlaczego tak reagujesz?
Kiedy dziecko płacze, a ty nie potrafisz go uspokoić i zaczyna cię to denerwować, zadaj sobie pytania o własną kondycję. Na pewno jako młoda mama jesteś zmęczona, niewyspana, rozdrażniona i samotna. Zadbaj o swoje podstawowe potrzeby jak sen, jedzenie i chwilę relaksu, a zobaczysz, że będziesz znosić kryzysowe sytuacje dużo lepiej.
4. Poproś kogoś o pomoc
Czasem jest tak, że dziecko odczuwa twoje zdenerwowanie oraz stres i reaguje w podobny sposób. Przejęcie na chwilę płaczącego malca przez tatę czy babcię, którzy nie przeżywają w tej chwili takich emocji, może pomóc uspokoić dziecko. W tym czasie ty uspokoisz się i wrócisz do dziecka z zupełnie innym nastawieniem.
5. Wyjdź z dzieckiem na spacer
Nowe otoczenie, bujanie, świeże powietrze to elementy, które wpływają na utulenie płaczu dziecka. Malec najczęściej usypia w wózku, co sprawia, że zapomina o płaczu. A dla ciebie zmiana otoczenia i zadania, które musisz wykonać (ubranie dziecka, wniesienie wózka do windy itd.), będą motorem do skupienia uwagi na czymś innym niż sam płacz malucha. Dodatkowo na spacerze się dotlenisz, a dzięki temu uspokoisz.
Zobacz galerię: Gadżety na spacer z niemowlakiem - termosy, pudełka na przekąski i organizery