Odwiedzasz noworodka? Trzymaj się tych kilku ważnych zasad

2022-03-02 13:33

Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, wszyscy od razu chcą go odwiedzić. To naturalne! Jednak o tym, czy odwiedziny noworodka w danym momencie to dobry pomysł, powinni decydować tylko jego rodzice. Taką wizytę należy wcześniej z nimi ustalić. A zanim przekroczysz próg domu z noworodkiem, musisz też poznać inne zasady savoir vivre’u dla gości młodych rodziców.

Zasady savoir vivre’u dla gości młodych rodziców

i

Autor: Getty images Zasady savoir vivre’u dla gości młodych rodziców

Jeśli chcesz odwiedzić nowo narodzonego członka rodziny, nie rób tego bez zapowiedzi. Poczekaj na zaproszenie lub zapytaj o zgodę na odwiedziny jego rodziców. To, że jesteś dla nowo narodzonego dziecka osobą bliską, nie oznacza, że nie musisz szanować prywatności jego i jego rodziców. Oni wiedzą najlepiej, kiedy jest najlepszy czas na odwiedziny gości. Dopasują moment do samopoczucia mamy w połogu, a także do potrzeb malutkiego dziecka, które dopiero adaptuje się do nowych warunków. Zaplanują też wizyty gości tak, by jednocześnie nie było ich za dużo w otoczeniu maluszka.

Polecamy: Odwiedziny u noworodka mogą być niebezpieczne. Jak je ograniczyć?

Idąc z wizytą do noworodka, warto pamiętać, nie tylko o upominku dla niego, ale przestrzegać kilka ważnych zasad savoir vivre'u oraz bezpieczeństwa dla gości młodych rodziców. Spisaliśmy je w żołnierskich słowach poniżej. Dodalibyście coś do tej listy?

Spis treści

  1. Zrezygnuj z mocnych zapachów
  2. Nie korzystaj z dzwonka i domofonu
  3. Umyj ręce
  4. Nie całuj dziecka pod żadnym pozorem
  5. Odwołaj wizytę, jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy choroby
  6. Nie przedłużaj swojej wizyty
  7. Bądź miła i zatrzymaj swoje opinie dla siebie
  8. Zgoda na udostępnianie wizerunku dziecka
Co męczy niemowlaka?

Zrezygnuj z mocnych zapachów

Nowo narodzone dzieci są bardzo wrażliwe na zapachy. Woń perfum potrafi je rozdrażnić. Gdy bierzesz dziecko na ręce, przykładasz je do swojej klatki piersiowej, więc malec czuje perfumy wyjątkowo intensywnie. Nic dziwnego, że maluchy płaczą w objęciach cioć lub babć, które się do tej zasady nie stosują.

Przeczytaj: 4 rzeczy, których nie lubi niemowlę - co męczy i drażni niemowlaka?

Nie korzystaj z dzwonka i domofonu

Pamiętaj, że taki maluszek przesypia większą część dnia, więc jest naprawdę duże prawdopodobieństwo, że w trakcie twoich owiedzin będzie spał. Dzonek może go niepotrzebnie wybudzić lub przestraszyć. Lepiej oszczędzić mu dodatkowych, gwałtownych bodźców w tych pierwszych momentach jego życia. Nowe otoczenie już i tak jest dla niego ogromnym wyzwaniem.

Umyj ręce

Swoją wizytę zacznij od dokładnego umycia rąk (nie zaszkodzi też ich dezynfekcja). Nawet jeśli nie zamierzasz bezpośrednio dotykać maluszka, pamiętaj, że będziesz dotykała innych ogólnodostępnych powierzchni. Domownicy mogą łatwo przenieść z nich zarazki na maluszka.

Nie całuj dziecka pod żadnym pozorem

Nawet rodzice nie powinni całować noworodka w usta. Jama ustna dorosłego człowieka kolonizowana jest przez liczne mikroorganizmy, które mogą być szkodliwe dla noworodka. Najbardziej niebezpieczny dla dziecka jest wirus opryszczki pospolitej (Herpes Simplex Virus- HSV), który może doprowadzić nawet do śmierci. Równie niebezpieczne jest całowanie noworodka w ręce, które za chwilę znajdą się w jego buźce. Dla bezpieczeństwa dziecka i komfortu psychicznego świeżo upieczonych rodziców najlepiej w ogóle zrezygnować z całowania noworodka.

Polecamy: Matka ostrzega: "Wirus opryszczki o mało nie zabił mojego dziecka"

Odwołaj wizytę, jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy choroby

Drapanie w gardle, lekki katar, a nawet ból głowy to objawy, których nie możesz bagatelizować, wypierając się w odwiedziny do noworodka. Nawet jeśli u ciebie nie spowodują poważnej infekcji, dla noworodka mogą okazać się niebezpieczne np. doprowadzić do uciążliwego kataru, a nawet do zapalenia oskrzelików. Każda infekcja u tak małego dziecka to groźba hospitalizacji, która nie jest przyjemna zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy w połogu.

Nie przedłużaj swojej wizyty

Wizyta u noworodka nie powinna być długa. Nawet jeśli maluszek cały czas śpi i nie przejmuje się najazdem gości, to twoja obecność może być uciążliwa dla obolałej i zmęczonej mamy w połogu.

Bądź miła i zatrzymaj swoje opinie dla siebie

Mama, która uczy się opieki nad noworodkiem, ma prawo do popełniania błędów. Ma też prawo opiekować się swoim dzieckiem na swój własny sposób. Dlatego nie pytana o rady czy opinie, nie kieruj ich pod adresem młodej mamy. Nawet jeśli masz przy tym czyste intencje, twoja krytyka może być źle odebrana przez rodziców maluszka – zwłaszcza mamę w połogu, która teraz potrzebuje spokoju i akceptacji.

Zgoda na udostępnianie wizerunku dziecka

Fotorelacja z wizyty u nowego członka rodziny na Facebooku to dobry pomysł, pod warunkiem, że rodzice dziecka wyrazili na nią zgodę. Zapytaj o to wcześniej, a unikniesz niepotrzebnych nieporozumień w rodzinie.

Polecamy: Odwiedziny noworodka - tylko na twoich warunkach

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie