Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać na pierwsze tygodnie?

2022-09-21 14:25

Ubranka dla noworodka wybieramy zwykle w standardowym rozmiarze 56. Ale czasem noworodek rodzi się mniejszy lub większy niż to zazwyczaj bywa. Jeśli mama wie o tym wcześniej, może zdecydować, czy wybrać większy rozmiar ubranek dla noworodka, czy kupić te mniejsze.

noworodek

i

Autor: Getty Images Jaki rozmiar ubranek dla noworodka kupować?

Jaki rozmiar ubranek kupić dla noworodka? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, Przecież nie wiadomo tak naprawdę, czy dziecko urodzi się duże czy małe? Pomiary z USG nie są precyzyjne, poza tym maluch może w ostatnich tygodniach sporo urosnąć....

Podpowiadamy, jaki rozmiar ubranek kupić dla noworodka i co zrobić, gdy dziecko urodzi się zbyt duże lub zbyt małe, jak na niemowlęce standardy.

Spis treści

  1. Czym się kierować przy wyborze rozmiaru śpiochów?
  2. Gdy dziecko rodzi się małe…?
  3. Jakie ubranka dla wcześniaka?
  4. Gdy dziecko rodzi się duże…?
  5. Jak przewidzieć rozmiar noworodka?
  6. Co kupić dla noworodka?
  7. Wybór wózka i fotelika
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Czym się kierować przy wyborze rozmiaru śpiochów?

Ubranka dla dzieci w wieku od urodzenia do 2.–3. miesiąca życia zazwyczaj mają rozmiar 56 cm. Jednak nie wszystkie maluchy rodzą się takie same. 

Zdarza się więc – i to wcale nie tak rzadko – że ubranka w rozmiarze 56 cm wcale nie będą na nasze dziecko pasowały: mogą z niego spadać albo przeciwnie – od początku będą przyciasne.

Bo na to, jak duży będzie noworodek po urodzeniu, wpływ ma wiele czynników:

  • geny,
  • choroby mamy w trakcie ciąży (np. cukrzyca ciążowa),
  • sposób jej odżywiania się,
  • a także tydzień ciąży, w którym maluszek przyszedł na świat.

Dlatego, choć w wielu poradnikach przeczytasz zapewne, żeby zanadto nie zwlekać z kompletowaniem wyprawki, to jednak niektóre jej elementy, zwłaszcza ubranka, najbezpieczniej jest kupować dopiero po ostatnim badaniu USG, na którym lekarz ocenia w przybliżeniu długość dziecka oraz to, czy jest ona w normie dla tygodnia ciąży, czy też dziecko jest zbyt duże lub za małe.

Bo właśnie wtedy najłatwiej będzie zdecydować, czy kupić standardowy zestaw ubranek w rozmiarze 56 cm (i kilka większych, na wszelki wypadek), czy też od razu zacząć zakupy od rozmiaru 62 cm (zazwyczaj ubranka takie pasują na noworodki ważące około 4 kg i mierzące 56–61 cm) i  dokupić kilka w rozmiarze 68 cm.

Czytaj: Wyprawka do szpitala: co do torby dla noworodka i mamy. ŚCIĄGAWKA

Jak urodzić i nie zwariować? Odpowiada Autorka książki „W oczekiwaniu na dziecko”

Gdy dziecko rodzi się małe…?

Przedwczesne narodziny zawsze są niemiłym zaskoczeniem dla rodziców – zdarza się, że malec rodzi się na tyle wcześnie, że mama nawet nie zaczęła jeszcze myśleć o przygotowaniu wyprawki.

To jednak najmniejszy problem: tuż po narodzinach wcześniak przez pewien czas musi zostać w szpitalu, z którego wyjdzie dopiero, gdy osiągnie odpowiedni wzrost i wagę, i gdy pozwoli na to jego stan zdrowia.

W tych warunkach nie potrzebuje jeszcze ubranek, a mama ma czas, by spokojnie uzupełnić wyprawkę. Podobna sytuacja często występuje u dzieci z hipotrofią, czyli niską masą urodzeniową.

Dla nich również zbyt duże są zwykle ubranka w rozmiarze 56 cm – ich waga nie przekracza 2500 g, i po porodzie (który z powodów medycznych może być zakończony przedwcześnie przez cesarskie cięcie) także często muszą zostać przez pewien czas w szpitalu.

