Odwiedziny noworodka - tylko na twoich warunkach

2022-02-04 10:48

Pierwsze dni po przyjeździe dziecka ze szpitala to czas przeznaczony wyłącznie dla was. Odwiedziny gości u noworodka mogą być uciążliwe i dla dziecka, i dla mamy, dlatego zaproście na początek tylko najbliższe osoby, i to pod pewnymi warunkami. Jak zorganizować odwiedziny u noworodka?  

O czym pamiętać podczas odwiedzin noworodka?

i

Autor: Getty images O czym pamiętać podczas odwiedzin noworodka?

Powrót noworodka do domu to wielkie wydarzenie. Zwłaszcza obecnie, gdy odwiedziny bliskich w szpitalach położniczych są ograniczone z powodu pandemii. Dlatego do domu świeżo upieczonych rodziców ciągną tabuny gości, którzy chcą zobaczyć dziecko. Nie pozwól im na to i zorganizuj odwiedziny u noworodka na własnych warunkach.

Spis treści

  1. Pierwsze dni w domu z noworodkiem bez gości
  2. Kiedy jest właściwy moment na odwiedziny u noworodka?
  3. O co zadbać, zapraszając gości?
  4. Kiedy zaprosić dalszą rodzinę i znajomych?
  5. Wyłącz telefony i dzwonki
Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwsze dni w domu z noworodkiem bez gości

Po wyjściu ze szpitala noworodka, tata powinien wziąć tydzień urlopu i troskliwie zaopiekować się rodziną, by żona i dziecko nabierali sił i dochodzili do siebie po porodzie. Tej atmosfery spokoju i bezpieczeństwa przez pierwsze 3–4 dni pobytu w domu nie powinien zakłócać żaden przybysz z zewnątrz.

Ale najbliższa rodzina – zwłaszcza dziadkowie – będzie oczywiście chciała jak najszybciej poznać swojego nowego członka. Spróbujcie to jakoś pogodzić. 

Kiedy jest właściwy moment na odwiedziny u noworodka?

Przede wszystkim miejcie na uwadze dobro dziecka. Dla niego najlepiej byłoby poczekać z wizytami kilka tygodni. Ale jeśli maluch jest zdrowy i nie ma z nim żadnych problemów, osoby z najbliższej rodziny można zaprosić już 4.–5. dnia pobytu w domu.

Ale, uwaga – tylko wówczas, gdy świeżo upieczona mama także tego chce i jest w dobrej formie. Bo kobiety czują się wtedy różnie.

Jedne są szczęśliwe i pełne energii, chcą szybko podzielić się swoją radością z najbliższymi – mamą, siostrą, może przyjaciółką. Pragną opowiedzieć o swoim porodzie, pokazać dziecko. Jest im to wręcz potrzebne.

Inne kobiety mogą być natomiast skrępowane (np. obecnością teściów czy dalszych krewnych), zwłaszcza gdy czują się źle – boli je krocze, mają problemy z piersiami czy baby blues. A więc zapraszaj tylko te osoby, które naprawdę chcesz zobaczyć.

Nie obawiaj się odmawiać. Jeśli ktoś upiera się, że chce już zobaczyć dziecko, a tobie się ten pomysł nie podoba, powiedz, że wizyt zabronił lekarz.

Czytaj równieżPierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala?

Dobrze wiedzieć

Tata pełni honory domu

W tym okresie zarówno dziecko, jak i mama są pod szczególną ochroną. A zatem, gdy przyjdą goście, główne obowiązki związane z zajmowaniem się nimi spoczywają na tacie – to on robi herbatę, kawę, podaje ciasto.

Świeżo upieczona mama ma na głowie inne sprawy – w każdej chwili musi być gotowa, by nakarmić malucha czy wyjść do łazienki. Poza tym taka zamiana ról na pewno nikomu nie zaszkodzi. Mama będzie wiedziała, że mąż o nią dba i ją wyręcza, a tata poczuje się wreszcie jak prawdziwy gospodarz.

O co zadbać, zapraszając gości?

Zanim przyjdą goście:

  • Upewnij się, czy wszyscy są zdrowi.

Noworodek rodzi się z bardzo niedojrzałym układem immunologicznym. Jest szczególnie wrażliwy na infekcje wirusowe. Nawet katar, kaszel czy ropne zmiany na skórze mogą mu zaszkodzić, nie mówiąc już np. o grypie czy koronawirusie.

Przyjmijcie więc zasadę, że osoba z infekcją nie ma prawa przekroczyć progu waszego domu. Ograniczcie zwłaszcza wizyty dzieci chodzących do przedszkola. Choroby wieku dziecięcego mają bowiem różny okres inkubacji i zdrowy z pozoru malec może już być nosicielem wirusa.

