Pocałunek anioła to poetycka nazwa jednego ze znamion niemowlęcych. Wbrew pozorom małe dzieci mają je często. Mogłoby się wydawać, że skóra dziecka jest zawsze gładka, delikatnie zaróżowiona i pozbawiona wszelkich znamion, plamek, wyprysków czy porów. Nic bardziej mylnego.
Spis treści
- Czym jest pocałunek anioła?
- Czym są znamiona naczyniowe, takie jak pocałunek anioła?
- Rodzaje znamion naczyniowych
- Jak leczyć pocałunek anioła i inne naczyniaki?
- Czym są znamiona barwnikowe?
- Inne zmiany na skórze dziecka
Nie wiesz, jak wyglądają znamiona u dziecka? Obejrzyj naszą galerię i naucz się je rozpoznawać
Czym jest pocałunek anioła?
Pocałunek anioła to znamię, które należy do grona naczyniaków. Pocałunki anioła są bardzo podobne do innych naczyniaków, które są nazywane uszczypnięciami bocianów. To właśnie one mają dość charakterystyczny kształt, bo zamiast okrągłych plamek, mamy tu trójkątne znamię, które przypomina odciśnięcie bocianiego dziobu.
Pocałunki anioła są podobne, ale występują na powiekach. Mogą być malutkie, a mogą też pokrywać część powieki.
Pocałunki anioła nie bolą i nie wymagają żadnego leczenia. Znikają zazwyczaj same w wieku przedszkolnym. Jeśli jednak znamię nie znika, można udać się do dermatologa i ewentualnie zdecydować się na usunięcie znamienia przy pomocy lasera.
Czytaj: Zmiany skórne u niemowląt: plamki, wysypka, naczyniaki na skórze niemowlaka
Dziecko po porodzie. Jak wygląda noworodek po porodzie?
Czym są znamiona naczyniowe, takie jak pocałunek anioła?
Znamiona naczyniowe powszechnie określane są jako naczyniaki. To nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne, które na skórze pojawiają się jako czerwone plamy różnej wielkości. Dla dziecka są zupełnie bezbolesne, nie swędzą, nie można się nimi zarazić.
Najczęściej występują na twarzy i tułowiu. Rzadko mogą pojawić się na nogach lub ramionach. Co ciekawe, częściej występują u dziewczynek niż u chłopców.
Nie da się ukryć, że naczyniaki mogą początkowo budzić spory niepokój u rodziców, jednak nie ma się czym martwić, ponieważ naczyniaki stanowią jedynie drobny kosmetyczny defekt. Co ważne, nie muszą pojawić się u rodzeństwa dziecka, które ma naczyniaka.
Rodzaje znamion naczyniowych
Można wyróżnić kilka rodzajów zmian naczyniowych, które najczęściej pojawiają się na dziecięcej skórze. Są to:
- naczyniaki zwykłe - pojawiają się na skórze dziecka niedługo po narodzinach. Charakteryzują się tym, że są jasnoczerwonymi i wypukłymi plamkami. Najczęściej znikają same w ciągu kilku lat lub szybciej.
- naczyniaki płaskie - najczęściej występują na karku, czole czy powiekach. Mają barwę czerwoną lub różowo-czerwoną, ale też łososiową. Są płaskie i mają wyraźne brzegi. Ich cechą charakterystyczną jest przybieranie intensywniejszej barwy podczas wysiłku (np. płaczu, krzyku) lub wyższej temperatury. Co ważne, z czasem nie znikają tak jak naczyniaki zwykłe, ale mogą stać się bledsze. Naczyniaki płaskie można usunąć laserem, gdy dziecko jest starsze.
- naczyniaki jamiste - są miękkie, wypukłe i mają intensywny czerwony kolor lub są sino czerwone. Przypominają truskawkę. Pojawiają się u około 10 procent noworodków i znikają pomiędzy piątym a dziesiątym rokiem życia. Naczyniaki jamiste szybko rosną w 1 roku życia dziecka, a potem ich rozrost gwałtownie się zatrzymuje. Ten rodzaj naczyniaków również nie wymaga leczenia.