W obu przypadkach z zakupem wyprawki najlepiej poczekać, aż lekarz neonatolog da sygnał, że maluszek wkrótce zostanie wypisany – wtedy rozmiar ciuszków dopasujesz do aktualnej długości dziecka (z lekkim zapasem), a rozmiar pieluszek – do wagi dziecka.

Jakie ubranka dla wcześniaka?

Zakup ubranek dla tak małych dzieci bywa wyzwaniem. O ile typ ubranek nie różni się od tych, jakie trzeba kupić noworodkowi o standardowych rozmiarach – trzeba kupić body, kaftaniki czy śpioszki – o tyle ciągle problemem jest ich dostępność.

Ubranka w rozmiarach 32, 38, 44, 46 czy 48 cm najłatwiej jest kupić przez internet, na stronach specjalistycznych sklepów – ich listę można znaleźć np. na stronie fundacji Wcześniak Rodzice – Rodzicom: www.wczesniak.pl/sklepy/.

Ich zakup to nie tylko kwestia wygody dla maluszka czy komfortu ubierania go, ale też ulga dla psychiki mamy lub taty, którym standardowe (czyli za duże) ubranka przypominają o tym, że noworodek urodził się za wcześnie bądź z zaburzeniami.

Gdy dziecko rodzi się duże…?

Jeśli już po porodzie okaże się, że dziecko jest dłuższe niż przeciętny noworodek, to najpewniej nie zmieści się również w ubranka w rozmiarze 62 cm.

W takiej sytuacji rodzice mają ułatwione zadanie, gdyż po prostu muszą wyposażyć malucha w ubranka w rozmiarze 68 (jeśli dziecko ma 62–67 cm wzrostu) lub nawet 74 (jeśli ma 68–73 cm wzrostu, choć takie noworodki rodzą się niezwykle rzadko).

Warto pamiętać o tym, że istotna jest także tkanina – noworodek, który urodzi się duży, powinien być ubierany w elastyczne i wygodne ubranka. U takich maluchów znaczący jest także sposób zapinania ubranek: aby spodenki nie uciskały, zamiast guzików powinny mieć gumki w pasie.

Warto także wiedzieć, że niektórych zbyt małych ubranek wcale nie trzeba od razu wyrzucać: w sklepach dostępne są np. specjalne „przedłużacze” do body i śpioszków, które pozwalają dopasować je również do dłuższego dziecka niż przeciętne.

Do wagi malca trzeba też dopasować pieluszki: muszą pasować rozmiarem (dla dziecka o wadze 3–6 kg kupujemy te oznaczone cyfrą 2), ale też mieć elastyczne boczki, dzięki którym nie będą uciskały delikatnego ciałka.

Przeczytaj: W czepku urodzony - co taki poród oznacza dla dziecka?

Jak przewijać niemowlę?

Jak przewidzieć rozmiar noworodka?

Warto podkreślić, że chociaż z reguły noworodek po urodzeniu waży około 3,5 kg, to także szczuplejsze dzieci, ważące około 2,5 kg, jak i te ważące 4,5 kg określane są przez specjalistów jako zdrowe i rozwijające się dobrze.

Orientacyjną masę płodu można poznać podczas badania USG wykonywanego w 28.–32. tygodniu ciąży (zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników), które określa także pozostałe parametry dziecka, w tym obwód głowy i brzucha.

Należy jednak pamiętać, że badanie obarczone jest marginesem błędu, który wynika m.in. z tego, że dziecko jest skulone, przez co niemożliwa jest dokładna ocena jego wzrostu i masy ciała. Aby jednak zmniejszyć zaskoczenie związane z wymiarami malucha i jeszcze przed urodzeniem oszacować jego wielkość, warto przyjrzeć się innym członkom rodziny.

Jest to istotne, gdyż czynniki genetyczne odgrywają tu bardzo dużą rolę i odzwierciedlają nie tylko wygląd rodziców, lecz także dziadków bądź pradziadków, choć oczywiście możliwe jest, że niskim rodzicom urodzi się duże dziecko.

Czytaj: Makrosomia - kiedy waga noworodka jest zbyt duża

Co kupić dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka powinna zawierać m.in. body z krótkimi i długimi rękawami, pajacyki, kaftaniki, śpiochy, a także dodatki takie jak czapeczki i skarpetki. Z reguły zaleca się, by z każdego z powyższych rodzajów ubranek mieć po 5–6 sztuk.

Decydując się na ich konkretny rozmiar, trzeba pamiętać, że jeśli lekarz na USG stwierdził, że dziecko będzie mniejsze lub większe i nie wpasuje się w standardowe rozmiary, należy skompletować wyprawkę w oparciu o dane o swoim dziecku.

