Spadek wagi noworodka - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

2021-06-16 12:45

Spadek wagi noworodka w pierwszych dobach po narodzinach budzi zawsze niepokój młodych rodziców. Tymczasem to nie jest powód do zdenerwowania, gdyż jest to normalny fizjologiczny objaw. Zobacz, dlaczego noworodek traci na wadze i jaki spadek masy ciała mieści się w normach.

Spadek masy ciała - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

i

Autor: Getty images Spadek masy ciała - dlaczego noworodek traci na wadze w pierwszych dniach życia?

Dlaczego dzieci trącą na wadze zaraz po urodzeniu? To kwestia fizjologii. Spadek wagi noworodka w pierwszych dobach po narodzinach jest normalnym objawem i - choć wygląda groźnie - nie jest powodem do nerwów.

Spis treści

  1. Skąd się bierze spadek masy ciała u noworodka?
  2. Ile może stracić na wadze noworodek?
  3. Dlaczego dziecko traci zbyt dużo masy ciała po narodzinach?

Skąd się bierze spadek masy ciała u noworodka?

Noworodki tracą zwykle około 150–250 g w ciągu pierwszych 4 do 5 dni po urodzeniu. Na szczęście odzyskują ją w ciągu najbliższych dni. Nie przejmuj się wiec, gdy rutynowe pomiary dziecka w czasie obchodu pokażą, że 2– lub 3–dniowy malec waży niej niż w momencie porodu.

Spadek wagi wynika z fizjologii – dziecko traci płyny, w wyniku oddawania moczu i kału przy stosunkowo niewielkim jeszcze uzupełnianiu ich w czasie ssania piersią. To jest normalne, ponieważ noworodek w pierwszej nie wysysa z piersi mamy więcej niż 10-20 ml mleka, podczas gdy w 7 dobie - już ok. 60-70 ml.

Ile może stracić na wadze noworodek?

Utrata wagi w pierwszych dobach życia nie może być zbyt duża. Za normalny uznaje się spadek wagi o 5-7 proc. w ciągu pierwszych 3-4 dni po urodzeniu. 10–procentowa utrata masy ciała nadal mieści się w normie, ale wymaga przyjrzeniu się karmieniu piersią, które być może sprawia jakieś problemy.

Dziecko powinno odzyskać swoją masę urodzeniową w 10 dni do 14 dni. Jeśli straciło na wadze więcej lub jeśli było wcześniakiem, powrót do masy urodzeniowej może oczywiście zająć więcej czasu. Dlatego przyrost wagi jest w szpitalu regularnie sprawdzany - z reguły nie wypuszcza się ze szpitala noworodka, który nie zaczyna przybierać lub przynajmniej, którego spadek masy ciała nie zatrzymał się.

Jeśli malec stracił dużo na wadze lub jeśli wolno przybierał w szpitalu, lekarz może zlecić kontynuowanie pomiarów w domu. Warto pamiętać, że w pierwszym miesiącu typowy noworodek przybiera na wadze około 20 gramów dziennie lub około 110 gramów do 250 (czyli średnio 150 g tygodniowo gramów tygodniowo). Przyrost masy ciała zawsze oblicza się zawsze od najniższego wyniku, a nie od masy urodzeniowej dziecka.

Dlaczego dziecko traci zbyt dużo masy ciała po narodzinach?

Jeśli dziecko przybiera znacznie mniej niż zalecane średnie 150 g tygodniowo, musisz dowiedzieć się, co hamuje wzrost  jego masy ciała i jak rozwiązać problem. Zazwyczaj powody słabego przybierania na wadze są prozaiczne.

  • Nie karmisz malca wystarczająco często. Aby zoptymalizować przyrost masy ciała, spróbuj zwiększyć liczbę karmień do ośmiu do dziesięciu razy w ciągu 24 godzin i nigdy nie rób przerw między karmieniami dłuższych niż trzy godziny w ciągu dnia lub cztery godziny w nocy.
  • Dziecko nie opróżnia do końca przynajmniej jednej piersi podczas każdego karmienia - to pozwala mu na wypicie najbardziej tłustego mleka, które pojawia się na końcu (skład pokarmu kobiecego zmienia się w trakcie karmienia). Nie zmieniaj piersi, zanim dziecko nie possie pierwszej przez 10-15 minut.
  • Noworodek nie je efektywnie z powodu twoich płaskich brodawek, za krótkiego wędzidełka lub innej wady anatomicznej. W takim przypadku konieczne może być karmienie przez specjalne osłonki, podanie butelki z odciągniętym mlekiem lub zaplanowanie zabiegu podcięcia wędzidełka.
  • Twoje dziecko ssie smoczek lub jest dopajane. To może być powód, dla którego dziecko nie ssie piersi tak chętnie, jak powinno.
  • Masz problemy z laktacją, np. dlatego, że za rzadko karmisz. Mleko jest produkowane w takich ilościach, w jakich jest "pobierane" przez dziecko (na zasadzie podaży i popytu). Zwiększ liczbę sesji karmienia lub odciągaj pokarm, aby pobudzić piersi do produkcji mleka.

CZYTAJ: Hipotrofia (niska waga dziecka) - przyczyny i leczenie

Waga niemowlęcia: co robić gdy przyrost wagi niemowlaka jest zbyt mały?

M jak mama: Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1. roku życia?