Świeżo upieczeni rodzice bywają nieco oszołomieni przyjściem niemowlaka na świat. Pojawienie się dziecka wywołuje ogromną rewolucję w ich życiu. Muszą oswoić się z myślą, że stali się odpowiedzialni za maluszka i nauczyć się nowych umiejętności w zakresie pielęgnacji noworodka.
Spis treści
- Czym jest i jak wygląda smółka?
- Co zawiera smółka?
- W jakim czasie po urodzeniu dziecko powinno oddać smółkę?
- Co może oznaczać zbyt późne oddanie smółki?
- Jakie choroby można oznaczać późne oddanie smółki?
- Jak wygląda smółka? Zdjęcia
- Problemy związane ze zbyt wczesnym oddaniem smółki
- Ciekawe możliwości badania smółki
Czym jest i jak wygląda smółka?
Smółka to tak naprawdę nic innego, jak pierwsza oddana przez dziecko kupa. Nazwa pierwszego w życiu dziecka stolca może prowadzić nawet do rozbawienia, wzięła się ona jednak stąd, jak ta smółka wygląda. Otóż ma ona zazwyczaj czarną lub ciemnozieloną barwę, jest gęsta i dość lepka.
Co zawiera smółka?
Smółka złożona jest z różnych substancji, które dostały się do dziecięcego organizmu jeszcze podczas trwania ciąży. Smółka zaczyna powstawać w okolicy 16. tygodnia ciąży. W jej skład wchodzą głównie wody płodowe i maź płodowa, a także komórki nabłonka samego przewodu pokarmowego dziecka, bilirubina i cholesterol oraz enzymy trawienne.
Zobacz też: Pierwsze dni z dzieckiem - 5 faktów, które cię zaskoczą
W składzie smółki znajdują się również… włosy – mowa tutaj o lanugo, czyli meszku pokrywającym ciało rozwijającego się wewnątrz macicy dziecka.
W jakim czasie po urodzeniu dziecko powinno oddać smółkę?
U przeważającej ilości noworodków do wydalenia smółki dochodzi w ciągu pierwszej doby od ich przyjścia na świat. Tak jest jednak przede wszystkim w przypadku dzieci z donoszonych ciąż – u maluchów urodzonych przedwcześnie do oddania smółki może dochodzić później niż standardowo (zwykle jednak rodzice takich pociech mogą zauważyć smółkę w ciągu pierwszych dwóch dób od porodu).
Co może oznaczać zbyt późne oddanie smółki?
Lekarze interesują się oddaniem przez dziecko smółki z tego powodu, że zbyt późne jej wydalenie może być sygnałem różnych schorzeń u noworodka. Nie jest jednak tak, że każdy niemowlak, u którego smółka pojawi się później niż standardowo, cierpi na poważną chorobę.
Opóźnienie w wydaleniu smółki stanowi wskazanie do bliższego przyjrzenia się stanowi zdrowia dziecka.
Jakie choroby można oznaczać późne oddanie smółki?
Wśród schorzeń, które mogą stanowić przyczyny opóźnionego wydalenia smółki, wymieniane są:
- choroba Hirschprunga -związana z brakiem części splotów nerwowych w ścianie jelita, przez co zaburzeniu ulega przebieg ruchów perystaltycznych w części przewodu pokarmowego
- mukowiscydoza - w której dochodzić może do utrudnień w wydaleniu smółki spowodowanych zwiększeniem gęstości tejże wydaliny.
Jak wygląda smółka? Zdjęcia
O tym, że z dzieckiem rzeczywiście dzieje się coś niedobrego, sugerować mogą pojawiające się u niego inne – poza opóźnionym oddaniem smółki – dolegliwości. Wśród takowych wymienia się przede wszystkim:
- drażliwość
- płaczliwość
- niepokój noworodka
- niechęć do przyjmowania pokarmu (wyrażająca się poprzez niechęć do ssania matczynej piersi czy przyjmowania pokarmu z butelki)
Problemy związane ze zbyt wczesnym oddaniem smółki
Dziecko może oddać smółkę zbyt późno, ale i zbyt wcześnie – obie sytuacje są tak naprawdę niekorzystne. Zbyt wczesne oddanie smółki – czyli jeszcze podczas przebywania dziecka w łonie matki – stwarza różne zagrożenia, z których najistotniejszym jest zespół aspiracji smółki.
Sprzyjać tej patologii może wiele różnych zjawisk, przede wszystkim odpowiedzialne za jej występowanie są takie problemy, w których przebiegu dochodzi do niedotlenienia u dziecka. Inną przyczyną przedwczesnego oddania smółki jest wystąpienie jakiegoś zakażenia wewnątrzmacicznego. Do oddania smółki jeszcze w łonie matki dochodzić może także u dzieci z ciąż przenoszonych.
Ciekawe możliwości badania smółki
Najczęściej lekarze zainteresowani są przede wszystkim tym, czy dziecko w ogóle oddało smółkę. W zagranicznych ośrodkach naukowych przeprowadzane bywają jednak różnorodne badania smółki badające występowanie w niej różnych substancji. Okazuje się bowiem, iż istnieje możliwość sprawdzenia, czy w czasie ciąży matka paliła tytoń – smółkę można przebadać na obecność specyficznych metabolitów związanych z paleniem wyrobów tytoniowych.
Poprzez badanie smółki można się także przekonać, czy matka w czasie ciąży spożywała alkohol – w tym celu oznaczać można odpowiednie metabolity alkoholu etylowego. Obecnie – przynajmniej w Polsce – takie badania rzadko się wykonywane.