Hipoglikemia u noworodka: przyczyny, objawy leczenie

2015-03-31 17:54

Hipoglikemia u noworodka to zbyt niski poziom glukozy we krwi. Hipoglikemia, inaczej niedocukrzenie, może się pojawić u wcześniaków i dzieci matek chorych na cukrzycę, ale nie tylko. Przeczytaj, jakie są objawy, przyczyny i sposoby leczenia hipoglikemii u noworodka.

Hipoglikemia u noworodka

i

Autor: thinkstockphotos.com Hipoglikemia u noworodka powoduje zmniejszenie dopływu tlenu do narządów.

Spis treści

  1. Hipoglikemia u noworodka: rozpoznanie
  2. Hipoglikemia u noworodka: przyczyny
  3. Hipoglikemia u noworodka: postępowanie

Hipoglikemia u noworodka oznacza, że poziom cukru (czyli glukozy) we krwi wynosi poniżej 30 mg/dl u wcześniaków z niską masą urodzeniową i poniżej 40 mg/dl u dzieci urodzonych w terminie i z prawidłową wagą. Taki stan powoduje zmniejszenie dopływu energii do tkanek i narządów.

Czytaj także: Gazometria krwi u noworodka: na czym polega?

Hipoglikemia u noworodka: rozpoznanie

Hipoglikemia u noworodka może się objawiać oziębieniem skóry, bezdechem, sinicą, zaburzonym odruchem ssania, wymiotami, apatią, drgawkami, zaburzeniami pracy serca. Jednak najczęściej hipoglikemia nie daje żadnych objawów. Jedynym potwierdzeniem hipoglikemii u noworodka jest oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

Hipoglikemia u noworodka: przyczyny

Hipoglikemia to zazwyczaj stan przejściowy, związany z chwilowym niedoborem energetycznym (spowodowanym np. niedostatkiem kalorii w pierwszych godzinach po urodzeniu) lub wystąpieniem czynników zwiększających zapotrzebowanie na energię (np. wyziębienie, zakażenie, stres). Często zdarza się u wcześniaków, które mają jeszcze niedojrzałą wątrobę i niedobór glikogenu, substancji zapasowej wykorzystywanej przy niedoborze cukru. Rzadko hipoglikemia oznacza określoną chorobę.

Hipoglikemia może towarzyszyć:

Czynnikiem ryzyka hipoglikemii u noworodka jest cukrzyca u matki oraz konflikt serologiczny.

Czytaj także: Badania przesiewowe noworodków: co musisz o nich wiedzieć?

Hipoglikemia u noworodka: postępowanie

Noworodki z hipoglikemią powinny być jak najczęściej przystawiane do piersi lub pojone roztworem glukozy. Pomoże to podnieść poziom cukru we krwi. Aby zapobiec nadmiernym wydatkom energii konieczne jest utrzymywanie noworodka w cieple, spokój i bliskość matki. Jeśli hipoglikemia nie jest związana z żadną chorobą, zwykle ustępuje sama.