Skala Apgar - punktacja noworodka

2012-11-08 13:14

Skala Apgar służy do oceny stanu zdrowia dziecka zaraz po porodzie. Położna lub lekarz neonatolog oceniają stan noworodka, kierując się pięcioma parametrami. Na tej podstawie przyznają dziecku punkty - maksymalnie 10.

skala apgar

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Skala Apgar - ile dziecko może dostać punktów?
  2. Skala Apgar - kiedy się wykonuje badanie?

Skala Apgar pozwala dokonać oceny dziecka już po pierwszej minucie życia. Lekarz lub położna bierze pod uwagę pięć parametrów: czynność oddechową, czynność serca (liczba uderzeń na minutę), zabarwienie skóry, napięcie mięśni oraz reakcję na bodźce. W każdej kategorii dziecko otrzymuje od 0 do 2 punktów, więc maksymalna liczba punktów to 10.

Skala Apgar - ile dziecko może dostać punktów?

  • 8–10 punktów, dziecko uznawane jest za zdrowe i dobrze przystosowane do życia;
  • 5 lub mniej punktów oznacza, że malec potrzebuje szybkiej pomocy medycznej.

Skala Apgar - kiedy się wykonuje badanie?

Ocenę w skali Apgar powtarza się po trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia. Optymalnie powinno się to odbywać bez zabierania noworodka z piersi mamy, ale w praktyce ten pierwszy kontakt często trwa zaledwie 2–3 minuty. Potem malec zostaje osuszony (nie powinien być jeszcze myty) i umieszczony w tzw. kąciku cieplnym. Tam pielęgniarka zakłada mu na rączkę opaskę z danymi matki i dokonuje pomiarów ciała (masa, długość całkowita, długość ciemieniowo-siedzeniowo-piętowa, obwód głowy, klatki piersiowej i brzucha). Następnie dziecko ogląda lekarz neonatolog, aby wykluczyć poważne wady wrodzone oraz sprawdzić drożność przełyku i odbytu (to ważne badanie przed rozpoczęciem karmienia), a także obecność tętna na tętnicach udowych. Zwykle to pierwsze badanie jest krótkie i pobieżne (dokładniejsze odbywa się później). Po nim malec zostaje przekazany rodzicom i zwykle już do końca pobytu w szpitalu będzie przebywał z mamą (w specjalnym, wysokim łóżeczku na kółkach). Pod warunkiem, że urodził się zdrowy, w dobrej formie i nie jest wcześniakiem.