Każda mama przygotowująca wyprawkę dla dziecka robi spis rzeczy, które będą mu niezbędne. Ale co tak naprawdę jest konieczne i wymaga zakupienia? Jak kompletować wyprawkę dla dziecka, aby nie wydać na nią majątku ani nie zapożyczyć się?
Spis treści
- Co kupić dziecku na pierwszą wyprawkę?
- Używane ubranka i akcesoria dla dzieci
- Sezonowe wyprzedaże i promocja na ubranka dla dzieci
- Kompletując wyprawkę, szukaj tańszych zamienników
- Nie kupuj ubranek na zapas
- Zrób listę prezentów dla dziecka
Co kupić dziecku na pierwszą wyprawkę?
Nie wszystko, co jest reklamowane w telewizji albo co znajdziesz w sklepach z artykułami dla dzieci, musisz posiadać. Lepiej skorzystaj z doświadczenia innych mam – popytaj, jakich zakupów dla dziecka najbardziej żałują, co się sprawdziło, a co okazało się niepotrzebne.
Dowiedz się: Rodzinny kapitał opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?
To pozwoli ci ograniczyć zakupy do naprawdę potrzebnych rzeczy. To właśnie od doświadczonych mam możesz się dowiedzieć, że wygodniejsze do ubierania są bluzeczki rozpinane niż zakładane przez główkę, a body są lepsze od ciągle podwijających się kaftaników. Że zamiast rożka możesz używać odpowiednio złożonego kocyka, a specjalną poduszkę do karmienia z powodzeniem zastąpi zwykła poduszka.
Używane ubranka i akcesoria dla dzieci
Jeśli masz w rodzinie lub wśród znajomych rodziców małych dzieci, popytaj ich o możliwość odkupienia lub otrzymania używanych ubranek i akcesoriów. Zazwyczaj te rzeczy nie są zniszczone, bo malutkie dziecko krótko i mało intensywnie z nich korzysta.
Sprawdź: Wybrawka za darmo - bezpłatne produkty dla najmłodszych
Jeśli nie masz takiej możliwości, szukaj używanych ubranek i akcesoriów w sklepach z używaną odzieżą, komisach, na giełdach, w internecie. Czasem można znaleźć niesamowite okazje i zaoszczędzić naprawdę niezłą sumę.
Sezonowe wyprzedaże i promocja na ubranka dla dzieci
Warto kupować rzeczy w promocji. Sezonowe wyprzedaże umożliwiają zakup nawet o 70 proc. taniej. Świetnym rozwiązaniem jest również robienie zakupów w hurtowniach dziecięcych, które oferują bardzo atrakcyjne ceny.
Na większych przedmiotach, np. wózku, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Z zakupami nie czekaj do ostatniej chwili, od początku ciąży na bieżąco przeglądaj oferty sklepów i porównuj. Będziesz miała czas na dokonanie najlepszego wyboru.
Wydatki na podstawowe produkty dla dziecka:
- ubranka, zestaw na pierwsze dwa miesiące: ok. 450 zł
- pieluchy: ok. 150 zł
- kosmetyki dziecięce i akcesoria do pielęgnacji:
- ok. 100 zł
- łóżeczko, pościel: ok. 400 zł
- wózek: ok. 700 zł
- wanienka, ręczniki: ok. 100 zł
- butelki, smoczki: ok. 100 zł
- fotelik samochodowy: ok. 500 zł.
RAZEM: ok. 2500 zł
Oczywiście to przykładowe wyliczenie jest szacunkowe. Obejmuje minimalną ilość potrzebnych rzeczy oraz ceny nowych produktów z tzw. średniej półki. Nie przerażaj się otrzymaną sumą. Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, koszt twojej wyprawki może okazać się o wiele niższy.
Kompletując wyprawkę, szukaj tańszych zamienników
Nie musisz mieć markowych ciuszków dla dziecka albo kosmetyków firm z najwyższej półki. Jest wiele polskich produktów, które jakością dorównują zagranicznym odpowiednikom, a są od nich o wiele tańsze. By się o tym przekonać, czytaj skład na opakowaniach.
Zobacz: Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy do POBRANIA
Zobaczysz, że oliwka firmy X potrafi być dwa razy droższa od identycznej oliwki, ale mniej znanej firmy Y. Nie warto płacić za samą markę.
Nie kupuj ubranek na zapas
Ciuszków w najmniejszym rozmiarze nie musisz kupować zbyt dużo, bo dziecko szybko z nich wyrośnie. Lepiej mieć więcej rzeczy w ciut większym rozmiarze i najwyżej przez jakiś czas troszkę podwijać rękawki albo nogawki. Zamiast kupować oddzielnie szampon i płyn do kąpieli wybierz płyn 2 w 1, który łączy te dwa produkty.
Kupując wózek, można wybrać ten wielofunkcyjny – głęboki, spacerówka, fotelik samochodowy w jednym. W komplecie przedmioty te kosztują mniej, niż gdybyś kupowała je osobno.
Zrób listę prezentów dla dziecka
Twoi bliscy na pewno będą chcieli kupić coś twojemu dziecku w prezencie. Poinformuj ich, jakiego typu prezenty najbardziej cię ucieszą. Podarunek w postaci paczki pieluch czy wanienki będzie bardzo praktyczny.
Dowiedz się: Noworodek w domu: 19 porad dla świeżó upieczonej mamy
miesięcznik "M jak mama"