Spis treści
Niesymetryczny kształt główki noworodka to częste i zupełnie normalne zjawisko. Czasem do spłaszczenia główki dochodzi jeszcze podczas życia płodowego z powodu ograniczonego miejsca w macicy, niekiedy podczas porodu.
Spłaszczenie główki niemowlaka zdarza też się u kilku- kilkunastotygodniowego dziecka w wyniku częstego ułożenia główki w jednej pozycji. Tzw. asymetria ułożeniowa główki to następstwo słabych mięśni szyi i karku, które łatwo przyzwyczajają się do określonej pozycji. Nie jest to niebezpieczne i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami zdrowotnymi. To problem estetyczny.
Dowiedz się więcej: Asymetria ułożeniowa niemowlaka
Gdy główka niemowlaka jest płaska z tyłu
Główka dziecka może być też spłaszczona z tyłu. Dzieje się tak z powodu kładzenia niemowlaka głównie na plecach, co jest jednym z elementów profilaktyki nagłej śmierci łóżeczkowej. Zazwyczaj spłaszczenie główki mija, gdy dziecko zaczyna siadać i chodzić.
Jak skorygować kształt główki niemowlaka?
Jeśli chcesz zniwelować spłaszczenie główki niemowlaka, układaj zabawki tak, by dziecko przekręcało głowę na niespłaszczoną stronę. Warto też kłaść je na brzuchu, by ćwiczyło mięśnie szyi i karku. Zrezygnuj jednak z tego sposobu, gdy dziecko daje znać płaczem, że nie lubi tej pozycji. Przykurcze mięśni u niemowlaka możesz też niwelować przy pomocy rehabilitanta.
www.dlarodzinki.pl