Jak leczyć pocałunek anioła i inne naczyniaki?
Każde znamię warto skonsultować z lekarzem, ale naczyniaki nie wymagają specjalistycznego leczenia. Warto je obserwować, chronić przed urazami, a także opalaniem. Naczyniaki bez problemu można myć czy smarować balsamami. Na pewno trzeba zwrócić szczególną uwagę na naczyniaki, które:
- krwawią lub sączy się z nich wydzielina,
- szybko się powiększają,
- bolą,
- zmieniają kolor,
- położone są w miejscu, które utrudnia widzenie, jedzenie.
Czym są znamiona barwnikowe?
Oprócz naczyniaków na skórze dziecka mogą się pojawić także znamiona barwnikowe, do których zaliczamy: pieprzyki, brodawki, piegi, myszki, plamki na głowie, plamę mongolską, plamę soczewicową, plamę po kawie z mlekiem.
Pieprzyki - są znamionami o różnej wielkości, pojawiają się zaraz po urodzeniu i potem przez całe życie. Większość z nich jest niegroźna, ale nie powinno się ich wystawiać na intensywne promieniowanie UV, ponieważ mogą przekształcić się w zmiany na tle nowotworowym.
- Brodawki - te znamiona przypominają grudki. Są jasne i mogą być płaskie. Najczęściej pojawiają na twarzy lub na kończynach, gdzie występuje ich wypukły rodzaj, zwany kurzajkami. Nie zagrażają zdrowiu.
- Piegi - są uwarunkowane genetycznie i najczęściej występują u dzieci z jasną karnacją. Mogą pojawić się na twarzy, ramionach, plecach, dekolcie, a nawet na rękach.
- Myszki - najczęściej pojawiają się na skórze od razu po urodzeniu. Nie stanowią zagrożenia, jeśli nie są narażone na otarcia czy promienie UV. Mogą jednak być źródłem czerniaka, zwłaszcza gdy dziecko jest obciążone genetycznie chorobami nowotworowymi.
- Plama mongolska - pojawia się na pośladkach i w części lędźwiowej kręgosłupa, ma szarą lub bladoniebieską barwę. Najczęściej znika około piątego roku życia.
- Plamy na głowie - najczęściej są to zmiany łojotokowe, które usuwa się laserem koło pierwszego roku życia.
- Plamy po kawie z mlekiem - takie plamy pojawiają się w różnych częściach ciała i są różnej wielkości. Pojedyncza plama nie stanowi zagrożenia, jeśli jednak jest ich kilka (ponad pięć) to warto skonsultować to z lekarzem. Może się okazać bowiem, że świadczy to o wystąpieniu nerwiakowłókniakowatości.
- Plama soczewicowa - pojawia się często w okresie niemowlęcym i ma ciemnobrązowy kolor. Nie zagraża dziecku i nie jest zmianą nowotworową. Może występować w dwóch wersjach - słonecznej - pojawia się przez intensywne promieniowa słoneczne, a także atramentowej - ma nieregularne linie, mały rozmiar i ciemniejszą barwę.
Inne zmiany na skórze dziecka
Oprócz wyżej wymieniony znamion na skórze dziecka mogą się pojawić także inne, związane z chorobami np. grzybica lub wysypka. Grzybicę można najczęściej zauważyć na twarzy, szyi lub rękach. Na skórze tworzą się wtedy okrągłe lub owalne plamy, które się łuszczą i mają lekko czerwony kolor, a także wyraźne granice.
Grzybica jest chorobą zakaźną i bardzo uciążliwą. Charakteryzuje się silnym swędzeniem. Konieczna jest więc wizyta u dermatologa i wdrożenie leczenia.
Z kolei wysypki towarzyszą często chorobom zakaźnym wieku dziecięcego, np. ospie wietrznej, różyczce, trzydniówce, szkarlatynie, rumieniowi zakaźnemu, ale także uczuleniom czy podrażnieniom skóry. Jeśli wysypka nie znika w ciągu trzech dni, konieczna jest wizyta u lekarza.