Czym są perły zębowe? Te zmiany w buzi ma 4 na 5 maluchów [ZDJĘCIA]

2022-01-20 16:15

Perły Epsteina to biało-żółte cysty, tworzące się u noworodków na dziąsłach i podniebieniu. Przysparzają zmartwienia wielu świeżo upieczonym mamom - występują u 80 proc. narodzonych dzieci. Nie ma się jednak czego obawiać: perły zębowe to zupełnie niegroźna przypadłość. Jeśli jednak pojawią się u niemowląt mogą zostać pomylone z groźniejszymi zmianami.

niemowlę dziąsła

i

Autor: Getty Images Czym są perły zębowe u niemowląt?

Perły Epsteina, nazywane też torbielami dziąsłowymi lub perłami dziąsłowymi, pojawiają się wyłącznie u noworodków. Badania amerykańskich naukowców z National Institutes of Health potwierdzają występowanie pereł Epsteina u 80 procent noworodków.

Dzieci, które dopiero co opuściły brzuch mamy, muszą się przyzwyczaić do warunków panujących w nowym środowisku. Zmiany te znane są w medycynie od bardzo dawna, zostały odkryte już w XIX wieku, a dokładniej w 1880 r. przez czeskiego pediatrę Aloisa Epsteina.

Spis treści

  1. Grudki na podniebieniu i dziąsłach - przyczyny
  2. Torbiel dziąsłowa: objawy
  3. Perły zębowe - czy trzeba leczyć?
  4. Jak wyglądają perły zębowe? GALERIA
Afty u dzieci

Grudki na podniebieniu i dziąsłach - przyczyny

W jaki sposób dochodzi do powstania pereł Epsteina buzi noworodka? Jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży w łonie matki szczęka dziecka łączy się z podniebieniem. W wyniku tego procesu błona śluzowa zostaje "uwięziona" między jednym a drugim, co skutkuje pojawieniem się właśnie takich biało-żółtych wykwitów.

Zobacz: Kalendarz ząbkowanie - kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne u dzieci?

Powstanie pereł zębowych jest więc zupełnie niezależne od dobrych chęci mamy i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia jej i jej dziecka. Te małe grudki są wypełnione keratyną, a ich biały kolor i lekko połyskująca struktura sprawia, że jeśli pojawią się a dziąsłach, rodzice mylą je niekiedy z pierwszymi mleczakami

Torbiel dziąsłowa: objawy

Perły Epsteina są zlokalizowane po obu stronach szwu, który łączy podniebienie twarde. Zazwyczaj mają 1-3 mm średnicy. To torbiele listewki dziąsłowej, które wyglądają jak cysty lub grudki. Zazwyczaj są biało-żółtego koloru i mają delikatny połysk, stąd ich nazwa. 

Sprawdź: Czy mleczaki trzeba leczyć?

Perły Epsteina bywają często mylone z innymi wykwitami na dziąsłach noworodków - guzkami Bohna. Guzki Bohna wyglądają niemal tak samo, ale występują w innych miejscach w buzi niż perły Epsteina - nie w miejscu szwu łączącego podniebienie twarde. W perłach Epsteina znajdują się komórki nabłonka i błony śluzowej. 

Perły zębowe - czy trzeba leczyć?

Opisując sposoby, jakimi można się pozbyć pereł Epsteina z buzi dziecka, trzeba najpierw zaznaczyć jedną ważną kwestię. Te wykwity nie powodują u dziecka bólu, w ogóle ich nie czuje. Może wyglądają groźnie, podobnie do aft, często męczących dorosłych, ale ich obecność na podniebieniu z całą pewnością nie łączy się z bólem.

Co trzeba zrobić, żeby perły Epsteina zniknęły? Zupełnie nic. Zanikają samoczynnie, już po kilku tygodniach od porodu.

Dowiedz się: Zajady u dziecka - przyczyny, leczenie

Jeśli zaobserwujemy perły Epsteina w buzi nieco starszego dziecka - w okresie niemowlęcym, skonsultujmy się z lekarzem. On precyzyjnie określi, czy objawy zostały dobrze zdiagnozowane. Perły Epsteina nie są co prawda groźne dla zdrowia, ale niedoświadczonemu oku łatwo je pomylić z innymi wykwitami.

Pleśniawki, grzybicze zapalenie jamy ustnej i rzadko występujące zęby płodowe wyglądają bardzo podobnie. Te ostatnie mogą drażnić malucha i pierś mamy podczas ssania i zostać przez noworodka połknięte lub poranić jego język.

Jak wyglądają perły zębowe? GALERIA