A więc jeśli będzie ważyło powyżej 4 kg – trzeba kupić ubranka większe niż rozmiar 62, a jeśli będzie ważyło poniżej 3 kg – mniejsze niż rozmiar 56. Oczywiście, nie zaszkodzi mieć kilka ubranek także w innych rozmiarach (np. 52 dla dziecka poniżej 50 cm, a 68 – dla dziecka mającego 62–67 cm), co będzie szczególnie przydatne, jeśli jednak przewidywania z bdania USG się nie sprawdzą.

Zobacz: Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię zaskoczą

Mniejsze rozmiary ubranek będą przydatne także wtedy, gdy dziecko urodzi się przed terminem. Ponadto warto także pamiętać, że chociaż kompletna wyprawka umożliwia spokojne przeżycie pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka, to jego masa ciała i wzrost szybko się zmieniają, przez co ten początkowy etap jego życia nie wymaga wyposażenia go w wiele ubranek.

Od w pełni skompletowanej wyprawki lepiej sprawdzi się sposób, który stosuje już wiele mam – polega na przygotowaniu jeszcze w trakcie ciąży listy poszczególnych produktów w różnych rozmiarach i gdy po porodzie będzie już wiadomo, jakie konkretnie wymiary ma dziecko, wystarczy dokupić ich większą ilość.

Będzie to idealne zadanie dla taty, któremu listę – gotową do zamówienia – warto przekazać wcześniej. A kiedy maluszek będzie już na świecie, tata za pomocą kilku kliknięć dokona zakupu w sklepie internetowym bądź – jeśli woli – w stacjonarnym.

Zobacz: Jak uśpić niemowlę bez kołysania? Ta wiedza ci się przyda...

Te gadżety na spacer z niemowlakiem warto mieć:

Wybór wózka i fotelika

Jeśli spodziewacie się, że wasze dziecko będzie większe lub mniejsze niż przeciętny noworodek, warto również mądrze wybierać pozostałe produkty do jego wyprawki. Szczególnie te, których zbyt mały rozmiar może szybko przysporzyć problemów.

W wózku ważne są długość i szerokość gondoli

Gondole mają różne rozmiary i ma to znaczenie w codziennym użytkowaniu. Są gondole, które w środku mają długość niewiele ponad 70 cm, i takie, których długość dochodzi do 90 cm. Podobnie jest z szerokością, która waha się od 30 do 40–50 cm.

Mając do wyboru kilka modeli, najlepiej wybrać wózek jak największy, bo wystarczy na dłużej. Noworodek jest malutki, ale szybko urośnie.

Ważne, by niemowlę w wieku 6–7 miesięcy (wtedy zwykle przesadzane jest do spacerówki) miało wokół siebie tyle miejsca, aby swobodnie mogło poruszać nóżkami i rączkami, i żeby w gondoli oprócz dziecka zmieścił się także ciepły śpiworek.

W spacerówce patrz na wymiary, obciążenie i kółka

Wybrana spacerówka dla cięższego dziecka powinna mieć niewielką wagę (6–10 kg), a także duży udźwig – minimum 15 kg. Warto zwrócić uwagę także na długość i szerokość siedziska – optymalne wymiary to 90 cm i minimum 35 cm. Istotne jest także, aby spacerówka miała stabilne, duże koła – o średnicy minimum 15–16 cm.

Fotelik samochodowy dla nietypowego malucha

To od niego zależy bezpieczeństwo dziecka w samochodzie, fotelik musi być więc odpowiednio dopasowany. Nie jest to proste, gdy maluch rodzi się dużo mniejszy niż standardowo, bo wówczas wokół siebie ma za dużo miejsca, przez co może przyjmować niezbyt komfortową pozycję.

Warto wtedy dokupić wkładkę redukcyjną, która zmniejszy nadmiar wolnej przestrzeni – można ją wyjąć, kiedy dziecko podrośnie.

Z kolei gdy malec rodzi się bardzo duży, rozwiązania są dwa:

  • można kupić standardowy fotelik z grupy 0+, odpowiedni dla dzieci o wadze do 13 kg, i wymienić go, gdy przyjdzie na to pora,
  • albo od razu zainwestować w model, który rośnie razem z dzieckiem i jest odpowiedni nie tylko dla noworodków, lecz także dla starszych maluchów. 

Zobacz też: Główka noworodka - jak wygląda tuż po porodzie?

Fotelik, który uratuje życie twojego dziecka

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką