Pępek noworodka - 11 pytań o pępuszek noworodka

2022-01-19 15:03

Pępek noworodka często budzi niepokój u rodziców. Dlaczego kikut pępowiny ma czarny kolor? Czy pępek noworodka trzeba dezynfekować? Czy jego pielęgnacja nie sprawia dziecku bólu? Rozwiewamy wątpliwości młodych rodziców i podpowiadamy, jak pielęgnować pępek noworodka i po czym rozpoznać, czy goi się prawidłowo.

Pępek noworodka

i

Autor: Getty images Pępek noworodka wymaga specjalnego traktowania.

Dziecko w brzuchu mamy złączone jest z nią pępowiną – splotem dużych naczyń krwionośnych (dwóch żył i jednej tętnicy). To za jej pośrednictwem malec dostaje tlen oraz substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Tuż po urodzeniu pępowina nie jest już potrzebna, więc odcina się ją kilka centymetrów od skóry dziecka, zaś na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut pępowiny, na który lekarz zakłada specjalną plastikową zapinkę. Wtedy też pojawiają się pytania i wątpliwości. Oto 11 pytań o pępuszek noworodka.

Czytaj: Pępek noworodka: jak go pielęgnować?

Spis treści

  1. Czy to normalne, że kikut pępowiny ma czarny kolor?
  2. Jak należy pielęgnować pępek niemowlaka?
  3. Czy pielęgnacja pępka nie sprawia dziecku bólu?
  4. Jakie pieluszki powinien nosić noworodek, dopóki pępek się nie zagoi?
  5. Czy trzeba dezynfekować pępek niemowlaka?
  6. Czy kikut pępowiny trzeba smarować gencjaną?
  7. Czy dziecko można w tym czasie kąpać?
  8. Czy kikut pępowiny można okleić plastrem?
  9. Czy malec może być układany na brzuszku?
  10. Po jakim czasie kikut pępowiny odpadnie?
  11. Po czym poznać, że dzieje się coś złego z pępkiem noworodka?
Co męczy niemowlaka?

Czy to normalne, że kikut pępowiny ma czarny kolor?

Tak, tuż po porodzie pępek noworodka jest szaroniebieski. Potem stopniowo ciemnieje. Gdy wyschnie, twardnieje i robi się czarny.

Jak należy pielęgnować pępek niemowlaka?

Dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, trzeba go starannie oczyszczać, by do rany nie wdało się zakażenie. Zanim zaczniesz zabiegi wokół pępka, umyj ręce. Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem.

Zobacz także: Jak wygląda noworodek po porodzie?

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy noworodek przebywa w złych warunkach higienicznych (np. na ścianie w pokoju jest grzyb, w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność). Wówczas trzeba stosować preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Octenisept).

Jest to jednak zalecane przez lekarzy tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pępka noworodka – bez zalecenia lekarza albo położnej – nie zasypuj pudrem ani nie smaruj żadnym kremem.

Czy pielęgnacja pępka nie sprawia dziecku bólu?

Zabiegi higieniczne wokół pępka noworodka nie bolą – ani kikut, ani dno pępka nie są bowiem unerwione. Trzeba je jednak wykonywać delikatnie, by przypadkiem nie oderwać gojącego się strupka.

Jakie pieluszki powinien nosić noworodek, dopóki pępek się nie zagoi?

W sklepach sprzedawane są pieluszki z dziurką na pępek noworodka, jednak dziecko może nosić każdy rodzaj pieluszek. Trzeba tylko wywijać ich brzegi tak, by nie dotykały pępka lub wyciąć w nich otwór. Kikuta nic nie powinno bowiem uciskać ani ocierać.

Dowiedz się: 25 pytań o pielęgnację noworodka, które zadaje sobie każda mama

Czy trzeba dezynfekować pępek niemowlaka?

Nie. Kiedyś nie można go było moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut pępowiny (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.

Czy kikut pępowiny trzeba smarować gencjaną?

Nie – gencjana barwi na fioletowo i kikut, i skórę wokół niego, przez co nie sposób ocenić, czy pępek prawidłowo się goi.

Czy dziecko można w tym czasie kąpać?

Tak, należy normalnie kąpać dziecko, przemywając również pępek wodą z mydłem.

Czy kikut pępowiny można okleić plastrem?

Nie – robiąc to, łatwo doprowadzić do infekcji. Pod opatrunkiem skóra szybko zrobi się ciepła i wilgotna, a to idealne warunki do rozwoju bakterii. Gojenie się ranki przyspiesza świeże powietrze, dlatego brzuszek dziecka jak najczęściej powinien być odkryty.

Czy malec może być układany na brzuszku?

Dopóki nie odpadnie kikut, lepiej jest układać go na pleckach.

Po jakim czasie kikut pępowiny odpadnie?

Zazwyczaj po dwóch tygodniach od porodu. Czasem proces ten może przedłużyć się do trzech tygodni. Kikuta nie można odrywać, nawet gdy „wisi na włosku”. Może to bowiem spowodować powstanie blizny, a nawet doprowadzić do zakażenia. Jeśli pępek nie zagoi się w czwartym tygodniu życia malucha, skontaktuj się z lekarzem.

Po czym poznać, że dzieje się coś złego z pępkiem noworodka?

Jeśli z pępka sączy się ropna wydzielina podbarwiona krwią, pępek brzydko pachnie bądź skóra wokół niego jest zaczerwieniona, to znak, że doszło do infekcji. Jak najszybciej zgłoś się z dzieckiem do pediatry.

Czytaj: Dziwne objawy u noworodka - sine rączki, opuchnięte oczka, nagłe wzdrygnięcia

Jak dbać o skórę noworodka - pielęgnacja pępka, kąpiel niemowlęcia, ochrona skóry

miesięcznik "M jak mama"