Pielęgnacja noworodka. Jak bezpiecznie opiekować się niemowlakiem?

2015-04-03 12:20

Pielęgnacja noworodka wielu rodziców zwyczajnie przeraża: boją się, że maleńkiemu niemowlęciu mogą przez swoją nieostrożność czy nieskoordynowane ruchy niechcący wyrządzić krzywdę. Jak pielęgnować noworodka, by zapewnić mu bezpieczeństwo?

Pielęgnacja noworodka

i

Autor: thinkstockphotos.com W pielęgnacji noworodka rodzice powinni pamiętać o... zdrowym rozsądku.

Spis treści

  1. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? WIDEO
  2. Dbaj o skórę niemowlaka
  3. Stosuj odpowiednie kosmetyki
  4. Polecamy wideo: Kąpiel niemowlaka

Niemowlak zsuwający się z leżaczka kąpielowego i zanurzający się w wanience wypełnionej wodą to jeden z koszmarów, który dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców. Ale dużo częstsze są przypadłości bardziej prozaiczne, jak choćby podrażnienia spowodowane niewłaściwym lub za słabo spłukanym kosmetykiem czy zaczerwienienia wynikające ze zbyt silnego pocierania. Dlatego właśnie warto zaznajomić się z zasadami bezpiecznej pielęgnacji, zebranymi w Standardach Opieki Medycznej nad Noworodkami w Polsce i stosować je podczas codziennej pielęgnacji noworodka.

Pierwsze tygodnie z noworodkiem: instrukcja postępowania z dzieckiem

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka? WIDEO

Dbaj o skórę niemowlaka

Wielu młodych rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że noworodek dotykany jest kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset razy na dobę. Często ma to miejsce podczas pielęgnacji – zmiany pieluszki, mycia czy smarowania balsamem. Niemowlak bardzo potrzebuje dotyku rodzica, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jednak musi to być dotyk łatwy do zniesienia dla kogoś, kto dopiero poznaje świat, a więc bardzo delikatny.

Oczywiste jest to, że przenosząc malca, podtrzymujemy główkę, która bezwładnie opada. Mniej oczywiste – że podczas przewijania nie unosimy za nóżki, myjąc paszki, nie ciągniemy za rączkę, a skóry malca nie pocieramy, gdyż jest na tyle słaba, że może to  ją podrażnić.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Warto też uważać podczas zabiegów, przy których używamy wody. Mimo że niemowlak spędził dziewięć miesięcy otoczony przez wody płodowe, ta z kranu nie zawsze służy jego skórze. Mitem jest na przykład to, że nawilża. Kąpiel, zwłaszcza długa i w samej wodzie bez dodatków środków myjących, może sprawić, że skóra dziecka zacznie się przesuszać. Mycie w samej wodzie obniża też pH skóry, co może być przyczyną podrażnień. Przypadki, gdy niemowlę topi się podczas kąpieli są rzadkie, jednak zdarzają się – dlatego warto pilnować, by woda podczas kąpieli sięgała linii bioder maluszka (ok. 5 cm licząc od dna).

Potówki u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie

Polecamy wideo: Kąpiel niemowlaka