  • Poproś, by umyli ręce.

Nawet jeśli nie będą brali dziecka w ramiona, pewnie zechcą chociaż dotknąć jego rączki, pogładzić po policzku czy główce. Wziąć dzidziusia na ręce pozwól tylko komuś najbliższemu, np. swojej mamie czy drugiej babci. Nie ma powodu, by cała rodzina podawała sobie dziecko z rąk do rąk niczym maskotkę.

Nikt z gości nie powinien malucha całować, gdyż nawet zdrowy człowiek jest nosicielem różnych bakterii (głównie w nosie i w gardle).

Najlepiej sama weź dziecko na ręce, przynieś na kilka minut do pokoju gościnnego, a potem odnieś je do łóżeczka w sypialni. Dziecko może również leżeć po prostu w swoim łóżeczku – goście je tam zobaczą (przez chwilę!), a potem wyjdą do innego pomieszczenia.

  • Wizyty zaplanuj najlepiej na wczesne godziny popołudniowe.

Późnym popołudniem lub wieczorem ty i dziecko możecie być już zmęczeni. Poinformuj rodzinę, żeby wszystkie swoje wizyty zapowiadali. Wtedy możesz się do nich przygotować, np. przebrać się, nakarmić czy wykąpać maluszka.

  • Zadbaj o spokój

Hałaśliwe, podniesione głosy mogą maleństwo zaniepokoić czy zbudzić, gdy będzie spało. Na początku zapraszajcie jednorazowo najwyżej 2–3 osoby. Im więcej bowiem gości, tym większy gwar i zamieszanie. Wizyta nie powinna być długa – może trwać najwyżej 1–1,5 godziny.

Kiedy zaprosić dalszą rodzinę i znajomych?

Kiedy przyjmiecie już wizyty najbliższej rodziny, trzeba pomyśleć o dalszych krewnych i znajomych. Najbliższą przyjaciółkę pewnie zechcesz zobaczyć jak najszybciej, ale wszyscy pozostali powinni się powstrzymać z wizytami, póki dziecko nie okrzepnie. Jak dać im to do zrozumienia?

W dzisiejszych czasach dobrym pomysłem jest wysłanie do wszystkich znajomych e-maila ze zdjęciem dzidziusia i krótkimi informacjami – kiedy się urodził, ile waży, mierzy, jak się wszyscy czujecie itp.

A przy okazji można w grzeczny, a przy tym żartobliwy sposób napisać, że zapraszacie ich, jak najbardziej, ale mile widziani będą za 3–4 tygodnie, kiedy dziecko będzie starsze i silniejsze.

Taki zbiorczy mail zaoszczędzi wam czasu, bo nie trzeba będzie dzwonić do wszystkich po kolei i powtarzać tego samego. Ale rozmów telefonicznych też oczywiście nie unikniecie, zresztą e-maile i telefony to teraz – zwłaszcza dla młodej mamy – główne sposoby kontaktowania się ze światem.

Czytaj również: Kalendarz rozwoju dziecka - Tygodniowe dziecko (noworodek)

Narodziny dziecka - jak stworzyć więź z dzieckiem?

Wyłącz telefony i dzwonki

Problemem mogą być jednak telefony o zbyt późnej porze. Młodzi ludzie, zwłaszcza jeśli sami nie mają dzieci, prowadzą taki tryb życia, przy którym dzwonienie do znajomych o godzinie 22 czy 23 jest zupełnie normalne.

Może i dla was to było do niedawna normalne. Teraz jednak, kiedy pojawiło się dziecko, wasz odpoczynek i sen jest na wagę złota, dlatego znajomym i przyjaciołom trzeba powiedzieć wprost, że można do was dzwonić najpóźniej np. o godzinie 21.

Taką informację – w formie prośby – możecie umieścić w tym samym zbiorczym e-mailu, w którym obwieszczaliście przyjście na świat potomka. Jeśli mimo to późne telefony będą się powtarzać, po prostu wyłączajcie wieczorem aparaty.

Także w ciągu dnia warto wyciszyć telefon, by sygnał nie budził dziecka. Zbyt głośne dźwięki dzwonka do drzwi lub domofonu też mogą wyrwać maleństwo ze snu lub je przestraszyć. Dlatego na drzwiach dobrze jest powiesić kartkę z prośbą o nieużywanie dzwonka, a jeśli to nie poskutkuje – po prostu odłączyć go od prądu. Teraz spokój waszego dziecka (a zatem i wasz) jest przecież najważniejszy.

miesięcznik "M jak mama"