Przepuklina pępkowa to dosyć częsta dolegliwość. To nic innego jak jelita dziecka, które na skutek np. płaczu zostają wypchnięte w okolice pępka. Zwykle leczenie przepukliny pępkowej nie jest skomplikowane i zazwyczaj wchłania się ona sama. W szczególnych przypadkach wymagana jest interwencja chirurga.
Spis treści
- Co to jest przepuklina pępkowa?
- Jak powstaje przepuklina pępkowa
- Objawy przepukliny pępkowej (jak wygląda przepuklina pępkowa?)
- Jak postępować w przypadku przepukliny pępkowej?
- Przepuklina pępkowa u niemowląt - leczenie i operacja
- Kiedy operacja przepukliny pępkowej
Co to jest przepuklina pępkowa?
Przez pierścień pępkowy podczas wysiłku uwypuklają się jelita, które bardzo łatwo odprowadzić, czyli „schować” z powrotem do brzuszka. Przepuklinę pępkową mają często wcześniaki oraz może się też pojawiać u niemowląt, które często płaczą, np. występuje u nich kolka, zaparcia.
Jak powstaje przepuklina pępkowa
Niemowlęta mają jeszcze słabe mięśnie, dlatego w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych powstają niekiedy luki. Gdy niemowlę zaczyna płakać, krzyczeć lub z wysiłkiem próbuje się załatwić, mięśnie nie wytrzymują ciśnienia, które pojawia się w brzuszku: jelita zostają rozepchnięte od środka, a napotykając na lukę – wysuwają się przez nią na zewnątrz. Tak powstaje przepuklina. Zazwyczaj takie słabe miejsca znajdują się w okolicy pępka niemowlaka i to właśnie przepuklina pępkowa jest najczęstszą dolegliwością noworodków i małych dzieci.
Przeczytaj także: Przepuklina brzuszna - objawy, leczenie, kiedy operacja?
Objawy przepukliny pępkowej (jak wygląda przepuklina pępkowa?)
Zastanawiasz się jakie się objawy przepukliny pępkowej i czy możesz ją przegapić? Jeśli zauważysz charakterystyczny „balonik” w okolicy pępka niemowlaka (może mieć wielkość orzecha włoskiego lub mandarynki), to zapewne będzie przepuklina. Nie martw się jednak – przepuklina pępkowa u dzieci nie jest niebezpieczna, gdyż nie zagraża życiu. Koniecznie udaj się jednak do lekarza, by potwierdził diagnozę i nauczył cię, jak prawidłowo postępować z dzieckiem, który ma przepuklinę pępkową. Uciskanie uwypuklenia, np. ubrankiem czy pieluszką, nie jest dla dziecka bolesne, podobnie jak sama dolegliwość, jaką jest przepuklina pępkowa.
Jak postępować w przypadku przepukliny pępkowej?
Jeśli pediatra stwierdzi, że przepuklina pępkowa u niemowlaka jest niewielka, zaleci częste kładzenie dziecka na brzuszku – taka pozycja wzmacnia mięśnie, poza tym jelita są w naturalny sposób uciskane i nie mogą wydostać się na zewnątrz. Powie też, by w miarę możliwości ograniczyć płacz dziecka: małego marudę trzeba często karmić, by nie oznajmiał głodu krzykiem. Warto zwrócić uwagę na swoją (jeśli karmisz piersią) i jego dietę, by wyeliminować kolki i zaparcia.
Przeczytaj: Niemowlak na brzuchu - jak i kiedy kłaść dziecko na brzuchu?
Przepuklina pępkowa u niemowląt - leczenie i operacja
Jeżeli lekarz stwierdzi, że przepuklina pępkowa jest dość duża, zleci być może zaklejanie jej plastrem przytrzymującym mięśnie – taki zabieg wykonuje lekarz lub pielęgniarka - chociaż od takich metod leczenia przepukliny pępkowej u niemowląt już się odchodzi. Plaster podtrzymujący mięśnie nakleja się na pępek po wcześniejszym odprowadzeniu przepukliny i pozostawia go na 2 tygodnie (plastry można moczyć w czasie kąpieli). Po tym czasie nakleja się nowy. Cała kuracja trwa od jednego do kilku miesięcy. Coraz częściej pediatrzy odchodzą jednak od tego sposobu leczenia przepukliny pępkowej ze względu na słabą skuteczność oraz odczyny alergiczne, które pojawiają się u wielu dzieci w miejscu, gdzie skóra niemowlaka styka się z klejem. Jest jednak nadal wielu zwolenników plastrów na przepuklinę, dlatego jeśli masz dylemat – naklejać czy nie – udaj się do pediatry, do którego masz duże zaufanie i zdaj się na jego opinię dotyczącą leczenia przepukliny u niemowlaka.
Kiedy operacja przepukliny pępkowej
Przepuklina pępkowa u niemowląt mija samoistnie, gdy mięśnie dziecka wzmocnią się. W rzadkich przypadkach, gdy tak się nie dzieje i przepuklina pępkowa nie zniknie, chirurg decyduje się na jej zoperowanie. Zabieg operacyjnego leczenia przepukliny pępkowej polega na zszyciu otworu w powłokach brzusznych i wykonywany jest w 6.–7. roku życia dziecka. Dolegliwość ta nie jest dziedziczna – jeśli twoje dziecko ma przepuklinę pępkową, nie oznacza to, że kolejne dzieci też będą na nią chorowały.
Przeczytaj: Objawy kolki: jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?
miesięcznik "M jak mama"