Jak wygląda główka noworodka po porodzie

2009-03-11 14:13

Główka noworodka wygląda jakby była znieksztalcona - jest wydłużona i spiczasta... To zupełnie normalne. Jest spłaszczona, bo podczas porodu właśnie główką dziecko toruje sobie drogę i miękkie, plastyczne, jeszcze niezrośnięte kości czaszki dostosowują się do wąskiego kanału rodnego. Już po dwóch tygodniach jej kształt zmieni się.

Ale główka!

i

Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Szwy na główce noworodka
  2. Główka noworodka - przedgłowie
  3. Krwiak na główce noworodka
  4. Ciemiączka

Główka noworodka wydaje się również nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Nie ma w tym nic dziwnego - głowa stanowi aż 1/4 długości ciała dziecka. Co jeszcze może cię zdziwić czy niepokoić w wyglądzie główki twojego maleństwa?

Szwy na główce noworodka

To połączenia między kośćmi czaszki, które możesz wyczuć opuszkami palców (wyraźne linie). U jednych noworodków występuje tylko nieznaczne rozejście się tych połączeń, u innych – przerwy są dość szerokie. Czasami, w pierwszych dniach po porodzie, szwy nie są wyczuwalne, bo krawędzie sąsiadujących ze sobą kości czaszki na siebie nachodzą. To pamiątka po przeciskaniu się główki dziecka przez miednicę mamy i choć może wyglądać groźnie, nie należy się martwić. Kości czaszki w ciągu 2–3 tygodni od porodu powinny wrócić do normalnego położenia.

>> SKALA APGAR: ile punktów i za co dostaje noworodek po narodzinach?

Główka noworodka - przedgłowie

Na szczycie główki noworodka często można wyczuć miękki obszar (czasem zasiniony). Jest to obrzęk tkanek miękkich, który powstał na skutek szczególnego ucisku w tym miejscu. Przedgłowie powinno zniknąć w ciągu tygodnia, nie zostawiając po sobie żadnych śladów.

>> Noworodek w domu: 19 porad dla mamy

Krwiak na główce noworodka

To wypukłość, która może pojawić się na szczycie główki (z jednej strony, nie na środku, nigdy nie przekracza linii szwu). Krwiak jest efektem pęknięcia naczyń krwionośnych podczas porodu. Nie jest groźny, w większości przypadków całkowicie się wchłania, ale może to potrwać do kilku tygodni.

>> Dziecko po porodzie. Jak wygląda noworodek po porodzie?

Dobrze wiedzieć

Ważny obwód głowy

W pierwszych minutach życia dziecka lekarz neonatolog mierzy obwód jego główki. To pozwala na wczesne zdiagnozowanie niektórych wad rozwojowych i chorób, np. groźnego dla życia dziecka wodogłowia. Prawidłowy obwód główki noworodka wynosi od 33 do 37 cm.

Ciemiączka

Ciemiączko u noworodka to miękkie miejsca na główce dziecka, gdzie nie zrosły się jeszcze kości czaszki. Ciemiączka pokrywa błona, która potem kostnieje. Jest dość gruba, stanowi dobrą ochronę dla wnętrza czaszki, nie musisz się więc obawiać, że głaszcząc dziecko po główce, zrobisz mu krzywdę.

Ciemiączek jest kilka, ale dwa, przednie i tylne, są najważniejsze. Pierwsze jest umieszczone na szczycie głowy, niemal na jej środku, drugie z tyłu, w okolicy potylicznej. Ciemiączko tylne jest małe – wielkości opuszki palca dorosłej osoby. Znika w pierwszych miesiącach życia dziecka. Ciemiączko przednie ma kształt rombu i średnicę około 4–5 cm. Zmniejsza się powoli i ostatecznie twardnieje pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia.

>> Ciemiączka u noworodka - co trzeba o nich wiedzieć?

Gdy dziecko płacze, ciemiączko nieco się wybrzusza, natomiast gdy jest spokojne, zapada się. Pulsowanie ciemiączka jest zjawiskiem normalnym (możesz to wyczuć ręką, a nawet zauważyć). Powodem do niepokoju jest wyraźne uwypuklenie się ciemiączka (może to świadczyć o zbyt wysokim ciśnieniu w czaszce) czy jego zapadnięcie (objaw odwodnienia się maleństwa).

miesięcznik "M jak mama"